Wędrówki niebieskie czyli wszechświat nie tylko dla poetów

Okładka książki Wędrówki niebieskie czyli wszechświat nie tylko dla poetów Jarosław Włodarczyk
Okładka książki Wędrówki niebieskie czyli wszechświat nie tylko dla poetów
Jarosław Włodarczyk Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
Na ścieżkach nauki
Prószyński i S-ka
1999-05-27
1999-05-27

Fantastyczna książka, szczególnie warta polecenia osobom, które mają szczątkową wiedzę dotyczącą astronomii, a chciałyby rozjaśnić sobie kilka spraw z nią związanych. Napisana pięknym językiem, po prostu - wspaniała!

Kiedy sięgnęłam po tę książkę w bibliotece i naprędce przekartkowałam przed podjęciem decyzji o zabraniu jej do domu, miałam mieszane uczucia. Ale zaryzykowałam ponieważ od jakiegoś czasu czytam niemal wszystko z dziedzin astronomii i astrofizyki co mi wpadnie w ręce. I teraz przyznam, że było warto. Książka jest podzielona na dwie wyraźnie różne części - "Niebo" i "Wszechświat".

Część pierwsza skupia się wokół starożytnego radzenia sobie ze zrozumieniem otaczającego świata. Jest to raczej zbiór ciekawostek i anegdot historycznych przemieszanych z wiedzą przyrodniczą. Przyznam, że ten kawałek książki mnie nudził, jednak zatrzymała mnie zręczność z jaką autor (z wykształcenia doktor astronomii) wykorzystuje twórczość starożytną, poezję różnych epok oraz malarstwo do ilustrowania przekazywanej wiedzy matematyczno-fizycznej.

Jak się okazało, warto było brnąć dalej ponieważ druga część książki jest ogromnie ciekawa! Autor przenosi się w przestrzeń kosmiczną i opisuje zarówno historyczną genezę odkrycia, nazwania czy zrozumienia konkretnych planet lub gwiazd. Ponadto w sposób prosty i ciekawy wyjaśnia zjawiska fizyczne i chemiczne zachodzące we Wszechświecie. Moim zdaniem książka jest interesująca do ostatnich stron, a bogaty materiał ilustracyjny tylko dodaje jej uroku.

• Popularnonaukowe
  • Astronomia
  • Seria: Na ścieżkach nauki
  • Do kupienia
  • Na ścieżkach nauki
  • Mam
  • 'Posiadam

Dodaj cytat z książki Wędrówki niebieskie czyli wszechświat nie tylko dla poetów