Balijski żuk klejnot

"Larwy bogatka Chrysochroa fulminans żerują na wielu gatunkach drzew w wilgotnych lasach tropikalnych, dlatego te obszary zamieszkuje najchętniej". To jedna z ciekawych informacji zamieszczonych na ostatniej stronie dziewiątego tomu z serii "Owady, pajęczaki i inne robaki". Przytoczona informacja i inne z tejże strony dotyczą balijskiego żuka klejnotu, którego prawdziwy okaz jest dołączony do numeru. Bardzo dobrego numeru kolekcji, który tym razem nie skupia się na owadach z grupy do której należy dołączony okaz. Motywem przewodnim tego tomu są wszy.
Dział "Z bliska..." to dwa artykuły. Krótszy, jednostronicowy, wprowadzający ma tytuł "Nieproszeni goście". Drugi, dłuższy pt. "Małe potworki" omawia budowę wszy. Dział "Środowisko" to artykuł "Włosy, skóra, pióra". Ukazuje on ciekawych przedstawicieli należących do rzędu o nazwie wszy. Dział "Zwyczaje" to artykuł "Niebezpieczni krwiopijcy" mówi głównie o środowisku, pożywieniu, postaciach dorosłych i gnidach wszy. Dział "Obrona i atak" to artykuł "Gospodarze i goście", a dział "Niezwykła natura" to dwa artykuły: "Wstrętne pasożyty" i "Zagrożenia dla zdrowia". Pierwszy jest dłuższy i ukazuje kilka pasożytów, z którymi może się człowiek zmagać (wszy, kleszcze, nicienie, tasiemce, świerzbowce ludzkie). Ostatnia strona poświęcona jest (jak zawsze) okazowi z kolekcji.
Bardzo dobre ilustracje (zdjęcia, rysunki),wiele ciekawych informacji natury zoologicznej. Ocena także bardzo dobra. 7/10.

Wprawdzie w dziewiątym numerze kolekcji mamy żuka balijskiego, ale tematem tomu jest wesz. Także ta ludzka, choć mamy pokazane różne ich rodzaje w zależności od ich żywiciela, i tak na przykład mamy wesz mysią, psią, gołębią i tak dalej. W tej króciutkiej broszurce mamy też budowę ciała wszy, sposób rozmnażania oraz wymienione inne rodzaje pasożytów, które mogą bytować na człowieku, czyli: tasiemce, robaki jelitowe, kleszcze, świerzbowiec i nitkowiec.

Opinia opublikowana na moim blogu:

• 🔚Ukończone w roku 2021 ◄
  • 🏡Posiadam $
  • Gatunek: literatura popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki Balijski żuk klejnot