Zgłosuj na książki roku 2017

Love's Alchemy: Poems from the Sufi Tradition
978-83-933112-0-0
poezja
Karolina

Alchemia Miłości to niezwykłe wprowadzenie do świata mi­styki islamu. Wybór myśli ponad 70 sufickich poetów tworzących na przestrzeni niemal tysiąca lat, począwszy od XI w. aż po wiek XX. Obszerny wstęp autorów zbioru, aneksy oraz słownik terminów umieszczają wiersze w szerszym kontekście kulturowym, historycz­nym oraz religijnym, i w przystępny sposób tłumaczą kluczowe dla sufizmu pojęcia oraz symbole.
Z uwagi na wyczerpujące wprowadzenie w tematykę suficką Alchemia może posłużyć jako małe kompendium wiedzy na temat arabskiego mistycyzmu oraz poezji perskiej dla tych, którzy po raz pierwszy zetkną się z tym zagadnieniem.
Przez ostatnie dwadzieścia lat sufizm sukcesywnie pozyskiwał cieka­wość świata zachodniego, stając się w kolejnym po buddyzmie i kabale swego rodzaju „duchowym trendem”. Nieznana dotąd strona islamu została odkryta jako skarbnica duchowej mądrości. To ogromne łak­nienie dzieł sufickich, głównie poezji, uczyniło Rumiego – jednego z poetów i mistyków perskich – najlepiej sprzedającym się autorem w Stanach Zjednoczonych. A tymczasem twórców jemu podobnych było niezliczenie wielu. Niniejszy tom może stanowić przesłanie, że Rumi nie był sam. Wiele z tych wierszy, określanych mianem „perskich haiku”, może wywołać u czytelnika zmianę świadomości i wynieść nas poza granice naszego ja.

źródło opisu: http://www.motyleksiazkowe.pl/index.php?s=karta&id=3397

źródło okładki: http://www.motyleksiazkowe.pl/grafika/maxi_p54838884.jpg

Oficjalna recenzja
ness książek: 88

Mistyczna strona poezji

„Alchemia miłości” to bogaty zbiór poezji sufickiej, prezentujący wiersze największych mistyków, wyznawców Allaha. W ten jeden z ciekawszych nurtów kultury perskiej wprowadzają nas utwory ponad 70-ciu poetów tworzących na przestrzeni wieków, począwszy od XI wieku, aż po wiek XX. Wśród nich jest Rumi, najbardziej znany przedstawiciel perskiej poezji mistycznej, ale także wielu innych, których poetycki dorobek wzbogacał i udoskonalał tę literacką tradycję.

Ukazanie zróżnicowanego spectrum form i myśli sufickiej było jednym z ważniejszych założeń książki. Jak czytamy we wstępie: Podstawowym przesłaniem obecnego zbioru jest to, że Rumi nie był sam. (…) Podobnie jak Rumi studiował dzieła swych poprzedników i czerpał z ich dziedzictwa, tak późniejsi twórcy znajdywali inspirację w jego dziełach. Z uwagi na to, że współczesny odbiorca z reguły poznaje Rumiego jako zupełnie samotny głos wyrwany z kontekstu, łato mu przeoczyć fakt, że poeta ten jest częścią żywej tradycji – tradycji istniejącej przed nim i kontynuowanej aż do dnia dzisiejszego.

Autorzy zbioru, David i Sabrineah Fideler, dołożyli starań, by spotkanie z ich książką było nie tylko możliwością poznania nowych, kulturowo odmiennych form poezji, ale także refleksyjnym spotkaniem z tą orientalną tradycją. Obok wielkiego poety poznajemy wiersze Sana’iego (autora pierwszego poematu w języku perskim), Hafeza (klasyka poezji perskiej i tadżyckiej, mistrza poetyckiego gatunku zwanego gazel), Sadiego (poety - derwisza podróżującego po Bliskim Wschodzie), Kermaniego czy Andaliba Kaszaniego i wielu innych. Pomimo odmienności poetyk, różnic między epokami, w których przyszło im żyć i tworzyć, wspólnym mianownikiem jest płynąca z tej poezji suficka refleksja o Bogu, człowieku i ich wzajemnej relacji.

