Świat książek
Oficjalna grupa serwisu LubimyCzytać.pl. Ogólne dyskusje o książce: nowości wydawnicze, książki wartościowe i godne polecenia, nagrody literackie, spotkania z autorami oraz różnego rodzaju informacje ze świata książki.
913627 czytelników
3536 dyskusji
87580 wypowiedziPokaż ostatnią
Steampunk w literaturze
liczba postów na stronie: 
książek: 1351
Agata
09-02-2012 11:57
Cytując http://steampunk.republika.pl/:

STEAMPUNK (w latach 1990. nazywany "VSF", czyli Victorian Science Fiction) powstał jako nurt fantastyki sięgający do samych korzeni sci-fi: do XIX-wiecznej powieści naukowej (scientific romance), XVIII-wiecznego gotyckiego horroru i pulp fiction z początków XX wieku. Wszystko to, czego Juliusz Verne, H.G. Wells i Sir Arthur Conan Doyle nie zdążyli wymyślić (a może nie odważyli się opublikować) dziś nadrabiają steampunkowcy. Wiktoriańska winda na Księżyc? Napędzany parą cyborg? Maszyna różnicowa ze sztuczną inteligencją? Czemu nie! Chociaż współcześni autorzy doskonale wiedzą, że XIX-wieczne wizje przyszłości okazały się niemal całkowicie chybione, idą w tych błędach jeszcze o kilka kroków dalej.

Steampunk łączy stare mity z nowymi - spogląda z nostalgią na Wiek Pary (STEAM), ale z przekornej, obrazoburczej perspektywy końca XX i początku XXI wieku (PUNK). Jego nazwa wywodzi się od cyberpunku, futurystycznego szału lat 1980. Cyberpunk to mroczna industrialna przyszłość, a steampunk - mroczna industrialna przeszłość. Jednak dziś niewiele już zostało z tego pokrewieństwa, dawne definicje odeszły do lamusa i zrobiło się ciekawiej, a w każdym razie inaczej.

Z czasem steampunk porzucił "twardą" (technologiczną) odmianę fantastyki, wkroczył na terytoria horroru i fantasy, zaczął też penetrować czasy bardziej odległe i nieco nam bliższe. Fragmenty układanki można przecież zestawiać na setki zaskakujących sposobów. Trudno nawet powiedzieć czy steampunk jest jeszcze gatunkiem fantastyki, czy tylko współczesną wariacją na temat XIX wieku. Mike Perschon twierdzi wręcz, że steampunk stał się estetyką, swoistą "nakładką" na inne gatunki, pozwalającą "steampunkować" niemal wszystko: począwszy od westernu ("Bardzo Dziki Zachód"), komiksu o superbohaterach ("Liga Niezwykłych Dżentelmenów") i starego serialu sci-fi ("Steam Trek"), a kończąc na obudowie do komputera (Datamancer), skuterze (The Whirlygig Emoto), czy nawet muzyce pop (Abney Park).

Nurt ostatnio robi się coraz bardziej popularny, nie tylko w literaturze. Natknęliście się na książki pasujące do powyższej definicji? A może świadomie sięgacie po pozycje z tego nurtu? Co możecie polecić?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 527
Kalevala
16-09-2012 18:49
Cykl "Mroczne materie" Zorza PółnocnaMagiczny nóżBursztynowa luneta Pullmana? Wydaje mi się, że jak najbardziej można go zaliczyć do steampunku, a przy tym bardzo ciekawa lektura. A jeśli ktoś natknął się na film "Złoty kompas" to niech się nie sugeruje, książka jest o wiele głębsza i ciekawsza w odbiorze.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 332
Fenrir
16-09-2012 18:53
Polecam:
Dziwna sprawa Skaczącego Jacka Dziwna sprawa Skaczącego Jacka
Alkaloid Alkaloid
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2856
A--
16-09-2012 19:08
Klasyka, którą TRZEBA poznać Maszyna różnicowa Maszyna różnicowa

Steampunk inaczej Dworzec Perdido Dworzec Perdido

Warto też pamiętać o pokrewnym gatunku jakim jest dieselpunk
Żywe maszyny Żywe maszynyZłoto drapieżcy Złoto drapieżcy

I nieco lżej aczkolwiek nadal steampunkowo: BezdusznaBezduszna i reszta cyklu autorstwa Gail Carriger

Steampunk jest estetyczny jak estetyczne były XIX-wieczne maszyny. Te maszyny miały grację i polot:)

Ale, ale! Cudze chwalicie...

