Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/6233/znalezione-w-ninatece-roland-topor

Znalezione w Ninatece: Roland Topor

5 wartościowy tekst

Kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem – kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie. Dziś przedstawiamy adaptację najzabawniejszych opowiadań dyżurnego kpiarza literatury francuskiej i prawdziwego mistrza czarnego humoru – Rolanda Topora.

Francuski pisarz, dramaturg i grafik o polsko-żydowskich korzeniach – Roland Topor. Do jego najsłynniejszych dzieł należą zbiory opowiadań: Cztery róże dla Lucienne (1967), Cafe Panika (1982), Najpiękniejsza para piersi na świecie (1986) i Dzidziuś pana Laurenta (1972), a także powieści, takie jak: Księżniczka Angina (1967), Pamiętnik starego pierdoły (1982) i zekranizowany przez Romana Polańskiego Chimeryczny lokator (1964).

Pisał również scenariusze filmów i programów telewizyjnych (np. Hotel Palace). Jako grafik projektował plakaty, okładki książek i filmów, tworzył scenografie (np. do Casanovy Federico Felliniego), publikował swoje rysunki m.in. w satyrycznych „Hara-Kiri” i „Bizarre”, polskich „Szpilkach” i „Przekroju”. W 1962 roku razem z Fernardo Arrabalem i Alejandro Jodorowskim założył kolektyw artystyczny Grupa Paniczna, był także członkiem znanej grupy Fluxus. Pojawiał się również jako aktor m.in. w filmie Nosferatu wampir (1979) Wernera Herzoga czy wspomnianym Lokatorze”(1976). 

Radiowa adaptacja cenionych przez czytelników opowiadań Rolanda Topora w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz wiernie oddaje werwę i czarny humor oryginału. Aktorzy, m.in. Jacek Braciak, Artur Janusiak i Dariusz Wnuk, prezentują pięć wybranych makabresek: „Sznycel górski”, „Szkołę w przepaści”, „Dobre miejsce”, „Dobry uczynek” oraz „Cisza, sen trwa!”. Jak w soczewce, koncentruje się w nich wszystko to, z czego słynie proza Topora: absurdalny dowcip, zaskakujący tok wydarzeń, lekkość stylu i surrealistyczne przedstawienie odbitej w krzywym zwierciadle rzeczywistości. Obdarzony nieskrępowaną wyobraźnią autor nie obawia się poruszania drażliwych tematów i ośmieszania autorytetów; swobodnie bawi się językiem oraz formą literacką, np. zawierając całe opowiadanie w jednym zdaniu. Bohaterami Topora zostają alpiniści-kanibale, Marsjanie z koszmarnego snu, samobójca wiążący pętlę czy staruszek Scrouge, rodem z „Opowieści wigilijnej” Charlesa DickensaIch tragikomiczne przygody pełne są gorzkich uwag dotyczących prozy codziennego życia, zawsze podsumowanych szokującą puentą, która stała się znakiem firmowym pisarza. Krytyk literacki, Jan Gondowicz mówił w radiowej Dwójce:

Topor jest człowiekiem, który nauczył nas bawić się niebezpiecznie. Można by nawet sformować takie ostrzeżenie: "Nie bawcie się Toporem!". Ale nie można się nim nie bawić! Chociaż można się bardzo skaleczyć, zwłaszcza, gdy trafi w słabość duchową kogoś, kto się z nim zadaje - a każdy taką słabość ma.

Posłuchajcie fragmentu słuchowiska:

Fragment słuchowiska „Cztery róże dla Lucienne”; prod. Narodowy Instytut Audiowizualny, Polskie Radio S.A.

Wysłuchajcie całości w serwisie Ninateka.pl – bardzo polecamy.

Za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy serwisowi Ninateka.pl.

Powiązane treści:
Znalezione w Ninatece: Urodziny Etgara Kereta

Któż inny niż izraelski pisarz Etgar Keret mógłby napisać takie zdanie: Są dwa rodzaje ludzi, tacy, co lubią spać od ściany, i tacy, którzy lubią spać z tymi, co ich zepchną z łóżka? W dzisiejszym odcinku audiocyklu trochę o Kerecie, trochę o filmowej adaptacji jego opowiadania „Mistrz świata”.więcej
Znalezione w Ninatece: Moby Dick

Ludzie lądu mogliby się naigrawać z Moby Dicka jako z potwornej bajki, a co jeszcze gorsze i obrzydliwsze, uważać go za ohydną, nieznośną alegorię. Takimi słowami Herman Melville wyraźnie przestrzega niefrasobliwych czytelników swojej słynnej powieści „Moby Dick” na jej kartach. To czym właściwie jest ta książka? Dziś dywagujemy nad tym w naszym audiocyklu.więcej
Znalezione w Ninatece: Piękny dwudziestoletni

Niedługo kupię dużo książek i będę je czytać. Wieczorami pójdę sobie do kina, a nocami będę słuchał deszczu spadającego na miasto. I tak będzie aż do wiosny. I aż do wiosny nie będę do nikogo mówił o miłości. Dziś w naszym audiocyklu o Marku Hłasko. W kontekście jego niedawno odkrytej, nieznanej powieści „Wilk” i nie tylko.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
28-10-2015 15:54
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 172
Maldoror
29-10-2015 15:02
Kazik Staszewski na podstawie jednego z opowiadanek Topora napisał tekst piosenki "Nie mam nogi", właśnie o wspomnianym wyżej utworze o alpinistach kanibalach. Uwielbiam twórczość Topora od pierwszego przeczytania, gdy przed wielu laty będąc licealistą sięgnąłem po "Świętą księgę cholernego Prouto". Topor to nazwisko, które przypomina mi o kilkudziesięciu skurczach brzucha ze... Kazik Staszewski na podstawie jednego z opowiadanek Topora napisał tekst piosenki "Nie mam nogi", właśnie o wspomnianym wyżej utworze o alpinistach kanibalach. Uwielbiam twórczość Topora od pierwszego przeczytania, gdy przed wielu laty będąc licealistą sięgnąłem po "Świętą księgę cholernego Prouto". Topor to nazwisko, które przypomina mi o kilkudziesięciu skurczach brzucha ze śmiechu.
pokaż więcej
książek: 6312
Róża_Bzowa
29-10-2015 21:04
Ach, ta Topornie lekka proza! Smakowitości dla amatorów upiorności.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Zdążyć przed Panem Bogiem

W czasie II wojny światowej a w warszawskim getcie żydowskim zginęło lub zmarło z głodu i wycieńczenia ponad 90 tysięcy osób, a około 300 tysięcy wywi...

zgłoś błąd zgłoś błąd