Anna Cieplak z nagrodą za najlepszy debiut 2016 roku

LubimyCzytać
30.10.2017

Ma być czysto zostało tegorocznym laureatem Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2016 roku. Zwycięską powieść Anny Cieplak wskazali czytelnicy, którzy do północy 28 października mogli głosować na jeden z pięciu debiutów nominowanych przez kapitułę nagrody.

W finale nagrody znalazło się pięć tytułów: Ganbare! Warsztaty umierania Katarzyny Boni, „Ma być czysto” Anny Cieplak, Jak pokochać centra handlowe Natalii Fiedorczuk-Cieślak, Wśród przyjaciół Macieja Sieńczyka oraz Wakacje Grzegorza Uzdańskiego. Finalistów wybrała Kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący Kapituły), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś, Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).

Co to znaczy opowiadać? Nic prostszego: trzeba mieć jakąś historię do podziału, kogoś, z kim można ją dzielić i wspólny świat, który połączy opowiadającego i słuchającego. Kiedy taki wspólny świat zostanie zbudowany, słowa niedostrzegalnie gonią słowa, wątek beztrosko popycha wątek i narracja mknie bez przeszkód naprzód. Miarą sukcesu opowieści jest spójność świata, w którym się ona toczy i w którym zostaje zrozumiana. Im bardziej świat, w którym i o którym opowieść się rozwija, jest oczywisty, tym mniej narrator ma kłopotu z uzasadnieniem miejsca, z którego przemawia. Udziela głosu swoim bohaterom, ale panuje swobodnie nad ich słowami. Opisuje świat, który widzi, bo świat ten w pełni zasługuje na opis. Ten, kto opowiada, ufa rzeczywistości i ufa swojemu językowi, ale przede wszystkim ufa sobie i to potrójne zaufanie (do świata, do języka i do siebie samego) jest podstawą dobrze skrojonej opowieści, w której wszyscy znajdują upodobanie i schronienie na czas niepogody – mówił w laudacji prof. Michał Paweł Markowski, przewodniczący kapituły Nagrody Conrada.

Lauretka nie kryła wzruszenia odbierając wyróżnienie:


Jestem bardzo szczęśliwa, że jury wybrało moją książkę. Przyznam też, że odczuwam niepokój, choć raczej jestem zadowoloną z życia osobą. Samo hasło festiwalu jest dla mnie naprawdę ważne. Myślę, że niepokój jest uzasadniony, zważając, jak wiele się zmieniło w moim życiu w ciągu całego roku. Zmiany są niepokojące, ale wierzę, że są oznaką tylko zmian na lepsze – mówiła na scenie Anna Cieplak.


Laureatka, oprócz statuetki, otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie i promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Za swoją pierwszą powieść pisarka otrzymała również nagrodę im. Witolda Gombrowicza w kategorii najlepszego debiutu.

Nagroda Conrada ustanowiona została w 2015 roku. Jej celem jest kreowanie nowych głosów w polskiej literaturze, zainteresowanie szerokiej publiczności twórczością debiutantów oraz wspieranie pisarzy w okresie między wydaniem pierwszej a drugiej książki. Patronem Nagrody jest Joseph Conrad, jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych, który rozpoczął swą międzynarodową karierę literacką po wyjeździe z Krakowa. Wybór laureata przebiega dwuetapowo. Finalistów wskazuje kapituła nagrody, zaś zwycięzcę – internauci. Dotychczasowymi laureatami są Liliana Hermetz za powieść Alicyjka oraz Żanna Słoniowska za książkę Dom z witrażem.

Tegoroczna, dziewiąta już edycja Festiwalu Conrada odbyła się w dniach 23-29 października. Pośród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Dan Brown, Agneta Pleijel, Adam Hochschild, Siri Hustvedt i wielu innych.

Źródło zdjęć: Festiwal Conrada

Reklama

komentarze [6]

Sortuj:
833
8
31.10.2017 23:36

tylko mnie pan ułagodził swoim słodkim pierdzeniem


386
0
31.10.2017 23:07

Zasłużona nagroda.Lektura przypomniałam mi doświadczenia szkolne młodzieży z początku lat 90-tych. Nie wiem czy taka była intencja autorki, ale faktycznie wyszedł kawałek porządnej prozy dobrze oddającej realia życia młodych ludzi w Polsce w tamtym okresie. Ponadczasowy element to kwestia niszczenia życia dziecka z powodu wygórowanych ambicji rodzica. Ten wątek nawet w...

więcej

1230
112
31.10.2017 09:15

Gratulacje dla Autorki! Jak się cieszę, że na półce czeka na mnie już jej książka. Będę mogła się przekonać, czy to coś dla mnie.


512
54
30.10.2017 23:04

a ile głosów czytelników uzyskała ta książka ? na stronce podane tylko wyniki procentowe...


827
223
30.10.2017 16:05

to ciekawe, po ocenach można by wnioskować, że wygra Ganbare!


2785
4
30.10.2017 12:19

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd