rozwiń zwiń

Dlaczego warto kupować i czytać ebooki

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.09.2017

Wyobraź sobie, że jest rok 2005. Swoją premierą miała nowa książka o której wszyscy mówią. Postanawiasz ją kupić i wychodzisz z domu, idziesz do najbliższej księgarni. Na miejscu okazuje się, że książki nie ma. Nieco zniecierpliwiony udajesz się do następnej księgarni a tam słyszysz, że książek danego wydawcy nie mają w ofercie. Sytuacja powtarza się w trzeciej, czwartej i piątek księgarni. Wreszcie zrezygnowany wracasz do domu, szukasz upragnionej książki na stronie wydawcy (tak w 2005 roku był już internet i dało się w nim robić zakupy), zamawiasz, płacisz i tydzień czekasz aż listonosz pojawi się w drzwiach z przesyłką.

Dlaczego warto kupować i czytać ebooki

Tak było jeszcze kilkanaście lat temu i musiałeś liczyć się z tym, że masz ograniczony dostęp do wielu świetnych książek. To irytujące a często nawet problematyczne, ponieważ zdarza Ci się szukać książek specjalistycznych, do których dostęp jest Ci potrzebny natychmiast.

A teraz przenieśmy się w czasie do roku 2017. Również chcesz przeczytać najnowszą książkę ulubionego autora. Tym razem natychmiast siadasz do komputera lub sięgasz po smartfona. Szybko trafiasz do księgarni, dokonujesz zakupu i po kilku minutach książka jest na dysku komputera lub w pamięci smartfona. Nie ma znaczenia, że jest akurat niedziela wieczorem. Prawda, że to wygodne i praktyczne?

Raptem kilkanaście lat dzieli opisane powyżej przypadki a sposób dostępu do książki uległ ogromnej zmianie. Stało się tak ponieważ książka drukowana dostała swój odpowiednik w postaci wersji elektronicznej – ebooka. To właśnie zmiana formy pozwoliła na przeniesienie sprzedaży do internetu i zlikwidowanie opóźnień, które powstawały na linii sprzedawca - klient i były wynikiem anachronicznych sposobów dostawy.

Nawet pobieżna lektura powyższego wprowadzania uzmysławia pierwszą i największą zaletę ebooków. Mam tutaj na myśli łatwość dostępu. Nie ma znaczenia czy kupujesz popularnego Harlequina, specjalistyczną książkę na temat algorytmów machine learning czy też haiku w języku japońskim. Każda z tych książek w formie ebooka trafi do Ciebie w takim samym czasie i będzie wymagać dokładnie takich samych działań. Przeszkodą nie będzie również dzień tygodnia, pora dnia czy nocy a nawet święta. To genialne!

Wśród innych niezaprzeczalnych zalet ebooków warto wymienić m.in.:

Niższe ceny – cena regularna zwykle jest zauważalnie niższa od wersji drukowanej, poza tym rynkiem rządzą promocje. 

Nie zajmują miejsca – pamięć typowego komputera, smartfona czy dedykowanego czytnika ebooków pozwala na zapisanie w niej tysięcy ebooków. Dla porównania kolekcja książek drukowanych składająca się z tysiąca wolumenów wymaga sporej ilości miejsca i solidnych regałów.

Wyszukiwania informacji – książka od wieków jest źródłem cennej wiedzy, do której często wracamy. Znalezienie ważnej informacji w ebooku zajmuje raptem kilka sekund a to wszystko dzięki wygodnemu mechanizmowi przeszukiwania.

Łatwość aktualizacji – cyfrowa forma dystrybucji umożliwia wydawcy prostą i szybką reakcję na ewentualne błędy. Poprawa literówki czy błędnej informacji jest prosta i tania. Po jej wprowadzeniu ebook natychmiast trafia do osób, które dokonały jego zakupu. Dzięki temu na rynku możemy mieć zawsze aktualny produkt.

Wygoda – ebook jest wygodny w czytaniu. Krój czy rozmiar użytej czcionki nie stanowi problemu i w dowolnym momencie możesz go dopasować do własnych potrzeb.

