Królowa kolorów

Okładka książki Królowa kolorów Jutta Bauer
Okładka książki Królowa kolorów
Jutta Bauer Wydawnictwo: Dwie Siostry interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Die Königin der Farben
Dwie Siostry
2021-05-15
2021-05-15
Anna Kierejewska

Myślicie, że mając w domu niemal nastolatka i czytając z nim książki przeznaczone dla nastolatków można się jeszcze zachwycić pozycją z kategorii wiekowej 4+? Otóż powiem wam, że można. Można do tego stopnia, że wyczekuje się jej premiery już od pierwszych zapowiedzi. Drodzy Państwo, tak, przyznaję, oszalałam na punkcie "Królowej kolorów" Jutty Bauer i myślę, że wkrótce dołączycie do mnie w tym szaleństwie.

Historia przedstawiona w tej książce jest dosyć prosta. Królowa Mazalda pewnego poranka wychodzi przed swój pałac i wzywa kolor niebieski, potem czerwony, a na końcu żółty. Każdy z kolorów ma nieco inny charakter i każdy inaczej bawi się z królową. Niestety w pewnej chwili dochodzi do wielkiej kłótni kolorów i całe otoczenie Mazaldy staje się szare. Czy królowa odzyska jeszcze swoje królestwo i ma szansę na dobrą zabawę?

Prawda, że brzmi prosto? A jednak autorka tworzy mistrzowską w swej prostocie książkę, w której pierwsze skrzypce grają barwy podstawowe. W książce Bauer nie ma zbyt wiele tekstu, ponieważ najważniejsze są ilustracje, to one prowadzą opowieść, uzupełnione jedynie słowami. Podstawą każdej ilustracji jest rysowana czarną kreską tytułowa bohaterka i drobne, szkieletowe elementy przestrzeni, a obok nich dorysowane kredką - kolory.

To historia, w której nie brak emocji, doskonale wyrażanych przez kolory, ale przede wszystkim jest świetnym przewodnikiem po barwach podstawowych i pochodnych, w zabawny sposób obrazując to, jak oddziałują na człowieka, jak się łączą i co wspólnie tworzą. I choć nie padają w książce żadne naukowe terminy, ona uczy dzieciaki zupełnie mimochodem, tak, by intuicyjnie wiedziały, jak bawić się kolorami.

Książka ma jeszcze jedną ważną zaletę - służy nie tylko do czytania!!! Jej integralną częścią są strony przeznaczone do rysowania. Znajdziecie na nich jedynie Mazaldę i jej otoczenie wyrysowane czarną kreską i ogólny pomysł na to, co możecie na danej stronie zdziałać. A potem jedyne, co was ogranicza, to wyobraźnia i... zapas kredek.

Jestem fanką tej książki i zamierzam polecać ją wszystkim, którzy mają dzieciaki w odpowiednim wieku.

Kolory - są wszędzie, widzimy je codziennie, rozróżniamy instynktownie, reagujemy na nie w określony sposób, odzwierciedlają nasz nastrój i nastrój otoczenia, tworzą klimat danego miejsca i sytuacji, symbolizują... miłość, zdradę, pożądanie, chłód, rozmarzenie, nadzieję, radość. Jaki biedny, bezkształtny i smutny musiałby być świat, gdyby zabrakło w nim kolorów? Gdyby zostały tylko kontury? Komiksowe ludziki, domki, góry?
Na szczęście wizja świata bez kolorów jak na tę chwilę nam nie grozi, ale warto zapoznać się z tymi naszymi przyjaciółmi codzienności. Książka "Królowa Kolorów" jest do tego zapoznawania idealna. Wielkie gratulacje dla autorki za pomysł, wykonanie i kreskę - tak! uwielbiam jak ta książka wygląda, jak wygląda Królowa Kolorów, która wzywa swoich poddanych... przychodzi łagodny niebieski, dziki czerwony, ciepły, ale czasem złośliwy żółty. Co tam się nie dzieje?! Do jakich przepychanek dochodzi?! Głowa szaleje, oczy pełne barw, fajerwerki, spektakl, taniec farb, kredek i ołówków.
Naprawdę jestem zachwycona tą książką. Docelowo przeznaczona jest dla dzieci, ale ja uważam, że ona jest dla każdego. Idealnie odstresuje zmęczoną po całym dniu mamę, rozdrażnionego niepowodzeniami w pracy tatę, pokaże magiczny świat dziecku, które zawsze szuka nowości, przyjaciół, a znajdzie tu paru - barwnych, wesołych, kapryśnych, ale przede wszystkim bardzo kreatywnych.
Muszę zaznaczyć, że poza główną opowieścią mamy rewelacyjny dodatek, o którym już nas informuje okładka " "Ze stronami do rysowania. Stwórz własne królestwo kolorów!" Jest to coś świetnego, miejsce, w którym wyobraźnia dziko rozsiada się na kartkach i kpi z rzeczywistości.
Sama zaś opowieść i główna bohaterka mają w sobie poezję. Wszystko tu jest takie bezsenne, bodące w brzuch, radosno-smutne... a nawet wzruszające.
Jutta Bauer wykonała niby taką prostą pracę, ale to tylko pozory. Zabawa z kolorami i z jej kreską jest na wysokim poziomie, a talent ilustratorki onieśmiela, bo choć mamy tu właściwie jedną, teoretycznie niewymagającą bohaterkę, to jest w niej wielka siła, masa emocji i wdzięku. O takich postaciach się nie zapomina.
"Królowa Kolorów" została przepięknie wydana. Gruba oprawa, gruby papier, ciekawy format i ta procesja kolorów. Dla mnie super. Ja polecam. Jestem zadowolona.

niech kolory wybuchną - niech zrobi się pięknie
8/10
Wydawnictwo Dwie Siostry

• Przedszkole
  • Żłobek
  • Dwie Siostry
  • Przeczytane Marcelince
  • Olek
  • Dziecięce

Dodaj cytat z książki Królowa kolorów