Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/3124/pierre-lemaitre-laureatem-nagrody-goncourtow

Pierre Lemaitre laureatem Nagrody Goncourtów

3 wartościowy tekst

(www.albin-michel.fr)

Najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie we Francji, Nagrodę Goncourtów, otrzymał wczoraj pisarz i scenarzysta Pierre Lemaitre. Uhonorowano go za powieść „Au revoir la-haut” opowiadającą o straconym pokoleniu kombatantów I wojny światowej.

Nagrodę Goncourtów ufundował w 1896 roku w swoim testamencie francuski pisarz Edmond de Goncourt, po raz pierwszy zaś wręczono ją 21 grudnia 1903. Jej wartość jest symboliczna, niemniej prestiż nagrody sprawia, że laureat może liczyć w przyszłości na dużą popularność, nie tylko we Francji.

Tegoroczny zwycięzca, Pierre Lemaitre, był jednym z faworytów nagrody, został wybrany przez jury sześcioma głosami wobec czterech dla Frederica Vergera. Nagrodzona książka Au revoir la-haut ukazała sie nakładem wydawnictwa Albin Michel. W Polsce do tej pory opublikowano kilka powieści Lemaitre'a, między innymi Suknię ślubną, Zakładnika i Alex.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
05-11-2013 10:38
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Inne zasady lata

' ta powieść uczy, żeby nie uciekać, a być... Być szczęśliwym. Powiem szczerze. Zakochałem się. ' ~ Michał Piróg To prawda co powiedział #michalpirog...

zgłoś błąd zgłoś błąd