Zalety książek elektronicznych można by wymieniać jeszcze długo a wielu z nas pewnie może wskazać zupełnie zaskakujące plusy nowej technologii. Dlatego chciałbym nawiązać teraz do kwestii wskazywanych jako wady. Tutaj kluczowym argumentem przeciwników nowych rozwiązań jest konieczność posiadania czytnika.

Ebooki dostępne na polskim rynku oferowane są w trzech popularnych formatach – PDF, EPUB oraz MOBI. Każdy z nich ma swoje zalety. Na przykład PDF idealnie odwzorowuje książkę drukowaną ale korzystanie z niego najwygodniejsze jest na urządzeniach z większym ekranem. Natomiast EPUB i MOBI spisują się świetnie na urządzeniach z mniejszymi ekranami i pozwalają na bardzo szeroką personalizację wyglądu tekstu.

Niezależnie od formatu do jego odczytu wymagany jest odpowiednik czytnik. Może to być aplikacja zainstalowana na komputerze, tablecie czy smartfonie. Nie ma tutaj znaczenia z jakim systemem operacyjnym czy platformą sprzętową mamy kontakt. Zawsze znajdziesz przynajmniej kilka dobrych, darmowych czytników programowych. Drugim rozwiązaniem jest czytnik sprzętowy. Jest to urządzenie przypominające swoim wyglądem tablet. Różnice są jednak większe ponieważ ekran czytnika wykonano w technologii papieru elektronicznego co powoduje, że wielogodzinne korzystanie z takiego czytnika nie męczy oczu a bateria na jednym ładowaniu daje nam możliwość przeczytania nawet kilku książek. Na rynku dostępnych jest wiele dedykowanych czytników a do najpopularniejszych należą urządzenia z rodziny Kindle, InkBook czy PocketBook.

Ebooki są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do różnego typu literatury. Wyśmienicie sprawdzają się w przypadku gdy czytasz ogromne ilości beletrystyki (niska cena ebooków przekłada się na wymierne oszczędności pieniędzy, oszczędzamy również miejsce bo ebooki nie potrzebują regałów) , którą po jednorazowej lekturze oddajesz dalej (kryminały, Harlequiny, etc.). Są nieodzownym elementem pracy osób, które potrzebują dostępu do fachowej i bardzo wyspecjalizowanej literatury lub studentów piszących prace zaliczeniowe (natychmiastowy dostęp). Ułatwiają życie osobom, które mają problemy ze wzrokiem. Zmiana rozmiaru czcionki a nawet możliwość użycie syntezatora mowy to rozwiązania, które są możliwe wyłącznie w książce elektronicznej.

Wśród wad podnoszonych w dyskusjach na temat ebooków pada również stwierdzenie, że to skomplikowane. Zakupy w sieci, zakładanie kont, pobieranie plików, przygotowanie czytnika i wreszcie wgrywanie plików do pamięci urządzenia. Trudno mi z tym polemizować ponieważ od czasów szkolnych jestem za pan brat z różnymi technologiami. Jednak mam świadomość tego, że nowości technologiczne mogą sprawiać problemy. Na szczęście na to również jest skuteczne rozwiązanie. Mam tutaj na myśli książkę pt: E-booki. Poradnik dla początkujących e-czytelników. To poradnik, który za rękę przeprowadzi Cię przez wszystkie niuanse związane z korzystaniem z książek elektronicznych a jednocześnie będzie Twoim pierwszym ebookiem (zakup książki papierowej oznacza jednoczesne nabycie ebooka).

Zapewne wiesz już, że jestem wielkim entuzjastą ebooków i pewnie myślisz sobie, że to nie może być tak piękne i pewnie wybór tytułów wydawanych jako ebooki jest mizerny. Tutaj muszę Cię mile zaskoczyć. Otóż wydawcy są świadomi potrzeb klientów i na dzisiaj blisko 90% wydawanych książek ma swoje elektroniczne odpowiedniki. Czasem ebooki są dostępne nieco wcześniej niż wersje drukowane, czasem na ebooka musimy poczekać nieco dłużej a najczęściej premiera druku i ebooka odbywa się w tym samym czasie.

