Rekursja

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Recursion

Mój syn został wymazany… To ostatnie słowa, które słyszy detektyw Barry Sutton od kobiety, która chwilę później skacze z dachu wieżowca na Manhattanie. To nie był jednak odosobniony przypadek, w całym kraju ludzie budzą się rano do życia diametralnie innego niż to, w którym zasnęli wieczorem. Czy cierpią na Zespoł Nieprawdziwych Wspomnień – tajemniczą przypadłość, która doprowadza chorych do...

Mój syn został wymazany…

Czy cierpią na Zespoł Nieprawdziwych Wspomnień – tajemniczą przypadłość, która doprowadza chorych do szaleństwa wspomnieniami z życia, którego nigdy naprawdę nie przeżyli? Czy może za fasadą z pozoru normalnej rzeczywistości kryje się złowieszczy spisek, który kieruje naszym życiem?

Doktor neuronauki Helena Smith wie, jaką potęgą jest pamięć: dlatego poświęciła życie na stworzenie technologii, która pozwoli ludziom zachować najważniejsze wspomnienia z przeszłości. Gdyby jej się to udało, każdy mógłby przeżyć na nowo pierwszy pocałunek czy narodziny dziecka. Jednak jej odkrycie będzie znacznie donioślejsze dla całej rzeczywistości niż się początkowo wydaje…

Szukając prawdy, Barry staje twarzą w twarz z przeciwnikiem bardziej przerażającym niż jakakolwiek choroba – siłą, która atakuje nie tylko ludzkie umysły, ale wszystko co ich otacza… Pamięć tworzy rzeczywistość – to słowa, które detektyw zapamięta na zawsze.

"W odniesieniu do tego thrillera kategorie „porywający”, „wstrząsający”, „genialny” ulegają rekalibracji. Crouch po mistrzowsku miksuje rzeczywistość, jej alternatywne wersje i technologię. Najwyższej klasy thriller, od którego nie można się oderwać i o którym nie można przestać myśleć".
Izabela Sadowska, prezes lubimyczytać.pl

„Pełna akcji, niezwykła książka, przez którą siedziałem do późnej nocy, aż pochłonąłem ostatnią stronę… Fantastyczna powieść!”
Andy Weir,
autor Marsjanina

„Blake Crouch wynalazł własny gatunek powieści, od których nie można się oderwać: nieustraszenie łamiących reguły gatunku, nieustannie zaskakujących i rozsadzających granice tego, czym może być thriller”.
Karin Slaughter,
autorka Układanki

„Błyskotliwa. Jego innowacyjne powieści zawsze łapią za gardło!”
Sarah Pekkanen,
współautorka Anonimowej dziewczyny

NA PODSTAWIE KSIĄŻKI NETFLIX PRZYGOTOWUJE FILM I SERIAL.

źródło opisu: https://zysk.com.pl

źródło okładki: https://zysk.com.pl

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Martwe wspomnienia

Kto nie chciałby przeżyć ponownie najpiękniejszych momentów z przeszłości? Jeszcze raz zobaczyć tych, którzy odeszli? Dostać szansę na naprawę swoich błędów? Na zmianę biegu historii? Bohaterowie „Rekursji” dostają taką możliwość, ale szybko okazuje się, że manipulowanie wspomnieniami ma swoją cenę, a to, co dla jednych jest spełnieniem marzeń, dla innych oznacza początek koszmaru.

Helena Smith, doktor neuronauki, dostaje szansę realizacji swoich ambitnych projektów związanych z mapowaniem pamięci. Stworzona przez nią maszyna ma być kamieniem milowym w walce z chorobą Alzheimera, ale kiedy ta dostaje się w niepowołane ręce, z nadziei ludzkości zmienia się w narzędzie zniszczenia. Helena i Barry, nowojorski policjant, rozpoczynają wyścig z czasem, gdzie stawką jest ocalenie znanego im świata.

Blake Crouch stworzył bez wątpienia najlepszy thriller science fiction, jaki miałam okazję czytać. „Rekursja” to doskonałe połączenie elementów neurologii, fizyki i filozofii z opowieścią o miłości, poświęceniu i stracie. Autor zachowuje przy tym idealne proporcje: część naukowa sprawia, że ta emocjonalna nie jest zbyt ckliwa, podczas gdy część emocjonalna sprawia, że ta naukowa nie jest zbyt ciężka. Trudno uwierzyć, jak złożona jest ta historia – mówi o tym, jak postrzegamy czas, o cenie, jaką płacimy za rozwój nauki, o egoizmie i altruizmie, o najróżniejszych rodzajach tęsknoty: za tymi, którzy odeszli, i za tymi, którzy pozostali, ale nie są tacy jak dawniej, wreszcie za tymi, których nigdy nie było i trwają tylko w martwych wspomnieniach…

Poznajemy wydarzenia na przemian z perspektywy dwójki głównych bohaterów, Heleny i Barry’ego. Nie chcę tu zdradzać zbyt wiele z rozwoju akcji, ale kluczowe słowa to wspomnienia i czas. I chociaż momentami można się lekko pogubić w kwestiach naukowych i zawiłościach przyczynowo-skutkowych, to lektura jest zdecydowanie warta tej odrobiny wysiłku. Mimo dość trudnej tematyki, jak rzadko kiedy miałam problem z odłożeniem książki, bo zwyczajnie musiałam wiedzieć, co będzie dalej. I co było wcześniej. I co tak naprawdę nigdy się nie wydarzyło.

„Rekursja” to wciągający, a jednocześnie niepokojący i zmuszający do myślenia thriller. Doskonała lektura dla przyjemności, ale też ku przestrodze. Nic dziwnego, że Netflix zapowiedział zarówno filmową, jak i serialową ekranizację. Ale najpierw książka!

Agnieszka Kruk

Patronaty tygodnia (23-29.09.2019)

Wydawnictwa nie dają czytelnikom odpocząć po zeszłotygodniowej klęsce urodzaju. Nasze pomarańczowe logotypy znajdziecie między innymi na nowych powieściach Samanthy Shannon i Jakuba Małeckiego, które swoje premiery miały w zeszłym tygodniu. A także na kolejnych książkach z cyklu „Nierozłączki” i na nowości, którą osobiście poleca prezes lubimyczytac.pl. W tym tygodniu każdy czytelnik znajdzie dla siebie coś dobrego.