Lód Lód - być może to nie 100% stempunku, ale steampunkt jest.


Zadra. Tom 1 Zadra. Tom 1Zadra. Tom 2 Zadra. Tom 2
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 527
Kalevala
22-09-2012 11:22
Sama jestem bardzo zainteresowana tym gatunkiem, chociaż czytałam (chyba) tylko Pullmana i oglądałam może kilka filmów. Generalnie bardzo lubię klimat XIX wieku i mam zamiar zapolować na jakąś ciekawą pozycję. Prawdopodobnie mój wybór padnie na "Maszynę różnicową"
Ale budzi się we mnie pewna wątpliwość - czy wszystko, co ludzie nazywają steampunkiem naprawdę nim jest? Bo czasem po prostu książki, których akcja rozgrywa się w wiktoriańskiej Anglii są metkowane jako steampunk, a tak naprawdę z gatunkiem tym mają niewiele wspólnego.

Nie mogę snazywać siebie ekspertem od steampunku, stawiam dopiero pierwsze kroczki. Dlatego tutaj pytanie do poprzedników: czy w pozycjach zaproponowanych przez Was znajdują się jakieś elementy fantasy, tak jak w "Mrocznych materiach", czy we wszystkich fabuła oparta jest wyłącznie na technice?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2856
A--
22-09-2012 12:00
Gail Carriger - wampiry są i wilkołaki, czarów brak, stempunkowe klimaty, wiktoriańsko

Mieville - to trochę steampunk a trochę weird - są tam czary zwane taumarurgią, świat zupełnie alternatywny

Scott Westerfeld - steampunkowo:)

Philip Reeve - steampunk, młodzieżowa, dokładnie to postapokaliptyczny dieselpunk

I co ciekawe stempunkt to podgatunek punku, którego pokrewnym gatunkiem jest skok w wysokie technologie, czyli cyberpunk (w tym również nanopunk). Co ciekawe jak komuś podoba się steampunk to i cyberpunk będzie mu się podobał - to naprawdę pokrewne gatunki. A mistrzowska powieść steampunkowa "Maszyna różnicowa" została napisana przez niekwestionowanego mistrza cyberpunku Williama Gibsona :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 527
Kalevala
22-09-2012 16:58
A czy czytał ktoś taką książkę jak "Mechaniczny anioł"? Mechaniczny Anioł
Czy ma ona coś więcej wspólnego ze steampunkiem, niż same tylko zębatki na (okropnej, swoją drogą) okładce? Bo straszy mnie ona on jakiegoś już czasu przy każdej wizycie w księgarni i zaintrygowało mnie, czy pomimo negatywnego wrażenia roztaczanego przez dziwnego emoboya na okładce jest to coś ciekawego:)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 395
einsatz
22-09-2012 17:03
^ swoją drogą niezły bajzel u tej autorki: ma przypisane książki, które są w planach wydawniczych na rok 2014? O_o
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 527
Kalevala
23-09-2012 11:02
Słyszał ktoś o The Constantine Affliction. A Pimm and Skye Adventure The Constantine Affliction. A Pimm and Skye Adventure? Okładka i opis bardzo zachęcające, niestety niedostępne, przynajmniej na razie, w Polsce. Ale mam nadzieję, że niedługo się pojawi, a jeśli tak, to na pewno ją sobie sprezentuję:)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 661
Marcin
05-10-2012 18:55
Nie było tej pozycji, więc dodaję
Wieki światła Wieki światła
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
Autorzy w tej dyskusji
zgłoś błąd zgłoś błąd