Shriek: Posłowie

Tłumaczenie: Robert Waliś
Cykl: Ambergris (tom 2) | Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
7,25 (105 ocen i 17 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
13
8
32
7
35
6
10
5
6
4
1
3
2
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Shriek: An Afterword
data wydania
ISBN
9788374801614
liczba stron
480
słowa kluczowe
Robert Waliś
język
polski
dodał
Fenrir

Shriek: Posłowie jest tragikomiczną historią rodzinną rozgrywającą się w stworzonym przez Jeffa VanderMeera legendarnym fikcyjnym mieście Ambergris. To opowiedziana z ekstrawagancką pasją przez niegdysiejszą bywalczynię salonów, Janice Shriek, pełna barwnych i fascynujących postaci oraz tajemniczych zdarzeń historia przygód brata Janice, Duncana, historyka opętanego przez skazany na...

Shriek: Posłowie jest tragikomiczną historią rodzinną rozgrywającą się w stworzonym przez Jeffa VanderMeera legendarnym fikcyjnym mieście Ambergris.

To opowiedziana z ekstrawagancką pasją przez niegdysiejszą bywalczynię salonów, Janice Shriek, pełna barwnych i fascynujących postaci oraz tajemniczych zdarzeń historia przygód brata Janice, Duncana, historyka opętanego przez skazany na niepowodzenie romans i mroczny sekret, który może go zabić lub przemienić.

To także opowieść o wojnie pomiędzy konkurencyjnymi wydawnictwami, która na zawsze zmieni Ambergris, oraz o rywalizacji z zepchniętą na margines rasą znaną jako "szare kapelusze", która, uzbrojona w zaawansowaną grzybową technologię, czeka pod ziemią na szansę odzyskania miasta, które kiedyś do niej należało.

"W tej opowieści o zmiennych ludzkich losach i związkach wyczuwa się delikatne wpływy Borgesa i Nabokova, a także H.P. Lovecrafta... oraz awangardową, surrealistyczną wrażliwość".

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (494)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 898
Aleksandra | 2011-05-06
Przeczytana: 02 maja 2011

Jeff VanderMeer należy do grona pisarzy obdarzonych zdumiewającą wyobraźnią, których powieści zalicza się do stosunkowo niedawno powstałego nurtu fantastyki - New Weird. „Shriek: Posłowie” to druga książka, z trzech wydanych do dnia dzisiejszego, opowiadająca o fikcyjnym mieście Ambergris. Łączy w sobie elementy biografii, barwnej powieści historycznej i pamiętnika. Nowatorskim pomysłem jest zamieszczenie na ostatnich stronach utworu nieoficjalnej ścieżki dźwiękowej wybranej osobiście przez Jeffa VanderMeera. Bez zarzutu oddaje ona klimat książki.

Czytając „Shriek: Posłowie” odnosi się wrażenie, że nie jest to książka atrakcyjna dla przeciętnego czytelnika. Trudno się w nią wgryźć, a bez znajomości „Miasta Szaleńców i Świętych” staje się to wręcz niemożliwe. Nie ułatwia sprawy dość jednostajna fabuła i statyczne przedstawianie wydarzeń. Niektóre z nich miały ogromną szansę porwać odbiorcę, ale niestety nie udało im się stać czymś więcej niż elementami pomagającymi utrzymać...

książek: 399
MałySuseł | 2018-08-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Mój stosunek do tej książki jest ambiwalentny. Z jednej strony bardzo ciekawa forma, ciekawie skonstruowany świat i wielowątkowa fabuła - z drugiej nadmierne ściany tekstu, spowalniające akcje i sprawiające, że chwilami po prostu brnąłem dalej.

