Chroma: Księga Kolorów

Okładka książki Chroma: Księga Kolorów Derek Jarman
Okładka książki Chroma: Księga Kolorów
Derek Jarman Wydawnictwo: Instytucja Filmowa Silesia Film sztuka
sztuka
Chroma: A Book of Color
Instytucja Filmowa Silesia Film
2017-07-19
2017-07-19
Paweł Świerczek
kolor

Okładka książki Ogólnopolskie Wystawy Znaków Graficznych Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz
Ogólnopolskie ... Patryk Hardziej, Re...
Okładka książki Ukryty modernizm. Warszawa według Christiana Kereza Christian Kerez, Jan Strumiłło
Ukryty moderni... Christian Kerez, Ja...
Okładka książki Ballada o dziewczynie Ewa Frysztak, Janusz Górski
Ballada o dzie... Ewa Frysztak, Janus...

Raport odchodzących kolorów

Kocham Jarmana, on tu jest poetą!

Kocham Jarmana, on tu jest poetą!

Mam z tą książką osobisty konflikt. Na pewno jest to książka pięknie wydana. Treść wydaje się być bardzo kolorowa, choć chyba potrzebowałabym przeczytać ją 3. raz albo i 4., żeby teraz spojrzeć z dystansem.
Nie zgadzam się z wieloma stwierdzeniami np.: że dusza ma kolor brązowy, jak dla mnie to wymyślanie, upiększanie, nie ma na to naukowych dowodów.
Póki co daję 5/10 - bo dla mnie osobiście pierwsze 2 przeprawy przez tą książkę były udręką i naprawdę parę razy miałam momenty, że chciałam nią rzucić w ścianę.

Póki co daję 5/10 -...

Według słownika języka polskiego chroma to pigment malarski otrzymywany z siarczanu ołowiu lub chromianów, ale i jedna z trzech cech barwy, odpowiadająca jej nasyceniu. Nasycona kolorami jest z pewnością książka Dereka Jarmana (1942-1994),choć szarawa, opalizująca okładka raczej przeczy temu stwierdzeniu. W środku nie ma też ilustracji, a jednak podczas lektury myśli się kolorami, i nie tylko kolorami:

[...] Nazwy brązowych barwników są słodkie i jadalne. Można kupić płaszcz w kolorze karmelowym, toffi, migdałowym, kawowym, czekoladowym albo curry. Brąz to słodkość i pożywienie. Był kiedyś kolor nazywany grzankowym.

Jarman był zafascynowany malarstwem i sam malował. Wyrazem tej pasji były również jego filmy fabularne, np. skąpany w złocie i czerwieni Caravaggio (1986) pełen był żywych obrazów nawiązujących do dzieł włoskiego mistrza. Chroma powstała pod koniec życia artysty, kiedy stopniowo tracił wzrok. Książkę można czytać na wyrywki, bo w istocie stanowi zbiór dość luźnych uwag i skojarzeń dotyczących kilkunastu barw. Dużo tu odniesień do literatury, filozofii oraz historii sztuki, są także wspomnienia z dzieciństwa i migawki z życia prywatnego. Jarman nawet o postępującej chorobie i śmierci pisze kolorami, a ściślej – błękitem.

Chroma jest książką szczególną, z pewnością docenią ją wielbiciele malarstwa. Daje wytchnienie i zmusza do refleksji, jednocześnie wyczula na kolory i pozwala na kontakt z pięknem, nawet jeśli ma on nastąpić tylko w wyobraźni. A fragmenty takie jak poniższy to dla mnie poezja i muzyka w jednym:

[...] Chemiczne i romantyczne nazwy - fiolet manganowy, błękit ceruleum, ultramaryna - i nazwy odległych miejsc - żółć neapolitańska. Geografia koloru, błękit antwerpski, sjena surowa. Kolory sięgające odległych planet - fiolet marsowy; nazwane na cześć dawnych mistrzów - brąz Van Dyke'a. Wewnętrznie sprzeczne - jak czerń lampowa.

Poetyckie, skrajnie introspektywne dryfowanie po kolorkach wychodzi Jarmanowi lepiej na ekranie niż papierze, ale i tak podziwiam szafowanie faktami/cytatami obdartymi z akademizmu na rzecz zanurzenia się w samym sobie.
(a samo wydanie to już cud zupełnie oddzielny)

(a samo wydanie to już cud zupełnie oddzielny)

• 2017
  • Posiadam (książka papierowa)
  • Szukam

Dodaj cytat z książki Chroma: Księga Kolorów