Nie pozostaje mi nic innego, jak podziękować wam za uwagę. Mam nadzieję, że chociaż kilka osób udało mi się – jeśli nie przekonać – to przynajmniej osłabić ich opór.

Bartosz Danowski

---

Bartosz Danowski - autor licznych książek informatycznych, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, rzeczoznawca Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz ekspert Urzędu Marszałkowskiego do spraw oceny wniosków unijnych sektora IT. Pisze z myślą o Czytelnikach, stara się aby przekaz w jego książkach był prosty i zrozumiały dla każdego odbiorcy.

(artykuł sponsorowany)


komentarze [95]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kajna_92 18.06.2019 10:40
Czytelnik

Mam Inkbooka, dostałam go w prezencie od mamy na urodziny i powiem szczerze, że mimo, że zawsze kochałam książkę, to teraz zdecydowanie wole czytac na czytniku. Jest świetny, ma podświetlany ekran, androida, działa sprawnie. 8GB pamięci to też spory plus, bo nie muszę się marwtić, że coś mi się zatnie, albo nie będę mogła czegoś wgrać. Inkbook sprawuje się super i nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vegeMonia 26.02.2018 11:39
Czytelnik

Ja zdecydowanie bardziej wolę książki w formie papierowej. Może czytniki są faktycznie wygodniejsze, zajmują mniej miejsca i można z nich korzystać w każdym miejscu, ale jednak książka tradycyjna ma swój urok.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Evita 26.02.2018 11:06
Czytelniczka

Czytam zarówno książki papierowe jak i elektroniczne. Na czytniku czytam przede wszystkim kryminały, jakieś obyczajówki, powieści, itp. Książki, które koniecznie chcę mieć na półce, kupuję w wersji papierowej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kuzo 26.02.2018 09:51
Bibliotekarka

Od niedawna przeszlam na ebooki i bardzo to sobie chwale. Poniewaz mieszkam zagranica, wiec koszty wysylki ksiazek z Polski byly spore, potem uszkodzenia transportowe i reklamacje, a na koncu trudnosci z pozbyciem sie ksiazek, ktorych nawet na ebayu i za 1 euro nikt nie chce, a mieszkanie nie z gumy!
Zdecydowalam sie na ipad, bo choc wiekszy od czytnika, ale moge go wziac...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Grzes22 18.09.2017 17:09
Czytelnik

Proszę mi powiedzieć czy zeskanowanie książki, którą kupiliśmy w wersji papierowej jest nielegalne?? Jeśli nie to dlaczego do wersji papierowej nie można otrzymać wersji elektronicznej?? Teoretycznie mogę zeskanować sobie sam. Osobiście bardzo cenię sobie czytanie tradycyjne jednocześnie zdając sobie sprawę z zalet e-czytników. Płacenie za obie formy jest trochę drogą zabawą :/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna Suchocka 18.09.2017 23:19
Czytelniczka

Zrobienie kopii, w tym kopii elektronicznej, zakupionej książki na użytek własny nie jest zabronione - zabronione jest zwielokrotnianie książki w celu rozpowszechnienia, udostępnienia innym.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rudzielec 19.09.2017 09:16
Czytelniczka

A do bułki tartej też powinni dorzucać zwykłą kajzerkę w komplecie? ;)

E-book i papier mimo teoretycznie tej samej zawartości to dwa różne produkty i dodatkowo objęte są różną stawką VAT. Czasami zdarza się, że można kupić komplety, ale nie jest to standardem. Do tego pliki czytnikowe to nie są pliki PDF, lecz mobi lub epub. Nawet jak sobie książkę zeskanujesz to na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Niewystarczająca 18.09.2017 09:16
Czytelniczka

Jestem posiadaczką czytnika od kilku miesięcy. Minęło sporo czasu, nim zdecydowałam się na kupno tego urządzenia, a teraz zadaję sobie pytanie - czy naprawdę te moje obawy były uzasadnione? Czytnik - urządzenie, które zdaje egzamin nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach jazdy komunikacją miejską, ilości "zawartych książek" i komfortu czytania w tej chwili jest dla mnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ireth 17.09.2017 23:07
Czytelnik

Przyznaję, że ebooki to świetna sprawa, chociaż nigdy nie zrezygnowałabym z książki papierowej. Forma elektroniczna jest idealna dla książek, które po prostu chcesz przeczytać, ale bez większego sentymentu, do tego rewelacyjnie sprawdza się w podróży. Niestety moje własne doświadczenia nie pozwalają zgodzić się z Autorem, że zaletą ebooków jest cena - póki co często jest...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ireth 17.09.2017 23:38
Czytelnik

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko pozazdrościć obeznania na rynku ebooków.
Jednak, żeby korzystać z programów typu Premium trzeba je wykupić, co oznacza, że do ceny książki trzeba by w istocie doliczyć jakąś część ceny wykupu członkostwa, więc opłacać będzie się dopiero od jakiegoś progu. Jeśli ktoś (tak jak ja) nadal zdecydowanie częściej kupuje książki papierowe to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ChelseaMonday 18.09.2017 06:27
Bibliotekarka

Rzeczywiście trzeba poznać rynek, bo ja też rzadko kiedy trafiam na dużo tańsze od wersji papierowej. Czasem jest to różnica 2-3 zł a czasem i są ebooki droższe, bo papierowe częściej bywają w promocji a ebooki nie. Zerknęłam na Świat czytników, są promocje, ale książek które mnie w ogóle nie interesują. Będę śledziła, jak to wygląda. Zerknęłam też na Nexto. Cena wyjściowa...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Miqlec 18.09.2017 09:42
Czytelnik

Ebooki są tańsze. Czasem trzeba poczekać na promocję, ale zawsze można poszukać w porównywarkach cen, albo w moim ulubionym serwisie Upoluj e-booka. Rzadko wydaję na ebooka więcej niż 15-16 zł, a powyżej 20 praktycznie nigdy.
Pozdrawiam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rudzielec 19.09.2017 08:47
Czytelniczka

O oszczędzaniu na e-bookach był tu temat:
http://lubimyczytac.pl/dyskusja/69/15579/e-booki

Trzeba korzystać z promocji, takie Nexto Premium kupiłam za ok 50zł na 2 lata. Łącząc to z płatnością punktami udało się kupić kilka e-booków za jakieś 6zł/szt. (zniżka Premium łączy się z większością innych promocji!) oraz nowości wydawnicze za 15-20zł w dniu premiery, więc już się...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Jola 17.09.2017 22:56
Czytelniczka

Korzystam z czytnika już przynajmniej od 5 lat. Najpierw miałam takiego kindla z guziczkami, teraz mam podświetlany z dotykowym ekranem. Nie potrzebują specjalnego miejsca do czytania, ani dobrej lampy i okularów. Po prostu włączam, wybieram książkę, czcionkę i już. Zawsze i wszędzie kindle chodzi ze mną, nigdy się z nim nie rozstaję i nawet jak zapomnę okularów, to mogę...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
jusia1986 17.09.2017 15:50
Czytelniczka

Od dobrych paru lat czytam głównie z czytnika. Zdarza się raz na jakiś czas wersja papierowa, ale nie problemu z tematem "poczucia druku" itp dyrdymałów (jak dla mnie). Przez dłuższy okres dojeżdżałam do pracy autobusem, "często i gęsto" załadowanym niesamowicie. A ja wyciągałam czytnik już na przystanku, wchodziłam do autobusu łapałam się jedną ręką rury, a drugą (w moim...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ChelseaMonday 16.09.2017 10:13
Bibliotekarka

Czytam tylko i wyłącznie e-booki. Do tygodnia wstecz, miałam hopla i kupowałam również wydania papierowe tych, które uznałam, że są tego warte. Chciałam je widzieć, mieć poczucie, że rzeczywiście te książki posiadam. Kiedyś nawet zastanawiałam się, dlaczego książka nie jest np. na płycie w pięknym opakowaniu, tak, żeby rzeczywiście móc ja postawić na półce. Może to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej