rozwiń zwiń

Éric-Emmanuel Schmitt Ambasadorem Czytelnictwa

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.11.2014

Wczoraj wieczorem podczas uroczystej gali w Ambasadzie Francji w Warszawie Éric-Emmanuel Schmitt odebrał nagrodę Ambasadora Czytelnictwa. Nagroda, przyznana po raz pierwszy, została ustanowiona przez Dyskusyjne Klubu Książki (DKK) we współpracy z Ambasadą Francji oraz Instytutem Książki – otrzymuje ją autor, którego książki są najchętniej czytane przez DKK. 

Éric-Emmanuel Schmitt Ambasadorem Czytelnictwa

Schmitt od lat zajmuje czołowe miejsca w rocznych zestawieniach pisarzy najczęściej czytanych przez DKK i miał okazję nie raz spotkać się z klubowiczami. Oprócz statuetki i dyplomu pisarz został również obdarowany repliką książki „Kubuś Fatalista i jego Pan”. Autor uwielbia Denisa Diderota, któremu poświęcił swoją pracę doktorską. Samego Diderota uczynił zaś bohaterem sztuki „Le Libertin”. Filozof został w niej przedstawiony jako tak bardzo rozdarty między niedającymi się pogodzić sprzecznościami, że nie jest nawet w stanie ukończyć tekstu do „Encyklopedii”.

Uroczystości towarzyszyła premiera najnowszej książki pisarza Papugi z placu d’Arezzo. Jak podkreślił Henryk Woźniakowski, prezes Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak, którego nakładem ukazują się książki Schmitta, szczęściem jest wydawać książki, które samemu chce się przeczytać.

Schmitt jest wydawany i czytany na całym świecie, jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a sztuki teatralne wystawiane są w teatrach w 50 krajach świata. W Polsce możemy mówić wręcz o fenomenie popularności pisarza. Do tej pory na naszym rynku wydawniczym ukazały się 24 książki Francuza, które sprzedały się w zatrważającej liczbie ponad 1 250 000 egzemplarzy.

Schmitt studiował filozofię na prestiżowej uczelni École Normale Supérieure, uważanej za kuźnię francuskiej elity intelektualnej. Po studiach zrobił doktorat i wykładał filozofię na Université de Savoie. Ostatecznie zwrócił się ku literaturze, filozofię traktując raczej jako narzędzie. W jego wizji świata jest mniej więcej tyle miejsca dla rozumu, co dla ducha. Początkowo, niezadowolony ze swoich tekstów, pisał do szuflady. Prawdziwy rozgłos przyniosła mu sztuka “Le Visiteur”, przewrotna historia o Zygmuncie Freudzie, który spotyka Boga. Sztuka ta obsypana została nagrodami, m.in. prestiżowymi Molierami.

Po pierwszych tekstach dramatycznych przyszedł czas na powieści. W wielu jego książkach można odnaleźć wątek przechodzenia przez trudne doświadczenia, niełatwej akceptacji bólu, cierpienia, nieszczęścia. Schmitt stara się mówić o trudnych przeżyciach, które są – lub kiedyś się staną – udziałem każdego człowieka. Pisze o tym, co trudne, ale jednocześnie dzieli się z czytelnikami swą pogodą ducha i daje nadzieję. Być może jest to jedna z tajemnic jego popularności...

DKK to działający od 2007 roku najważniejszy projekt Instytutu Książki, promujący czytelnictwo w Polsce. Jest to także największy tego typu projekt w kraju pod względem liczby biorących w nim udział uczestników oraz pod względem zasięgu. W całej Polsce działa obecnie 1259 klubów (401 dla dzieci i młodzieży, 858 dla dorosłych). Skupiają one około 12 250 stałych członków. W praktyce oznacza to, że w całej Polsce co najmniej raz w miesiącu spotyka się ponad 12 tys. osób, by wspólnie porozmawiać o przeczytanych książkach.

Ambasador Francji zapowiedział podczas Gali, że Francja będzie gościem honorowym przyszłorocznych Targów Książki w Warszawie.

Jakie są Wasze ulubione książki Schmitta?


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 18.11.2014 14:18
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post