It's Who You Know

Okładka książki It's Who You Know Cynthia Chin-Lee
Okładka książki It's Who You Know
Cynthia Chin-Lee Wydawnictwo: biznes, finanse
biznes, finanse
It's Who You Know
1993-01-01
1993-01-01
Networking Personal Development Management

„It's Who You Know” to kompendium wiedzy o tym, jak tworzyć relacje międzyludzkie, jak budować i rozwijać sieć kontaktów i jak z nich korzystać w przyszłości. Jak wykazują badania, blisko 68% ludzi znajduje pracę dzięki swoim prywatnym kontaktom. Jest to jeden z tych powodów, dla których nie możesz istnieć jako pojedyncza jednostka, bo koegzystencja z innymi ludźmi da Ci o wiele więcej.

Jak wiemy, wiele ludzi na całym świecie walczy z wszechobecnym kryzysem. Klasyczny paradoks mówi, że potrzebujesz doświadczenia, ale jeśli nikt nie chce Cię zatrudnić, to jak masz go zdobyć? Trzeba wiedzieć, że kontakty z innymi ludźmi, mimo wielu swoich zalet nie stanowią panaceum, które rozwiąże problemy związane z bezrobociem, jednak dzięki nim możesz osiągać swoje cele szybciej i bardziej efektywnie. Musisz tylko współpracować z właściwymi osobami. Tego typu współpraca została przyrównana przez autorkę do wiatru który jest potrzebny aby latać - same skrzydła mogą nie wystarczyć.

„Think globally, act locally.”

Czego potrzebujesz, aby efektywnie nawiązywać relacje międzyludzkie? Z pewnością musisz być otwarty i mieć wyznaczony określony cel, czyli musisz być zdecydowany w swoim działaniu. Budowanie relacji zaczynasz od najbliższych sobie ludzi. Rodzina, przyjaciele, ludzie związani z Twoją edukacją, pracą, a nawet sąsiedzi. Nigdy nie wiesz, w jakim momencie wcześniej wypracowane kontakty mogą Ci się przydać. Cynthia Chin-Lee podaje bardzo dużo przypadków osób, które w kryzysowej sytuacji poradziły sobie właśnie dzięki wcześniej wzniesionym relacjom - czasem nawet z przypadkowymi ludźmi. W „It's Who You Know” znajdziesz nawet przykładowe tabele, które będziesz mógł zapełnić konkretnymi nazwiskami i numerami telefonów poznanych osób. Czy to głupie i infantylne? Być może tak, ale jak inaczej mamy się nauczyć, że im więcej kontaktów tym lepiej?

Książka została napisana i wydana w połowie lat 90., jednak niesie ze sobą bardzo aktualne problemy. Gdzieś w wysoko rozwiniętych państwach Europy Zachodniej czy kontynentu jakim jest Ameryka Północna, ludzie już dawno pojęli, że tylko współpraca międzyludzka jest warunkiem rozwoju. Mam wrażenie, że my nadal się tego dopiero uczymy i zaczynamy pojmować, ile dobrego potrafi wytworzyć synergia. Lepiej późno niż wcale.

„It's Who You Know” to książka, na którą trafiłam w gruncie rzeczy przypadkiem. Jest to też pierwsza pozycja w języku angielskim przeczytana przeze mnie. Książka C. Chin-Lee jest napisana bardzo prostym językiem (angielski poziom: B1-B2) i jeśli jeszcze nie zaczęliście swojej przygody z książkami pisanymi w języku angielskim, to od tej pozycji warto zacząć, a jeśli Wasze życie naukowe, czy też zawodowe wiąże się z zarządzaniem, komunikacją interpersonalną etc., to „It's Who You Know” jest pozycją idealną. Może nie jest to powieść trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, ale na dobry początek... Dlaczego nie?

www.NiebieskaObwoluta.blogspot.com

• ◄ Rok 2014 ►

Dodaj cytat z książki It's Who You Know