Barcelona o świcie

Elemental
2023-05-20
2023-05-20
48 min.

Okładka książki Relax nr 44 Brian Azzarello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Scoot Ian, Tomasz Jeruszka, Dave Johnson, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Zbigniew Larwa, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Karol Weber, Chris Weston, Łukasz Zabdyr
Relax nr 44 Brian Azzarello, Wo...
Okładka książki Relax nr 43 Paweł Bartosiak, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Gardner Fox, Frank Frazetta (ilustrator), Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Jakub Kijuc, Joe Kubert, Zbigniew Larwa, Mariusz Moroz, Grant Morrison, Darick Robertson, Jacek Skrzydlewski, Gerard Way, Karol Weber, Freddie Williams II, Łukasz Zabdyr
Relax nr 43 Paweł Bartosiak, Ar...
Okładka książki RELAX nr 42 Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Gardner Fox, Frank Frazetta (ilustrator), Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Joe Kubert, Konrad T. Lewandowski, Jarosław Musiał, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
RELAX nr 42 Artur Biernacki, Wo...

Hiszpański krajobraz, klimat lat 20-tych ubiegłego wieku, dziennikarskie śledztwo i polityczne intrygi, którą mogą zmienić losy świata... - taką ofertą wita nas oto niezwykle intrygująca opowieść komiksowa pt. „Barcelona o świcie”, która to ukazała się właśnie teraz w naszym kraju za sprawą Wydawnictwa Elemental. Zapraszam do poznania recenzji tego albumu.

Barcelona, roku 1923. W mieście dochodzi do krwawej strzelaniny w porcie, w wyniku której giną cztery osoby. Sprawie tej postanawia przyjrzeć się miejscowy dziennikarz śledczy - Pere Marsé, wplątując się tym samym w niezwykle skomplikowaną intrygę z udziałem polityków, wojskowych przywódców, a nawet i niemieckich nacjonalistów. Tym samym rozpoczyna się też ryzykowna gra kłamstw i pozorów, w której to Pere do samego końca nie będzie mógł być pewnym tego, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem...

To wspaniała, szpiegowsko-sensacyjna opowieść, która zachwyca swoim klimatem, inteligencją relacji oraz idealnymi proporcjami pomiędzy wartką akcją i polityką, dzięki czemu jest tyleż efektownie, co i realistycznie. Co więcej, jest to opowieść oparta na wydarzeniach, które miały faktycznie miejsce w Hiszpanii lat 20-tych ubiegłego wieku, co w mej ocenie czyni ją jeszcze ciekawszą, bardziej intrygującą i emocjonującą. A wszystko to jest zasługą znakomitego scenarzysty w osobie Juana Antoniode Blasta.

Jak zapewne się domyślacie, główna oś wydarzeń wiążę się z dziennikarskim śledztwem Pere Marsé, który dociera do kolejnych poszlak, śladów, dowodów oraz niebezpiecznych osób, dla których staje się on coraz większym utrapieniem i zagrożeniem. To interesujące rozmowy, podróże do pięknych i tyleż niebezpiecznych miejsc, ale też i walka z bronią w ręku, ucieczki i pościgi, czyli coś, co napędza całą akcję tej opowieści. Na końcu mamy zaś niezwykle wymowny finał, w którym pojawia się znany nam wszystkim szaleniec. I jest to naprawdę świetnie poprowadzona relacja - z wyczuciem, gracją, ale też i porcją dobrego humoru.

To kryminał, sensacja, polityczna intryga i wątki natury obyczajowej, które wiążą się z dość skomplikowanym - głównie na polu przeszłości, życiem głównego bohatera. Jednakże jest i również szerszy kontekst, który przedstawia nam jakże burzliwe losy całej Hiszpanii tamtego okresu, barcelońską grę o wpływy i władzę oraz kształtujący się na naszych oczach obraz przyszłości całej Europy. I znakomitym jest to, że ta swoista lekcja historii jawi się tu w naprawdę fascynujący, iście filmowy i do tego bardzo przystępny dla każdego odbiorcy, sposób.

Za ilustracyjną szatę tego tytułu odpowiada zaś oczywiście Alfonso Font - niekoniecznie najbardziej znany w naszym kraju, ale już wielce doświadczony hiszpański artysta. I tak też stworzył on tutaj klimatyczne, pociągnięte surową kreską i przez to niezwykle realistyczne w oddawaniu codzienności życia tamtej epoki, rysunki. One są ciekawe, ładne dla oka, wypełnione wielkimi emocjami oraz prawdziwe, niczym stare fotografie. Do tego warto docenić tu dobre kadrowanie oraz specyficzną, lekko wyblakłą kolorystykę, która jednak dla tej opowieści wydaje się być tą jedyną, właściwą.

Opowieść o ciekawych ludziach, fascynująca podróż po dawnych, hiszpańskich ulicach, pokaźna dawka szpiegowskiej intrygi oraz kryminalnej sensacji - to i znacznie więcej czeka na nas na blisko pięćdziesięciu stronach tego komiksu, który tradycyjnie też został pięknie i efektownie wydany - duży format, twarda oprawa, jakość papieru i druku. Tym samym też tytuł ten wydaje się być idealną propozycją dla szerokiego grona odbiorców, gdyż każdy z nas znajdzie w nim dla siebie coś szczególnie dobrego, ciekawego, fascynujące.

Spotkanie z komiksowym album „Barcelona o świcie”, to gwarancja dobrej zabawy, ciekawie spędzonego czasu i wielkich emocji, które trzymają nas w napięciu do samego końca lektury. Bo z tym komiksem jest jak z dobrym filmem – gdy już zaczniemy go oglądać, to z każda chwilą chcemy więcej i więcej. To również kolejne spojrzenie na współczesną ofertę hiszpańskiego komiksu, która jawi się naprawdę okazale i niezwykle intrygująco. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po to niniejsze dzieło – naprawdę warto.

Barcelona, roku...

• Komiksy
  • Komiksy 2023
  • Poczekać
  • Komiks+manga

Dodaj cytat z książki Barcelona o świcie