Okładka książki Hiszpański Karteczki (Fiszki) 1000 najważniejszych słów i zdań dla początkujących praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Edgard inne
inne
Edgard
2011-01-01
2011-01-01
fiszki hiszpański

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Być może stali czytelnicy pamiętają post dotyczący "Praktycznych zwrotów konwersacyjnych" (język hiszpański). Wtedy moja recenzja była krytyczna. Wykryłem wiele wad i uchybień (co nie znaczy oczywiście, że tamta publikacja nie ma żadnych zalet; odsyłam zainteresowanych do tamtego postu, żeby przekonać się o nich). Wydawnictwo dopracowało fiszki i dodało do nich wiele elementów. W pudełku "Praktycznych zwrotów konwersacyjnych" znajdowały się tylko fiszki. Tym razem otrzymujemy kilka dodatków:

- trzy przekładki: "Do nauki", "Uczę się", "Umiem" - naprawdę wiele wnoszą do nauki, pozwalają zorganizować fiszki w pudełku, dzięki nim nic się nie miesza, poza tym mają bardzo sympatyczną wersję kolorystyczną :)
- nagrania MP3 - tutaj nie muszę chyba nic tłumaczyć, po prostu są niezwykle przydatne w procesie nauki (zwłaszcza jeśli uczymy się jakiegoś języka samodzielnie i nikt nam nie tłumaczy zasad wymowy poszczególnych słów)
- program - muszę mu poświęcić więcej miejsca, ponieważ jest naprawdę świetny! Dotychczas nie byłem przekonany do programów związanych z nauką języków obcych (poza jednym, o którym już kiedyś pisałem). Zawsze wolałem uczyć się z papierowych fiszek. Program mógł być ewentualnie uzupełnieniem tradycyjnej metody nauki. W tym przypadku jest jednak zupełnie inaczej. Uczę się głównie z programu! Teraz papierowe fiszki stały się uzupełnieniem komputera. Po otwarciu programu widzimy listę z tysiącem pozycji. Po kolei w wersach występują: słówko hiszpańskie, tłumaczenie słówka, przykład zdania po hiszpański, polskie tłumaczenie zdania. Zaznaczamy dowolną liczbę słówek (polecam 10 - 20). Wtedy możemy przejść do zakładki "Generowanie nagrań". Ogromnym plusem jest to, że możemy zmienić tam praktycznie wszystko. Jeśli chcemy na początku może pojawiać się tłumaczenie, a dopiero później słówko. Ale dostępne jest także tłumaczenie w drugą stronę. Ustawiamy także odstęp czasowy między słówkiem i tłumaczeniem oraz między kolejnymi słówkami. Gdy już opanujemy wybraną porcję materiału klikamy na zakładkę "Test i ćwiczenia". Sprawdzamy wtedy znajomość danej partii słówek. Program jest ogromnym plusem. Oczywiście dla tradycjonalistów są papierowe fiszki. Polecam jednak ze swojej strony program. Zrobił na mnie wrażenie.

Zaletami są także: przejrzystość kartoników oraz dobry podział na grupy tematyczne (a jest ich aż 40).
Fiszki przeznaczone są dla początkujących.

Pisząc recenzje zawsze staram się naświetlić produkt z dwóch stron. Przejdę więc do wad:

- brak memoboxu. Kluczowym punktem w metodzie fiszek jest pudełko z pięcioma przegródkami, które znacząco usprawnia naukę i pomaga w rozplanowaniu powtórek. Nie bez przyczyny już w starożytności zauważono, że "Repetitio est mater studiorum".
- odwołanie do Wikipedii w dołączonej ulotce z informacjami. Wiem, że Wikipedia jest obecnie najpopularniejszą encyklopedią. Uważam jednak, że w oficjalnych publikacjach nie powinny się pojawiać odniesienia do niej. Nie jest to do końca wiarygodne źródło.

Jak więc widzimy wad jest stosunkowo niewiele. Absolutnie nie przesądzają one o wartości fiszek. Uważam, że są bardzo pomocne (szczególnie w przypadku samodzielnej nauki). Wydawnictwo dołożyło starać, by produkt przejrzysty i zachęcający do nauki.

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

W dzisiejszych czasach, w dobie nauki nawet najbardziej egzotycznych języków obcych, chyba nikogo już nie dziwią fiszki. Przyzwyczailiśmy się do opakowań zajmujących półki w księgarniach no i myślę, że każdy już wie jak taka fiszka wygląda i do czego służy. Wydawnictwo Edgard przygotowało wznowienie 1000 fiszek do Hiszpańskiego i to właśnie o tym zestawie Wam dzisiaj napiszę.

Fiszki są podzielone na AŻ 40 grup tematycznych - dzięki temu poznajemy słówka z różnych dziedzin m.in. szkoła, sztuka, zwierzęta, rodzina, sport, czas, zdrowie, dom, kolory, praca. W tej kwestii na plus można zaliczyć również to, że możemy uczyć się słówek właśnie tematycznie. Przy uczęszczaniu na kurs czy nauce w szkole jest to niezwykle przydatne, bo nie musimy przeglądać 1000 fiszek by znaleźć te, które nam są akurat potrzebne. Co do błędów na nich to nie jestem wstanie określić czy jakiekolwiek się pojawiły, bo mój hiszpański jest zbyt słaby, by to oceniać, ale to co przerobiłam dotychczas wydaje się być solidnie sprawdzone, bo w podstawach podstaw nie zauważyłam żadnych błędów ;)

To, co uległo zmianie to dodatki w opakowaniu. Po pierwsze trzy kolorowe przegródki z napisami: "umiem", "uczę się", "do nauki". Niezwykle przydatne, gdyż w poprzedniej wersji musiałam oddzielać od siebie fiszki nie pasującymi formatem karteczkami. Drugim dodatkiem jest płyta CD. Oprócz nagrań, które są niezwykle pomocne dla początkujących i osób, które boją się, że niepoprawnie wymawiają podane słówka, wyrażenia i zdania, na płycie znajduje się program, w którym również możemy odsłuchać wymowę, ale wybrać też partię materiału, którą chcemy przećwiczyć. Do wyboru mamy trzy rodzaje ćwiczeń: słuchanie i zaznaczanie z czterech podanych wersji przeczytanego słówka, podane słówko po hiszpańsku musimy zaznaczyć w wersji polskiej i odwrotnie.

Może różnica między starszą wersją a nowszą nie jest wielka, ale przy zakupie warto rozważyć tę nowszą wersję, chociażby dla nagrań, które pomagają nam osłuchać się z językiem - są bardzo pomocne zwłaszcza dla osób początkujących. Jedyna rzecz do jakiej mogę a nawet MUSZĘ się przyczepić to brak odmiany czasowników tudzież oznaczenia ich jako regularne bądź nieregularne. Znam zasady koniugacji w czasie teraźniejszym, więc bez problemu mogę sobie każdy regularny czasownik odmienić, ale jeżeli mam przed sobą nieregularny a go nie znam i nie wiem, że jest nieregularny, to zaczyna się nauka z błędami.

Ten jeden mały mankament nie wpływa na szczęście na moją ogólną ocenę zestawu. Dla chcącego nic trudnego, w internecie jest cała masa stron, na której znajdziemy odmianę czasowników. Co prawda nauka nam się trochę wydłuży, ale szukając samemu, ewentualnie przepisując znalezioną odmianę, dodatkowo zapamiętujemy i efekt nauki jest trwalszy ;)

• » języki obce
  • Poszły w świat...