Niemniej - książka w pamięci raczej pozostanie (w pozytywnym sensie).

książek: 602
Esotherya | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

"Shriek: Posłowie" to drugi tom trylogii Ambergris. Pozwolę sobie wspomnieć także o poprzedniku - "Mieście szaleńców i świętych" z założeniem, że czytelnik zapoznał się z cyklem chronologicznie. Jeśli tak nie było - opinia może zawierać spoilery (może się okazać, że ich uniknę, ponieważ, jak zawsze, piszę bez jakiegoś konkretnego planu, spisując luźne spostrzeżenia na temat lektury). Ta koncepcja wydała mi się najodpowiedniejsza, ponieważ ta część zawiera naprawdę mnóstwo nawiązań do poprzednika, nawet sam tytuł "Shriek: Posłowie" nawiązuje do jednego z tekstów, wchodzących w skład "Miasta...".
Uniwersum Ambergris jest niesamowicie dopracowane i bardzo dobrze przemyślane. Miasto ma konkretną historię, z którą czytelnik może zapoznać się dość dokładnie w pierwszym tomie. "Miasto szaleńców i świętych" stanowi (dość dokładne) wprowadzenie w różne aspekty Ambergris. Czyta się to koszmarnie, jak podręcznik, czasami nawet gorzej (pomijając nieco lżejsze fragmenty napisane w formie...

książek: 1137
michal3 | 2018-04-20
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Oniryczna i nostalgiczna. Książka, która jest posłowiem do dzieła powstałego w świecie Ambergris. Janice Shriek opowiada historię swoją i swojego brata, który dostrzega pewne zagrożenia, o których nikt nie chce mówić. Smutne, interesujące, ujawniające kolejne szczegóły mrocznego miasta. Widać wiele rozwiązań, które zostały później rozwinięte w trylogii "Southern Reach". VanderMeer świetnie się czuje jako gawędziarz i opowiada jakże niespiesznym tempem. Muszę przyznać, że zżyłem się z miastem i bohaterami, i trochę szkoda mi ich opuszczać. Rewelacyjna uczta!

książek: 425
astaldohil | 2011-06-17
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2011

Cholernie obawiałem się tej książki, bowiem przyzwyczaiłem się, do tego, że Jeff VanderMeer, podobnie, jak M. John Harrison, lubuje się w "dręczeniu" czytelnika na wiele rozlicznych sposobów: od prowadzenia fabuły niezwykle splątanymi ścieżkami - którymi podążając, nie wolno w żadnym wypadku pozwolić sobie na rozproszenie uwagi, należy zachować pełną koncentrację i czujność - poprzez kreację bohaterów, których motywacje są niejasne, losy zagmatwane a czyny irracjonalne, aż do doprowadzania do kompletnego "skołowacenia" w końcówce, w której nie wiemy, co jest prawdą a co tylko imaginacją tychże postaci.

A jednak udało się autorowi całkowicie zawładnąć wyobraźnią - "Shriek: Posłowie" jest doskonałym uzupełnieniem "Miasta szaleńców i świętych" a jednocześnie jestem pewien, że ponownie sięgnięcie po pierwszą z książek z cyklu o Ambergis, całkowicie zmieniłoby jej odbiór, nadałoby nowy sens i głębię temu, co zostało tam wcześniej spisane.

Ponadto książka jest - oczywiście - bardziej...

książek: 1088
SpaceBanshee | 2014-06-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014, Posiadam

Mimo tego, że jest to drugi tom trylogii o Ambergris (mieście-państwie w którym dzieje się akcja książki), ja zaczynałam przygodę z nim od "Fincha", który jest ostatnim tomem. Niestety "Shriek: Posłowie" był dla mnie pożegnaniem z Ambergris, które zakończyło się nadal trwającym kacem książkowym.

Książka to posłowie napisane przez Janice Shriek do "Hoegbottońskiego przewodnika po wczesnej historii miasta Ambergris" napisanego przed Duncana Shrieka (sam przewodnik znajduje się pierwszej części trylogii "Mieście szaleńców i świętych"). Z początku rzeczywiście wydaje się, że będzie to posłowie, jednak z czasem zaczyna się ono rozrastać i przekształcać w biografię rodzeństwa Shrieków.

