Dzwony Nagasaki

Instytut Wydawniczy PAX
1955-01-01
1955-01-01
nagasaki bomba atomowa Japonia wojna na Pacyfiku literatura japońska

Książka o sile wiary, sile ducha.

Książka o sile wiary, sile ducha.

Wspomnienia japońskiego lekarza, katolika, dotyczące głównie czasów zrzucenia bomy atomowej na Hiroszimę i Nagasaki oraz opis kilku kolejnych miesięcy życia autora oraz innych pozostałych przy życiu mieszkańców terenu zrównanego z ziemią.
To nie są jedynie wspomnienia z wojny. To jest też książka o losie osieroconych dzieci, o żałobie, również o sile miłości którą widać w codziennym życiu. Doktor Nagai jest także naukowcem i jego naukowy zapał przebija się przez ten tekst. Jest to również piękny przykład tego, jak wiara pomaga odnaleźć sens cierpienia i dać nadzieje w najgorszych chwilach.
@teinaicukier

Zdarza Wam się czasem sięgać po lektury non fiction wydane zaraz po zdarzeniach opisanych w książce?

Dla mnie ciekawym doświadczeniem było spotkanie z tytułem „Dzwony Nagasaki” autorstwa Takashi Nagai (na okładce jego chrześcijańskie imię Paul). Ten japoński lekarz był jednym z nielicznych, którym udało się przeżyć wybuch bomby atomowej, zrzuconej na dzielnicę Urakami  9 sierpnia 1945 roku. Bombę zrzucono nad katedrą Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Budynek praktycznie zmiotło z powierzchni ziemi, w gruzach jednak ocalała górna część figury Maryi. Cudem ocaleli również ci, którzy byli oddaleni od epicentrum wybuchu, w tym Nagai, który znajdował się w budynku szpitalnego uniwersytetu (części betonowej, budynki drewniane również uległy całkowitej destrukcji).

Obraz przedstawiony przez lekarza to istne piekło na ziemi. Porozrywane ciała, spalone szczątki, szkielety przyprószone prochem, spopielona ziemia i ogień, który dodatkowo trawił to, czego nie zniszczyła fala uderzeniowa. Mimo całego okropieństwa język, którym posługuje się lekarz, jest piękny, nie szokuje tak, jak reportaże pisane współcześnie, mimo to słowa niosą ogrom emocji, które rezonują w człowieku na długo po skończeniu lektury.

Godna podziwu jest niemal natychmiastowa mobilizacja lekarzy i pielęgniarek do niesienia pomocy, w warunkach, w których praktycznie wszystko było zniszczone. „Dzwony Nagasaki” to również obraz samotnego ojca, który pomimo choroby (Nagai zajmował się radiologią) musi stawić czoła rodzicielstwu. To podnoszenie się z kolan całego miasta, powolna odbudowa i zmagania z chorobą popromienną. Jak wygląda świat po wielkim wybuchu? Książka warta uwagi, czytajcie.

IG @angelkubrick

Historia japońskiego lekarza, który jako jeden z nielicznych przeżywa wybuch bomby atomowej w Nagasaki.Jedyna chrześcijańska dzielnica miasta - Urikami, zostaje zmieciona z powierzchni ziemi, a grupa ocalałych lekarzy niesie rannym i umierającym pomoc. Wstrząsający obraz śmierci, który staje się symbolem odkupienia win za grzechy wojny. Mieszkańcy Urikmi jako ofiara przyjęta przez Boga. Książka ta to próba zrozumienia sensu cierpienia, walka o zachowanie człowieczeństwa w momencie, kiedy z dnia na dzień umiera wszelka nadzieja. Historia przesiąknięta głębokim symbolizmem i mądrością, którą posiąść może tylko człowiek prawdziwie doświadczony przez los. Opowieść szalenie wzruszająca i głęboka, którą warto przeczytać.

• Japonia
  • Biografie