Wędrówki niebieskie czyli wszechświat nie tylko dla poetów

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Barbara

Podczas lektury tej książki przekonasz się, drogi Czytelniku, że sfera niebieska wcale nie jest sferą, i być może zrozumiesz, dlaczego dostrzegasz na rozgwieżdżonym niebie zarysy gwiazdozbiorów. Poznasz dzieje Układu Słonecznego, historię wody na Ziemi i Marsie oraz zajrzysz do wnętrza Słońca. Będziesz mógł również stać się na chwilę jedną z miliardów gwiazd, zgłębiając tajemnice ich ewolucji podczas gry "Gwiazdko, nie irytuj się!" (do książki dołączona jest gra plansowa). W Wędrówkach niebieskich problem wieku i rozmiarów Wszechświata został równie poważnie potraktowany, jak próby przepowiadania pogody za pomocą zjawisk astronomicznych. I równie lekko!

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1999

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1999

Death_Proof | 2014-05-30
Przeczytana: 30 maja 2014

Kiedy sięgnęłam po tę książkę w bibliotece i naprędce przekartkowałam przed podjęciem decyzji o zabraniu jej do domu, miałam mieszane uczucia. Ale zaryzykowałam ponieważ od jakiegoś czasu czytam niemal wszystko z dziedzin astronomii i astrofizyki co mi wpadnie w ręce. I teraz przyznam, że było warto. Książka jest podzielona na dwie wyraźnie różne części - "Niebo" i "Wszechświat".

Część pierwsza skupia się wokół starożytnego radzenia sobie ze zrozumieniem otaczającego świata. Jest to raczej zbiór ciekawostek i anegdot historycznych przemieszanych z wiedzą przyrodniczą. Przyznam, że ten kawałek książki mnie nudził, jednak zatrzymała mnie zręczność z jaką autor (z wykształcenia doktor astronomii) wykorzystuje twórczość starożytną, poezję różnych epok oraz malarstwo do ilustrowania przekazywanej wiedzy matematyczno-fizycznej.

Jak się okazało, warto było brnąć dalej ponieważ druga część książki jest ogromnie ciekawa! Autor przenosi się w przestrzeń kosmiczną i opisuje zarówno...

panasmaras | 2016-01-05

Fantastyczna książka, szczególnie warta polecenia osobom, które mają szczątkową wiedzę dotyczącą astronomii, a chciałyby rozjaśnić sobie kilka spraw z nią związanych. Napisana pięknym językiem, po prostu - wspaniała!

Meowth | 2016-01-31
| 2015-12-25