Dom z witrażem

Wydawnictwo: Znak Literanova
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Ag2S

Najlepsza spośród niemal 1000 nadesłanych tekstów. Wybrana przez jury, w którego skład weszli m.in. Sylwia Chutnik, Justyna Sobolewska, Zofia Fabjanowska-Micyk, Jarosław Czechowicz. Nie poznałaby Mikołaja, gdyby nie olbrzymi, wielobarwny witraż w jednej z lwowskich kamienic. Wspólnie starali się ocalić go przed zniszczeniem. Nić porozumienia, która pojawiła się między nimi, szybko rozwinęła...

Najlepsza spośród niemal 1000 nadesłanych tekstów.

Nie poznałaby Mikołaja, gdyby nie olbrzymi, wielobarwny witraż w jednej z lwowskich kamienic. Wspólnie starali się ocalić go przed zniszczeniem. Nić porozumienia, która pojawiła się między nimi, szybko rozwinęła się we wzajemną fascynację.
Dojrzały mężczyzna odkrywa przed młodą kochanką Lwów – miasto spadających balkonów, ozdobnych niczym torty fasad kamienic i zdewastowanych pomników Lenina.
"Dom z witrażem" to historia otwierania oczu na sztukę i historię. Opowieść o nieprzewidywalnych kolejach losu i rewolucji, który wywraca porządek świata, zabiera bliskich. Jest to wreszcie opowieść o rozbudzonym pragnieniu wolności. W życiu i myśleniu.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

allison | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

"Dom z witrażem" to bardzo udany debiut (oby więcej takich książek na naszym rynku!).
Jest to na poły poetycka opowieść o mieście i czterech pokoleniach kobiet. Magiczny Lwów poznajemy oczyma młodej narratorki i jej mentora-kochanka, śledząc jednocześnie skomplikowane, bolesne relacje między mieszkającymi razem bohaterkami.

Akcja nie płynie linearnie, raczej przypomina rozsypane puzzle, które stopniowo układają się w całość - historię marzeń o wolności i niezależności, i tej narodowej, i osobistej, wewnętrznej.

Gdy autorka zaczynała pisać tę powieść, tragiczne wydarzenia zwane Euromajdanem były jeszcze przyszłością, szybko jednak okazały się rzeczywistością, podobnie jak w książce - krwawą, dramatyczną, okupioną ofiarami.

"Dom z witrażem" czyta się niespiesznie, ale z dużymi emocjami, które koncentrują się i na relacjach między kobiecymi bohaterkami, i na politycznym tle.
Polecam z czystym sumieniem.

Patrycja | 2015-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 lutego 2015

Strasznie trudno mi ocenić "Dom z witrażem", bo po książce, która pokonała tysiąc innych (jeśli wierzyć temu, co jest napisane na okładce) spodziewałam się czegoś więcej. Nie ma chyba nic gorszego dla książki niż nachalny, mocno przesadzony marketing. Takie próby, mające zwiększyć słupki sprzedażowe, niepotrzebnie zwiększają oczekiwania i psują przyjemność z lektury. Liczyłam, że "Dom z witrażem" mnie porwie i zachwyci, a tymczasem długo nie mogłam się wczuć w opowiadaną historię. Przyznam, że mocno się wynudziłam, zabrakło mi jakiejś myśli przewodniej; bardziej zarysowanej fabuły. Do plusów zaliczam cudowne opisy Lwowa (za które przyznałam dodatkową gwiazdkę) oraz fragmenty dotyczące historii Ukrainy. Mnie ta książka nie powaliła na kolana, ale warto przeczytać żeby wyrobić sobie własne zdanie.