By opisać sufizm, pełen różnorakich odłamów (bractw sufickich) kultywujących różnorodne praktyki religijne, medytacyjne i poznawcze, należałoby zagłębić się w meandry kultury islamu na długi czas. Odwagi dodaje sama książka. Angielscy tłumacze zauważają już w prologu, iż autorzy wierszy, nie ‘przynależą’ wyłącznie do Persji, do świata islamu, czy nawet do samego sufizmu. Podobnie jak Rumi, należą oni do całego świata, a w szczególności do tych, którzy są w stanie doświadczyć istoty ich dzieł i pojąć ich ducha. Wydaje się zatem, że wrażliwość na słowo, refleksyjność czy interpretacyjna otwartość wystarczą. O tym, że jest inaczej, świadczy opis specyfiki perskiej poezji, która pisana jest za pomocą symbolicznego kodu (o czym dowiadujemy się także we wstępie do zbioru). By w pełni zrozumieć i doświadczyć religijnego przesłania zawartego w wierszu, czytelnik powinien ten kod znać. To poważna bariera dla zwykłego czytelnika, niewtajemniczonego w świat islamu. Fidelerowie spieszą z pomocą. Językowa przystępność tłumaczonych wierszy (być może wynikająca poniekąd z faktu, iż na język polski wiersze tłumaczone były z angielskiego przekładu), obszerne wprowadzenie autorów w perską poezję mistyczną, uzupełnione aneksami oraz mini słownikiem wyjaśniającym znaczenie kluczowych motywów i pojęć, sugeruje, iż książka dedykowana jest każdemu, bez względu na jego znajomość kultury perskiej. Co więcej, na podanych stronach internetowych można odsłuchać nagrań oryginalnych wierszy perskich z tłumaczeniem na język angielski.

Nie tylko zachęcające gesty angielskich tłumaczy przekonują, by zmierzyć się z suficką poezją. Także, a może przede wszystkim, jej uniwersalny, duchowy charakter. Sufizm jako mistyczna droga poznania prowadząca do Boga, której ostatecznym celem jest zjednoczenie z nim, nie posiada sprecyzowanej wykładni teologicznej. Sufi wierzy, że przybliżając się do Boga, wyzbywa się własnego, ułomnego ego, wzbogaca swoje poznanie, doświadcza nowych wymiarów rzeczywistości. Częścią tego światopoglądu jest także wiara w jedność wszelkiego stworzenia (wahdat al-wudżud ), utożsamiana często z panteizmem. Tym samy sufizm – nazywany łagodną odmianą islamu – wpisuje się w obecny w wielu religiach i wyznaniach nurt mistyczny, którego uniwersalne i zbieżne przesłania różnicują się na poziomie form wyznawanej transcendencji, praktyk religijnych czy symboliki. Ta uniwersalność niweluje poniekąd bariery wynikające z nieznajomości tematyki i zachęca by sięgnąć po „Alchemię miłości”.

To, co mnie osobiście skłoniło do zapoznania się z książką, to kontrowersje jakie zawsze wzbudzał mistycyzm w kulturze chrześcijańskiej. Jakkolwiek obecny w niej od początku, postrzegany początkowo jako herezja, okupiony wieloma ofiarami skazanymi przez władze kościelne za odszczepieństwo i bezbożność, z czasem przyczyniał się do reformatorskich zmian w instytucji Kościoła (postaci takie jak św. Franciszek z Asyżu, św. Teresa z Ávili, św. Jan od Krzyża czy Jakob Boehme). Podobnie jak w innych religiach, także w chrześcijaństwie mistycyzm wpłynął na rozmaite dziedziny sztuki, w tym na literaturę i poezję. I także tu przejawiał się w różnorodnych formach obrazowania i odmiennych poetykach, operując jednak pewną wspólną symboliką. Należały do niej mistyczne wyznania nawiązujące do poezji miłosnej, które właśnie w chrześcijaństwie wzbudzały gorące polemiki, począwszy od biblijnej „Pieśń nad pieśniami”.

W „Alchemii miłości” dominują wiersze celebrujące chęć poznania i zbliżenia się do Boga, które operują miłosną, erotyczną momentami symboliką. W poezji sufickiej bowiem mistyk dąży do zatracenia się w Bogu, jak kochanek szuka zatracenia w miłosnej ekstazie. Autorzy tomu celowo chcieli zwrócić uwagę na transformacyjną siłę miłości, która w sufizmie jest jedną z dróg poznania Boga i prawdziwej rzeczywistości. Bo tylko miłość, według sufich, może sprawić, że człowiek wyzbędzie się swojego egocentryzmu. Swobodą z jaką prezentowane jest powyższe przesłanie - zarówno na płaszczyźnie poetyckich metafor, porównań czy alegorii - dostarcza wielu poetyckich wrażeń. Zetknięcie się z orientalnym nurtem mistycyzmu skłania do refleksji nie tylko natury religijnej, ale także historycznoliterackiej. Polecam książkę tym, którzy nie mają nic przeciwko takiej zadumie.

Magda Czopek

Cytaty za: „Alchemia miłości. Wybór myśli sufickich”, David & Sabrineh Fideler, Wydawnictwo Barbelo, Warszaw 2012.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2014-04-14

"Alchemia miłości" jest zbiorem poezji perskiej - poezji miłości. To zbiór myśli sufickich, będących próbą osiągnięcia jedności z boskim Absolutem. Wspomnę, iż sufizm jest starożytną i mistyczną szkołą duchowego rozwoju. Książka jest mostem pomiędzy światem współczesnym a mistrzami sufickimi sprzed niemal tysiąca lat. Znajdziemy w niej ponad 70 sufickich poetów żyjących na przełomie od XI wieku aż po XX wiek. Dla wielu osób może stać się ona przebudzeniem duchowym, podróżą poza umysł i ciało, a także stać się skarbnicą wiedzy.

David & Sabrineh Fideler zaprezentowali czytelnikowi piękne i mistyczne wiersze. Poezja ta uznana jest w kulturze perskiej za najwyższą formę literacką. Po przeczytaniu książki mogę to potwierdzić. Wiersze te są wyzwaniem, którego poznanie prowadzi do odkrycia duchowej ścieżki. Czytający musi wykazywać się wrażliwością, umieć odgadnąć znaczenie słów, zajrzeć głęboko w swoją duszę. Czytając tę poezję trzeba się nią delektować, nie czytać jej szybko, trzeba...

książek: 2063
Monika | 2012-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Już od kilku dni zbieram się z zamiarem napisania paru słów na temat tej książki... zawsze jednak wydarzy się coś, co mnie od tego skutecznie odciąga (chociażby przeprowadzka). Niemniej staram się sklecić kilka zdań, choć powiem Wam, że jest ciężko. Ciężko, bo ta książka nie jest zwykłą książką pełną słów, wierszy, które przyswaja się łatwo. Są to słowa, bowiem, które napełniają duszę i radują serce. Słowa, które miałam ochotę czytywać codziennie przez ostatnie dwa tygodnie. Ciągle od nowa. Po pierwszym przeczytaniu, na chybił trafił. Zapętliłam się i nie mogłam uwolnić. Nawet nie chcę! To słowa, które na zawsze wyryły się w moim sercu. Słowa perskich poetów, sufich, którzy mimo, że żyli wieki temu, do dziś są aktualne. Do dziś są piękne, a ich urok, z pewnością nie przeminie nigdy (chyba, że nastąpi zagłada ludzkości).

Sięgnęłam po tę książkę, bo uwielbiam wyszukiwać takie perełki. Literatura perska była mi obca, nie wiedziałam dokładnie na co się piszę, gdy przyjęłam propozycję...

Ramon | 2012-12-28
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Poezja mistyczna sufich przypomina trochę utwory mistrzów Tao i Zen, więc nie jest to oczywiście romantyczne czytadło :) Raczej zbiór wspaniałych tekstów do medytacji/kontemplacji.

Wstęp do wierszy oraz dodatki sprawiają, że książka może zainteresować również tych, którzy nie wiedzą, czym jest sufizm (tj. islamski odpowiednik żydowskiej kabały, chrześcijańskiego gnostycyzmu/mistycyzmu, czy buddyjskiego zen; jeśli idzie o te drugie - polecam Chmurę Niewiedzy, jeśli idzie o trzecie - pisma wydawane przez wydawnictwo Miska Ryżu. Alchemia Miłości po takich lekturach smakuje jeszcze wyborniej!).

Piękne, staranne wydanie. Twarda oprawa, arabskie wzory na okładce dodatkowo laminowane - nie jestem książkowym fetyszystą, ale tę pozycję aż miło trzymać w rękach. Wydawnictwo Barbello promuje się hasłem "książki do kochania" i dotykając oraz czytając Alchemię Miłości wiadomo, dlaczego. Do szczęścia brakuje jedynie zakładki w formie tasiemki - nie jest to bowiem lektura na raz, lecz taka, do...

dziewczyna84 | 2013-08-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

"Alchemia miłości" to idealny wstęp do poznawania mistyki świata islamu, sufickich myślicieli i filozofii. Autorzy, którymi są David & Sabrineh Fideler, zebrali i przełożyli z języka perskiego na angielski wiersze o tematyce skupiającej się przede wszystkim na zbliżeniu się do Boga. Celebrowaniu miłości i stanu ducha, jaką ta miłość wywołuje. David, od lat zajmujący się kulturoznawstwem, prowadzi prelekcje na temat poezji sufickiej. Sabrineh w swojej karierze przełożyła na język perski wiele książek. Ich wspólna praca skutkowała interesującym wstępem, słowniczkiem i wyjaśnieniami dotyczącym muzyki, struktury i poezji perskiej, którą przytoczyli w dalszej części, co pozwoliło skupić się na niej z należytym zrozumieniem.

"Alchemia miłości" to zbiór wierszy, który pozwala na podróż poprzez świat duchowy z poczuciem wolności i miłości, jakiej czasami brakuje w obecnych świecie. Świecie pełnym konsumpcjonizmu. Poezja ta zachwyca i odpręża. Prostota jej przekazu sprawia, że nie...

AnnaM | 2013-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

"Alchemia miłości" to świat poetyki i mistyki islamu... Nigdy nie podejrzewałam, że przeczytam książkę z "wierszami". Gdy zaproponowano mi zrecenzowanie tomiku poezji, napisałam szczerze, że będzie to dla mnie ogromne wyzwanie. Nie myliłam się... Ale spotkała mnie również miła niespodzianka. Spodziewałam się przeżyć z cyklu "Romea i Julii" Szekspira, a tego bym chyba nie zniosła, a tu proszę.... podobało mi się!!! Oczywiście nie można przeczytać książki tak po prostu. Trzeba się zatrzymać i sycić słowami. Dlatego postanowiłam czytać każdego dnia kilka wybranych "wierszy", "poematów" i "myśli dalekiej Persji".

Duchowość islamu zdecydowanie różni się od naszej zachodniej znieczulicy. W starożytnej Persji kwitła klasyczna poezja, ale i w dzisiejszym Iranie nadal jest ona obecna w świadomości zwykłych ludzi, pozostawia ślady w codziennej mowie, przysłowiach, muzyce. Tworzy to harmonijną całość i tajemniczą siłę. O ile na Zachodzie znany jest może Rumi, o tyle inni już nie, a szkoda....

Sosenka | 2013-06-20
Przeczytana: czerwiec 2013

Wiersze są czymś, po co lubię sięgnąć od czasu do czasu, gdy mam ochotę poczytać coś lekkiego, nie wymagającego ciągłego skupiania się na akcji, wątkach. Gdy nie mam ochoty na zwykłą powieść, ale chcę spędzić czas z książką. Właśnie dlatego ucieszyłam się, gdy po otwarciu paczki od wydawnictwa barbelo, okazało się, że "Alchemia miłości" to zbiór krótkich wierszy o życiu i miłości, pisanych przez różnych autorów. Jeszcze bardziej ucieszyłam się z faktu, że myśli i wiersze zawarte w tej książce są wstępem do świata Islamu, bo uważam, że Perskie motta, myśli i poezja są najpiękniejsze, bo zawsze mówią o życiu, miłości i szczęściu.
"Alchemia miłości" to także dosyć długi wstęp od autorów, równie refleksyjny, oraz obszerne aneksy i terminy zawarte w książce. To wszystko sprawia, że łatwiej zrozumieć przesłanie tej lektury, oraz konkretne puenty wierszy.
Wiersze zawarte w tym tytule, są uniwersalne. To jedne z tych treści, które jak już sprawdziłam w domu, każdy rozumie...

Perry | 2013-07-07

Wiersze zebrane w "Alchemii miłości" nie nadają się do szybkiego czytania, są stworzone by się nimi delektować i rozważać każde słowo. Wszystkie utwory są misternie utkane i trafiają w sedno uczuć. Niezwykle ciekawy jest sposób postrzegania Boga przez sufich, w tych wierszach Bóg jest nazywany Ukochanym lub Przyjacielem. Niezależnie czy czytamy wiersz został stworzony w ubiegłym stuleciu, czy dziewięćset lat temu, to każdy z nich jest ponadczasowy i prowokuje do refleksji. Liczne porównania i przenośnie sprawiają, że utwory sufich można odbierać wielowymiarowo. Autorzy w Słowie wstępnym piszą, że czasami na zrozumienie wiersza mistyka sufickiego potrzeba wielu lat, ponieważ z każdym rokiem czytelnik odkrywa dany utwór coraz głębiej, dlatego Alchemia miłości na pewno nie nadaje się na tylko jednokrotne przeczytanie. Z resztą zapewniam, że jeśli choć raz zagłębicie się w poezję sufich, to będziecie do niej chcieli powracać nie jeden raz. Wiersze mistyków sufickich pozwalają się...

Magdalena Paź | 2012-07-09
Na półkach: Przeczytane, Recenzenckie

"Alchemia miłości" to antologia myśli i wierszy perskich. Dzięki nim przybliżony zostaje nam światopogląd, kultura, duchowość Persji, a także ich sposoby postrzegania Boga.
Wiersze zawarte w tej książce dają nam wiele do myślenia. Tak na dobrą sprawę każdy może interpretować je inaczej. Bo każdy czyta je według tylko dla siebie ustalonego kodu. I pewnie gdyby kilka osób zebrało się w jednym pokoju i miało omówić ten sam wiersz, to mogę się założyć, że każdy mówiłby o czym innym.
Poezja zawarta w "Alchemii miłości" pochłonęła mnie całą sobą i sprawiła, że chcę wracać do niej wciąż i wciąż by odkrywać ją na nowo. W książce tej znalazłam to co mnie urzekło i zniewoliło mój umysł. Niektóre wiersze zawartej w niej są piękne, wręcz mistyczne.
Wszystkie niejasności wyjaśnione są na końcu książki. Można tam znaleźć także słownik terminów, przeczytać o formach poezji perskiej i przypisy.
Co tu dużo pisać. Trzeba jak najszybciej stać się posiadaczem "Alchemii miłości" i tyle. Polecam z...

| 2015-03-23

Nie oceniam książek, nie pisze recenzji, ale tu zrobię wyjątek...

CUDO!

sharifa | 2017-04-09