Zgłosuj na książki roku 2017

Księżyc w nauce i kulturze Zachodu

Wydawnictwo: Rebis
978-83-7510-095-2
historia, zachód, księżyc, rebis
historyczna

Księżyc w nauce i kulturze Zachodu to bogato ilustrowana, wielowątkowa opowieść o tym, jak człowiek oswajał i poznawał najbliższe Ziemi ciało niebieskie. Czytelnik znajdzie tu historię najstarszych kalendarzy, dzieje badań ruchów Srebrnego Globu, dowie się, jak z epoki na epokę zmieniały się mapy Księżyca i poglądy na jego naturę. Na tym jednak nie koniec. Satelita Ziemi inspirował także fantastów marzących o podróżach kosmicznych oraz malarzy, jego imieniem nazwano jedną z zagadek psychologii widzenia. Książka ta dokumentuje fascynującą obecność Księżyca w myśli ludzkiej od czasów tajemniczych społeczeństw megalitycznych po początki ery kosmicznej.

źródło opisu: http://rebis.com.pl/

źródło okładki: http://rebis.com.pl/

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Sonata księżycowa

Księżyc jest pięknym i tajemniczym ciałem niebieskim, które niegdyś traktowano jak miejsce, na które wysyłano grzeszników. I nie dotyczyło to jedynie chrześcijaństwa. Poza tym, to od wieków inspiracja i obiekt westchnień artystów malarzy, poetów, filozofów, astrologów a nawet dramaturgów, o czym mogą świadczyć shakespeare’owskie dzieła. Aż trudno uwierzyć, że istnieje tyle teorii, które o nim powstały. Nie dość, iż interesowano się nim od wieków, to jeszcze myśli na jego temat były tak różnorakie jak i barwne.

„Księżyc w nauce i kulturze zachodu” Jarosława Włodarczyka, wprowadza czytelnika w świat astrologicznej baśni, gdzie wyobraźnia, mity i prawda naukowa mieszają się ze sobą w przepiękny sposób. Książka dzieli się na cztery części. Pierwsza z nich – Księżyc jaki widać- dotyczy ogólnych pojęć, opisywane są najpopularniejsze fazy, przedstawiane na malarskich płótnach. Do tego mamy symboliczne opisy i obrazy, które pojawiały się od starożytności.

Drugi rozdział - Cykle luny- został poświęcony wielu obiektom takim jak Stonehenge, czyli najpopularniejszej budowli dawnych dziejów oraz licznym spekulacjom czym mógłby być i co miał z nim wspólnego księżyc. Dowiadujemy się także o efemerydach księżycowych, jak badano odległości do srebrnego globu, czym jest teoria ruchu czy kogo nazywa się mechanikami nieba. Część trzecia - Opisywanie księżyca - jest najbardziej szczegółowa pod względem astronomicznym. Dotyczy między innymi wypraw w kosmos, najstarszych map księżyca i mechanizmu księżycowego globusa Johna Russella. Zaś ostatni rozdział – Srebrna planeta - polecam przede wszystkim fanom fantastyki. To jak kiedyś mieszkańcy Ziemi wyobrażali sobie księżycowe istoty jest naprawdę bajeczne. Liczne fragmenty książek dotyczących życia na Księżycu czy pierwsze loty balonem albo zmyślnymi maszynami, na pewno pobudzą niejedną wyobraźnię.

Posłużę się jednym urywkiem z „Prawdziwej historii” Lukiana, gdyż uważam go za najbardziej adekwatny do całości. Autor, zupełnie niezainteresowany naturą Księżyca, tak tworzy fantastyczny świat i opisuje mieszkańców srebrnego globu: Mieszkańcy Księżyca rodzą się z mężczyzn, gdyż nie ma tam kobiet, brody rosną im pod kolanami, brzuchy służą za torby, oczy można wyjmować (bogaci mają w związku z tym całe ich kolekcje), śmierć zaś polega na rozpłynięciu się w powietrzu. Trudno jest mi jako humaniście całkowicie pojąć niektóre stwierdzenia, astrologiczne treści czy geometryczne wzory. Nie oznacza to jednak, że książka nie nadaje się dla nieścisłego umysłu. Myślę, że wręcz przeciwnie. Mój gorliwy umysł chłonął każdą nowinkę niczym gąbka, a to, co wydawało się zbyt trudne do zrozumienia, mógł bez problemu przeskoczyć, aby ponownie zagłębić się w zagadnienia, które go interesowały.

Również samo wydanie zasługuje na brawa. Ilustracje, twarda okładka i kolor są cudownym dodatkiem do treści, a niektóre szkice i ryciny są zachwycające.

„Księżyc w nauce i kulturze zachodu” to obrazowo oraz treściowo świetny przekrój przez wieki, wielowątkowa opowieść od niemal prehistorycznych domysłów po historyczną erę kosmiczną. Warto ją przeczytać chociażby dla siebie i nawet wysoka cena nie powinna być żadną przeszkodą. Gdyż to, o czym się można dowiedzieć jest najlepszą rekompensatą jaką może otrzymać czytelnik.

Katarzyna Barańska

Aneta Lehmann | 2013-01-03

Niezależnie od wykształcenia, „Księżyc w nauce i kulturze Zachodu” przypadnie do gustu każdemu czytelnikowi zainteresowanemu tematem. Książka Jarosława Włodarczyka to potężne kompendium wiedzy, zapewniające amatorowi porcję informacji z odległych od siebie dziedzin, uświadamiając go w ten sposób, że niepozorny Księżyc ma w gruncie rzeczy olbrzymi wpływ na życie i działalność człowieka. Badacze dziejów satelity, sięgając po owoc pracy Włodarczyka, uzupełnią swoje (z pewnością niewielkie) braki w znajomości dziejów Księżyca i ról, jakie odgrywał na przestrzeni stuleci. Książka została napisana językiem na tyle przystępnym, by poziomem trudności nie odstraszyć odbiorców ledwie raczkujących na polu astronomii czy filozofii, nie zmierzając jednak w stronę prostactwa i banału. Pozostaje mi tylko pogratulować autorowi umiejętności dotarcia do szerokiego grona odbiorców, pozostającej bez wpływu na wysoką jakość treści jego publikacji.

...

ouvee | 2017-04-30