Bożena | 2017-03-07
Przeczytana: 06 marca 2017

Ta książka to dla mnie wspaniały pomysł na powieść. Mogłaby to być fantastyczna saga opisująca cztery pokolenia zamieszkujące miasto, którego losy są równie skomplikowane jak losy ludzi. Mogłaby, ale niestety moim zdaniem nie jest. Nie dało się w tak małej objętościowo, pisanej piórem debiutantki powieści zawrzeć wszystkiego. Mamy piękny witraż, który spina całą powieść i jest niewątpliwie piękną ramą i symbolem całego Lwowa i jego historii. Jednak w tych ramach mamy tylko szkice: emocji, relacji (między pokoleniami, kobietą i mężczyzną, nacjami zamieszkującymi miasto), samego miasta, jego architektury, funkcji sztuki i wreszcie postaci. Mam nadzieję, że autorka stworzy jeszcze kiedyś wielką powieść, na które to miejsce i ludzie tam mieszkający na pewno zasługują. Wahałam się między 5 i 6, ale stanęło na 6, bo to jednak debiut.

mirabelka01 | 2015-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Tą książką Żanna Słoniowska wywalczyła pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą powieść, zorganizowanym przez wydawnictwo Znak Literanova. Z takimi utworami mam często problem, bo nie zawsze gust jurorów pokrywa się z moim. Żannie Słoniowskiej nie można odmówić talentu i niezwykłej umiejętności malowania słowem, jednak jej książka nie do końca mnie do siebie przekonała…
Lwów lat 80-tych i 90-tych XX wieku. Miasto kontrastów, miasto spadających balkonów, miasto trzech narodów, które nagle zaczęły mieć siebie dość. Lwów w tej książce nie jest tylko miejscem rozgrywania się wydarzeń, ale żywym bohaterem, z krwawiącym sercem i rozpadającym się ciałem. To tam żyją cztery pokolenia kobiet – prababka, której męża aresztowano w 1937 roku; babka Aba, która musiała żyć z traumą śmierci ojca; mama Marianna – wielka artystka, która oddała życie za wolność Ukrainy, i wreszcie ona – kilkunastoletnia dziewczynka, narratorka. To jej oczami obserwujemy wydarzenia, to z jej perspektywy...

BookLoaf | 2015-03-11
Przeczytana: 09 marca 2015

Nie po raz pierwszy wyjątkowa okładka i intrygujący opis zawładnęły moją wyobraźnią na długo przed premierą książki. Na "Dom z witrażem" czekałam od dawna, a kiedy trafił w moje ręce, bałam się do niego zajrzeć, w obawie, ze moje oczekiwania względem tego tytułu nie wytrzymają konfrontacji z właściwą jego treścią.

Bezimienna główna bohaterka to córka, wnuczka i prawnuczka, młoda kobieta o duszy artystki. Jej matka Marianna obdarzona jest pięknym głosem, którego używa nie tylko na deskach teatru będącego jej miejscem pracy, ale też na lwowskich ulicach, nawołując do rewolucji. Niespełniona malarka Aba matkuje dziewczynie, gdy ta w młodym wieku zostaje sierotą, a Prababka, z pozoru zimna i okrutna, wszelkie urazy i bóle ukrywa głęboko w sobie. Czy protagonistce na dobre wyjdzie zanurzanie się w przeszłości?

Wspólną cechą wszelkich opowieści rodzinnych z wojną w tle jest dominacja żeńskich bohaterek. To one jako jedyne mieszkają w domu z powieści Słoniowskiej, o którego...

niewinni-i-ja | 2015-03-05

Żanna Słoniowska w swojej powieści zabiera czytelnika w jedyną w swoim rodzaju wędrówkę po Lwowie- mieście, którego dawna świetność gaśnie i tonie w szarości i stopniowej ruinie; mieście będącym świadkiem walk, przelewania krwi i narodowościowych antagonizmów; wreszcie po mieście, które stało się miejscem życia czterech kobiet walczących z demonami przeszłości, niezrozumieniem oraz własnym gniewem.