Konstrukcja powieści jest w mojej opinii genialna, ponieważ czytelnik czuje, że Ambergris jest rzeczywiste, a w rękach trzyma historię prawdziwego człowieka. Książka ma dwójkę narratorów; Janice, która napisała całość oraz Duncana, który wprowadził korektę i dodatkowo wypowiada się w nawiasach; opisuje...

książek: 1010
Mamerkus | 2013-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Monumentalne dzieło Vandermeera to new-weird jak ta lala, fantastyka najwyższego sortu. Absolutne objawienie tego miesiąca, unikatowa, wspaniała epopeja odmiennych stylów literackich i ultra interesującego świata przedstawionego. Jeden z najbardziej niezwykłych projektów, z jakimi dane mi było do tej pory się zetknąć. Na ok. 1500 stronach trzech powieści Jeff Vandermeer tworzy fantasmagoryczno-realistyczną wizję miasta, które stopniowo poddawane jest wewnętrznej inwazji, powierzchownie toczone jest rakiem anarchii i szaleństwa, patrząc dogłębnie jest to jednak efekt klasycznego najazdu obcych. Ale czy aby na pewno? Rzeczywistość przenika się z iluzją, wszechobecne spory i grzyby sprawiają wrażenie, że Ambergris to miraż zbiorowej halucynacji pacjentów psychiatryka. Oszałamiająca rozmachem, przesycona zgnilizną i dekadencją wizja miasta upadku i anarchii, gdzie to, co spaja jest zbudowane z wilgoci i miękkiej materii. Trylogia o Ambergris jest wyzwaniem dla czytelnika, ale na tyle...

książek: 908
Agnessa | 2011-08-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2011

Janice Shriek, już u schyłku swego życia, pisze posłowie do dzieła napisanego przez jej młodszego brata Duncana. Jego treść powoli rozrasta się do epopei rodzinnej, będącej również fragmentem historii Ambergris oraz jego tajemnic. Duncan nie był zwyczajnym człowiekiem, tak jak Ambergris nie jest zwyczajnym miastem. W jego podziemiach żyje zepchnięta na margines nacja określana mianem "szare kapelusze", która kiedyś rządziła tym miejscem. Historycy do dziś spierają się o zjawisko zwane "Ciszą", bardziej możliwe, że boją się odkryć prawdę. Mało kto odważył się zejść do podziemi, ale Samuelowi Tonsure'owi udało się przetrwać i swoje doświadczenia spisać w formie dziennika. Zafascynowany dziełem Duncan Shriek, młody i pełen pasji historyk zanurza się w świat szarych kapeluszy, aby odkryć kim są i do czego zmierzają. Pojawia się również kobieta, Mary Sabon, kolejny krok ku całkowitemu upadkowi. Od lat konkurujące ze sobą wydawnictwa: Dom Hoegbottoma oraz Dom Frankwrithe'a i Lewdena...

książek: 53
junior_13j | 2013-05-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: styczeń 2013

Kontynuacja doskonałej i jednocześnie najbardziej noatorskiej i najbardziej nietypowej książki jaką w zyciu czytałem - "Miasta szaleńców i świętych". Troche się jej obawiałem, lękałem się, że nie sporosta moim oczekiwaniom, co spowoduję, że kolejny autor dołączy do grona jedengo z wielu pisarzy z jakimi się zetknąłem.
Dodam, że pomimo tych wygórowanych oczekiwań i obaw książka przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Zniszczyła mnie, zabiła, powaliła na kolana i utwierdziła ostatecznie w przekonaniu, że w końcu znalazłem autora, którego moge postawić na równi z Jackiem Dukajem, co dotychczas wydawało mi się niemozliwe. Dzieki Vandermeerowi new weird stało się moim ulubionym pogatunkiem fantastyki.
Klimat jaki stworzył Vandrmeer w tej i poprzedniej pozycji są tak unikalne, że próżno szukać czegoś podobnego.
Owszem nie są to ksiązki dla każdego z uwagi na specyficzny styl autora, jednak dla ludzi, którzy szukają w literaturze ciągle czegoś nowego - tak jak ja - ksiązka będzie...

książek: 476
Michał Głowacz | 2017-11-20
Na półkach: Fantasy, Posiadam, Przeczytane

Najnormalniejsza część "trylogii" Ambergris. Dobra, ładna powieść, pisana z perspektywy jednej z prominentnych obywatelek miasta, Janice Shriek.

zobacz kolejne z 484 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd