Przedwojenny Lwów

Okładka książki Przedwojenny Lwów Żanna Słoniowska
Okładka książki Przedwojenny Lwów
Żanna Słoniowska Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Najpiękniejsze fotografie [Wydawnictwo RM] albumy
albumy
Najpiękniejsze fotografie [Wydawnictwo RM]
Wydawnictwo RM
2013-01-01
2013-01-01

Książka składa się z dwóch części: pierwsza zawiera krótki rys historii miasta, zaś druga zdjęcia odnalezione wiele lat po wojnie.
Książka mogłaby być trudna do ocenienia, bo jak ocenić historię miasta? Ta historia była taka jaką ją tworzyli ludzie mieszkający w mieście i otaczające miasto tło historyczne Polski i Europy.
Zdecydowanie łatwiej ocenić jakość zachowanych zdjęć i oprawę graficzną albumu, a za oba daję najwyższą notę. Niezwykle przyjemnie brać do ręki tak profesjonalnie wydany album.

Zdecydowanie łatwiej ocenić jakość zachowanych zdjęć...

Książkę kupiłam na prezent dla mamy, ale oczywiście nie mogłam oprzeć się i przeczytałam pierwsza skoro już znalazła się w moich rękach:).
Album jest naprawdę piękny, krótka historia miasta i, co najważniejsze, sporo zdjęć oddających klimat tamtych , dawno minionych lat. Podejrzewam, że mama przy kolejnym wyjeździe do miasta swoich rodziców zabierze go ze sobą w celach porównawczych. Ja w każdym razie tak bym zrobiła...

W trakcie oglądania nasunęła mi się humorystyczna myśl, że godło Austro-Węgier wykonane z czekolady (widoczne na jednym ze zdjęć) wyglądało jednak o niebo lepiej i bardziej godnie niż nasz ohydny czekoladowy orzeł sprzed kilku lat...:)

Już sam początek wstępu prawie mnie zabił nadużyciem spieszczeń. "Naraz jeden z nich zauważył w ścianie szczelinkę i zawołał drugiego. Razem zaczęli dłubać paluszkami w dziurce (...)". Coś takiego, ewentualnie, mogłoby być dopuszczalne w książkach dla bardzo małych dzieci, ale tutaj?
Całość nie porywa, typowa dla innych tego typu wydawnictw. Niektóre zdjęcia rewelacyjne, inne tylko przeciętne, ale może po prostu byt wiele razy je widziałam.
Trzy opisy zdjęć rzuciły mi się w oczy i nie wiem, czy to wina autorki, redaktorki czy wydania (teraz nie stosuje się już czegoś takiego jak errata):
1. Strona 35 Kościół pw. Bożego Ciała i klasztor Ojców Dominikanów, Gdzie można podziwiać nagrobek Artura Grottgera. Byłam we Lwowie, ale nagrobek malarza podziwiałam na Cmentarzu Łyczakowskim. I oto jest strona 89, zdjęcie Cmentarza Łyczkowskiego, na którym pochowany jest (według podpisu) między innymi Artur Grottger. Czyli w końcu gdzie?
2. Strona 99: "Spektakularne akcje reklamowe lwowskich firm cukierniczych regularnie odbywały się we wspomnianym okresie na centralnych ulicach miasta. Jedną z największych przedwojennych fabryk produkujących słodycze była "Branka", być może to jej wyroby widoczne są na zdjęciu". A na zdjęciu wózek zaprzęgnięty w bernardyny (symbol firmy Suchard, a nie Branka) a na wózku duża puszka z wizerunkiem bernardyna i niewyraźnym, ale czytelnym napisem Suchard.

I to byłoby na tyle. kolejna książka, w której najlepiej skupić się na oglądaniu obrazków, a nie na treści, bo jeszcze jakieś głupoty zostaną w głowie.

• 6) B) Leopoliensis & Vilnensis
  • Przeczytane w 2015
  • Prezenty

Dodaj cytat z książki Przedwojenny Lwów