"Dom z witrażem" to powieść, której akcja rozgrywa się w wielu płaszczyznach. Wspomniane wcześniej kobiety reprezentują cztery pokolenia: prababka, niespełniona śpiewaczka, która stale rozpamiętuje śmierć męża i późniejszą płomienną, aczkolwiek bardzo nieszczęśliwą miłość. Jej przeżycia sprawiły, że stałą się osobą zgorzkniałą i gniewną. Miało to duży wpływ na jej córkę Abę. Jej życie było zdeterminowane przez nakazy i zakazy matki: wyszła za narzuconego jej mężczyznę, nie rozwinęła się w malarstwie, gdyż została lekarką. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda z córką Aby, Marianną; jest to...

Piotr | 2015-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Dama_Karo | 2015-03-03
Przeczytana: 03 marca 2015

Myślenie jest naszym obowiązkiem. Jeśli nie my – to kto? Jeśli nie teraz – to kiedy? Jesteśmy ostatnimi Mohikanami. Tylko nam nie jest obojętne umieranie Lwowa. Nie możemy zdezerterować, nie możemy zdradzić!

Nie da się ukryć, iż Lwów jest miastem, które swoje przeszło… Liczne zmiany, wojny, napady, rewolucje czy rozbiory wpłynęły nie tylko na jego wygląd i historię, ale również na mieszkańców. Lwów jest więc miastem wielokulturowym, pełnym tajemnic i niespodzianek, które mogą odkryć tylko nieliczni. Do tych nielicznych zapewne należała Żanna Słoniowska, gdyż odkrywa przed czytelnikiem nieznane tajniki miasta. Autorka w dość dosadny sposób pokazuje, że historia bywa okrutna, a niesione przez nią wydarzenia wpływają na los wszystkich i każdego z osobna. Przedstawia ona miasto jako centrum wszelkich wydarzeń, które miały miejsce w długiej i krwawej historii Ukrainy.

Mimo wszystko jestem zaskoczona, iż Dom z witrażem został nagrodzony jako najlepsza powieść i postaram się to...

Konrad Akowacz | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015

Powieść Żanny Słoniowskiej opowiada o losach czterech kobiet, każdej z innego pokolenia- Prababki, Aby, matki Marianny i córki. Ich losy nierozerwalnie zakorzenione są w relacji pomiędzy historią, a ludzkim życiem. Losy bohaterek osadzone zostały na tle burzliwych przemian, jakie przechodził Lwów na przestrzeni ostatnich stu lat.

Właśnie historia Lwowa jest jedną z głównych osi tematycznych powieści. Miasto na styku wielu kultur: rosyjskiej, polskiej, ukraińskiej i pozostającej nieco w cieniu żydowskiej. Walki o niepodległość z Polakami w 1918r., manifestacje antykomunistyczne, ruchy banderowskie, w końcu jakże aktualny Majdan, to wszystko pozostawiło trwałe ślady zarówno w historii miasta, jak i w psychice bohaterek.

Cztery kobiety, każda w innym wieku, każda z innego pokolenia, mieszkające pod jednym dachem. Tak mógłby wyglądać scenariusz filmu Almodovara i rzeczywiście w powieści autorki znajdujemy wszystko, co u hiszpańskiego reżysera najlepsze. Słoniowska ma to samo...

DomowaKsięgarnia | 2015-02-23

Dom z witrażem to opowieść o czterech Kobietach, których życie w wyniku zawirowań i komplikacji historycznych, związane jest od kilku dekad ze Lwowem. Lwów został przedstawiony, jako epicentrum wszystkich najważniejszych wydarzeń z historii narodu ukraińskiego. Szkopuł w tym, że tylko jedna z Kobiet uważa się za Ukrainkę, pozostałe panie dokonały zgoła odmiennych wyborów…

Całą opowieść snuje najmłodsza z Kobiet, której historię, zagubienie i wewnętrzne rozdarcie, śledzimy na bieżąco. Opowieść ta jest rwana, niechronologiczna, pełna dygresji, pogubionych i powracających wątków. Mroczna przygnębiająca, jednak z nadzieją na zmianę i lepszą przyszłość.

Cztery bohaterki Domu z witrażem to Prababka, Babka, Matka i Wnuczka. Uwikłane w skomplikowaną wzajemną relację, pełną pretensji i żalów, próbują wspólnie żyć pod jednym...