BooksCatTea

Profil użytkownika: BooksCatTea

Wałbrzych Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 7 godzin temu
1 379
Przeczytanych
książek
1 639
Książek
w biblioteczce
1 079
Opinii
11 086
Polubień
opinii
Wałbrzych Kobieta
Dodane| Nie dodano
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Przenikająca paryskie i nowojorskie oblicze mody z lat 40. Wybrzmiewająca rodzinnymi tajemnicami, które muskają kolejne pokolenia. Emanująca kobiecą siłą, uporem i zuchwałością w spełnianiu największych marzeń.

„Dziewczyna z Siódmej Alei” to powieść obyczajowa rozpisana na fundamencie dwóch przestrzeni czasowych, a więc czule tkanym splotem kompilująca teraźniejszość z bolesnymi odmętami wojennych realiów. Rozplatając zawiłe nici historii dwóch kobiet, babci i wnuczki, eksponuje na tle ich barwnych portretów niezależność, swoistą brawurę w dążeniu do upragnionego celu, niezmąconą radość pasji, ale i istotę miłości. To kreacja niewątpliwie głęboko zanurzona w goryczy, dotykająca rozdzierającej serce straty, która bez względu na okoliczności zawsze doskwiera z taką samą intensywnością, w końcu obnażająca trudne decyzje utrwalające się na dnie serca z wyczuwalnym cierpieniem. I przywołująca na swoje karty zdarzenia zaistniałe w rzeczywistości – wstrząsające, druzgocące czytelnicze zmysły, na wskroś poruszające wizją ludzkiego okrucieństwa. To właśnie one stały się impulsem pobudzającym wyobraźnie autorki, inspiracją do skomponowania historii o żądnym kreatywności świecie mody, dramatycznych sekretach determinowanych obietnicami, o oswajaniu traumatycznych doświadczeń, którymi los obdarowuje z obfitością. Bez względu na czas, kontynent i wymiar odczuwalnej miłości romantycznej.

Trudno odmówić tej odsłonie obezwładniającej pasji oraz emocjonującego, a wręcz fascynującego wydźwięku w zobrazowanej tu klasie i szyku! Tworzona moda stanowi wymowny przekaz, staje się synonimem refleksji nad życiem, zarazem źródłem odwagi, a nawet nadziei. To literacka kompozycja wręcz przesiąknięta trendami wśród fasonów, wzorów i kolorów z lat 40., ale i niesiona nowatorskim spojrzeniem na nowe wizje ubioru w czasach przecież tak niepewnych, spowitym lękiem i toczącymi się tuż za granicami pracowni tragediami. Z zauważalną namiętnością i ożywieniem, Natasha Lester odmalowuje obraz mody jako finezyjnej sztuki, nie kobiecej fanaberii, ale twórczego kunsztu. Ze złotej jedwabnej tkaniny czyni symbol hartu ducha, wplata w miłość do krawiectwa i projektowania emocje, przekonujące zdarzenia i skomplikowane relacje, mimowolnie oferując odbiorcy książkę wielowarstwową, nietuzinkową w swoim fabularnym ujęciu, ewidentnie niezapomnianą i akcentującą cenne wartości. Wznosi ze słów historię o przeżyciach odbierających oddech, ale z pewnością możliwych do przetrwania i przezwyciężenia, o rozstaniach przyćmiewających i tak ukradkowo wyrywane życiu szczęście, ale finalnie niezatracających umysł w nieprzerwanej rozpaczy. O podnoszeniu się z kolan, kiedy bezwzględny los podrzuca na ścieżkę codzienności przeszkody, o które tak łatwo zawadzić, o kroczeniu do przodu – z determinacją, uniesioną dumnie głową i błyskiem w oku. Piękna i wyjątkowa, wręcz elegancka i szykowna niczym suknia Estelli Bissette, aranżacja kobiecej wytrwałości!

Przenikająca paryskie i nowojorskie oblicze mody z lat 40. Wybrzmiewająca rodzinnymi tajemnicami, które muskają kolejne pokolenia. Emanująca kobiecą siłą, uporem i zuchwałością w spełnianiu największych marzeń.

„Dziewczyna z Siódmej Alei” to powieść obyczajowa rozpisana na fundamencie dwóch przestrzeni czasowych, a więc czule tkanym splotem kompilująca teraźniejszość z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Upleciona z nitek kobiecych pragnień o aranżowaniu swojej codzienności z niezależnością. Snuta z wyczuwalnym posmakiem determinacji, zuchwałości i odwagi, które piętnowano w zobrazowanych realiach. Będąca słodko-gorzką refleksją nad tkwiącą w duszy motywacją, by nigdy się nie poddawać.

„Koronczarki. Klątwa rodziny Flores” to powieść spisana melancholijnym, artystycznym piórem literatury pięknej, wybrzmiewająca obyczajowymi tonami oraz osadzona w historycznych sceneriach brazylijskiego patriarchatu z początków XX wieku, ale swoją fabularną odsłoną muskająca również feministyczną wizję teraźniejszości. Trudno odmówić tej sadze charakterności, swoistej butności, a nawet awanturniczej wymowy, które skrywają się nie tylko w prozatorskim przekazie, ale przede wszystkim w odmalowanych barwnie portretach kobiet. To opowieść skrojona z siedmiu pokoleń rodziny, w której męski ród spowija zatrważająca klątwa, a więc wyraźnie stworzona z życiorysów pań – jednych wyeksponowanych wyrazistym splotem, innych zaledwie fragmentarycznie wspomnianych. Jednak newralgiczne dla kompleksowego ujęcia stają się też kobiety, których z Floresównami nie łączą więzy krwi. I to właśnie zanurzone w esencji dramatyzmu i okraszone pasją losy jednej z nich szczelnie otula zaklęty w koronach sekret.

W wypełnionym gwarem pomieszczeniu powstaje istny artyzm, ale i krystalizuje się podstępna wizja ucieczki spod jarzma, do którego najbliżsi zmuszają młode dziewczęta – do małżeństwa bez miłości, w imię prestiżu i bogactwa. Do mariażu, w którym posłuszeństwo, uległość i codzienny marazm nie są czymś zaskakującym, a przemoc czymś zakazanym. Zabroniona bowiem staje się swoboda w decydowaniu o swoim ciele, o swoich potrzebach, w końcu o każdym aspekcie egzystencji. Kiedy okrutna rzeczywistość przybiera kształt śnionego na jawie koszmaru jednej z koronczarek, rozpoczyna się przesiąknięty ryzykiem spektakl intryg, szalonych planów, niewinnych kłamstw i zgubnej świadomości swoich możliwości. Wpleciony w materiał koronkowy szyfr mimowolnie staje się z kolei nośnikiem płomiennej ofensywny, w której młoda małżonka dopatruje się szansy na wyrwanie się z okowów brutalnej prozy dnia, a igła i nici to jej niemy krzyk, a zarazem głos odebrany nie tylko jej, ale też innym niewiastom cierpiącym w tym bezwzględnym układzie. Wszak niepowodzenie nie oznacza porażki, przegranym może bowiem czuć się tylko ten, kto milczał i nie spróbował zawalczyć.

Ta opowieść eksploruje istotę kobiecej siły, nakreśla piękno przyjaźni i siostrzanego oddania, któremu nie trzeba nawet spoiwa rodzinnych powiązań, z czułością i wyczuciem obrazuje niezłomność w iluzorycznej kruchości i bezbronności. Lawirując między przebrzmiałymi nutami historii brazylijskich kobiet i wciąż współcześnie żywą niesprawiedliwością ucisku w obliczu płci, Angelica Lopes podkreśla hart ducha drzemiący w płci pięknej – z pewnością objawiający się na przestrzeni lat w odmienny sposób, ale bezsprzecznie dostrzegalny w każdej epoce. To literacka odsłona symbolicznych kontrastów, które najmocniej wizualizują się w delikatności pokrytej koronkami twórczości, w cierpliwości i skupieniu, których domaga się ta wysublimowana sztuka, stająca się finalnie realną definicją nieokiełznanej brawury. Nie sposób nie dostrzec w tej kreacji eteryczności, sensualności i subtelności, a zarazem intensywności w traktowaniu o pragnieniu nieskrępowanej wolności, marzeniu o niezależności nieznającej obawy o przyszłość, o zbytki, w końcu nawet o życie. To bez wątpienia książka, która zachwyca i swoim magnetyzmem utrwala się w pamięci, osadzając płynące z niej emocje na dnie serca odbiorcy – misterna i wyrafinowana niczym utkana na tle bogactwa brazylijskiego klimatu mantylka.

Upleciona z nitek kobiecych pragnień o aranżowaniu swojej codzienności z niezależnością. Snuta z wyczuwalnym posmakiem determinacji, zuchwałości i odwagi, które piętnowano w zobrazowanych realiach. Będąca słodko-gorzką refleksją nad tkwiącą w duszy motywacją, by nigdy się nie poddawać.

„Koronczarki. Klątwa rodziny Flores” to powieść spisana melancholijnym, artystycznym...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Niespiesznie przenikająca skomplikowane meandry dorastania w przytłaczającej rzeczywistości. Z czułością traktująca o codzienności niebanalnej nastolatki o bujnej wyobraźni. Wzbudzająca w sercu swoistą nostalgię za powidokiem młodzieńczych lat.

„Tajni dyrygenci chmur” to powieść nakreślona powłóczystym piórem literatury pięknej, fragmentarycznie z prostotą eksponująca przebrzmiałą już codzienność, momentami z wyczuwalnym liryzmem eksplorująca emocje dojrzewającej dziewczynki. I taka właśnie staje się cała ta kreacja – niebanalna, choć zanurzona w prozaiczności, niewymownie bliska, choć zainscenizowana w odmętach późnego socjalizmu. Dla dorosłego odbiorcy będąca sentymentalnym powrotem do przeszłości, melancholijną refleksją nad własnymi doświadczeniami z lat dzieciństwa. Tak przecież tożsamymi z oddanymi na kartach tej książki kadrami, w których przywołano utrwalone w pamięci relikty tamtego okresu. Z wyraźną wrażliwością i prozatorskim kunsztem traktowania o sprawach błahych z istotną głębią, Pani Wioletta Grzegorzewska roztacza przed czytelnikiem minione realia, które wciąż zalegają na dnie serca, a teraz, jakby znów żywe, wizualizują się ostro jak fotografia przed oczami.

Ten jakże ujmujący tytuł podkreśla scenerie przesiąknięte dojmującą biedą i niedostatkiem, osnute na tle kryzysu gospodarczego z lat 80., a przy tym sportretowane barwami robotniczo-chłopskiej familii. Sugestywnie oddano tu głos kilkunastoletniej Loli – dziewczynce skrytej, zauważalnie otulonej samotnością, sensorycznie pojmującej naturę, emocjonalnie kruchej, łaknącej bliskości. I choć jej codzienność odmalowano szarymi, posępnymi odcieniami, to jej egzystencja obfituje w iście jaskrawe niczym barwy tej okładki wydarzenia. Muska ona bowiem bogactwo oferowane przez słowa zaklęte na papierze, wymyka się rodzinnej kurateli i pośród wakacyjnej aury doznaje pierwszych miłostek oraz zaznajamia się ze swoją cielesnością, poznaje też gorycz strachu, w końcu usilnie przedziera się przez przemilczane tajemnice z przeszłości. Jednak też śmiało zaczyna marzyć o innej przyszłości, o tożsamości wyzutej z nędzy – wszak wystarczyły tylko dwa tygodnie, by zakorzenić w Loli wstyd przed swoją matnią dnia i zarazem umocnić wciąż tlącą się miłość do znanego otoczenia, a jednocześnie zainicjować chęć przemiany, która determinuje potrzebę walki o lepszy byt. By zauważyć nieustanne obcowanie ze śmiercią, która cichutko przycupnęła w kącie śląskiej chałupy i spogląda zuchwale na każdy krok dziecka. Która obserwuje enigmatycznego dziadka, charakterną babcię, pogrążoną w smutku matkę i wesołkowatego oraz miłującego osobliwą pasję ojca, zarazem niestroniącego od zamkniętych w butelce uciech. I zerka, i duma, i roztrząsa skłonności dziewczynki do zatracania się w swoim wnętrzu, do bolesnego i niełatwego do okiełznania krzywdzenia samej siebie. Zdecydowanie trudno o bardziej rozdzierającą wizję małoletniego wyobcowania.

To literacka kompozycja mimowolnie wypełniająca serce smutkiem, ale przy tym kojąca i otulająca, w której należy się rozsmakować, której należy się oddać wszystkimi zmysłami. Nakreślone z artyzmem ujęcie skomplikowanej prozy dnia, z pewnością pozbawionej kuszącego kolorytu życia i zaakcentowanej z iluzorycznie nieistotnymi, ale finalnie solidnie budującymi młodzieńczą wrażliwością detalami, wręcz zachwyca, emocjonuje i intencjonalnie zdziera kurz z literacko zapomnianego świata chłopów śląskich i ich rodzin. To opowieść piękna, o narracji iście czarującej, o fabule mało klarownej i niełatwej do zdefiniowania, a tak zniuansowanej emocjami. Dla mnie bezsprzecznie zachwycająca i magnetyzująca swoją nieoczywistością, choć tak przecież wysublimowanie życiowa i autentyczna, a przy tym uniwersalna i wielowarstwowa. Ewidentnie sielska i oblepiająca słodyczą beztroski, ale i wybrzmiewająca równie głośno dziecięcym niepokojem w czasach PRL-u.

Niespiesznie przenikająca skomplikowane meandry dorastania w przytłaczającej rzeczywistości. Z czułością traktująca o codzienności niebanalnej nastolatki o bujnej wyobraźni. Wzbudzająca w sercu swoistą nostalgię za powidokiem młodzieńczych lat.

„Tajni dyrygenci chmur” to powieść nakreślona powłóczystym piórem literatury pięknej, fragmentarycznie z prostotą eksponująca...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika BooksCatTea

z ostatnich 3 m-cy
BooksCatTea
2024-05-31 20:40:59
BooksCatTea oceniła książkę Dziewczyna z Siódmej Alei na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-31 20:40:59
BooksCatTea oceniła książkę Dziewczyna z Siódmej Alei na
8 / 10
i dodała opinię:

Przenikająca paryskie i nowojorskie oblicze mody z lat 40. Wybrzmiewająca rodzinnymi tajemnicami, które muskają kolejne pokolenia. Emanująca kobiecą siłą, uporem i zuchwałością w spełnianiu największych marzeń.

„Dziewczyna z Siódmej Alei” to powieść obyczajowa rozpisana na fundamencie dwó...

Rozwiń Rozwiń
Dziewczyna z Siódmej Alei Natasha Lester
Średnia ocena:
8.5 / 10
10 ocen
BooksCatTea
2024-05-31 20:39:40
BooksCatTea oceniła książkę Koronczarki. Klątwa rodziny Flores na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-05-31 20:39:40
BooksCatTea oceniła książkę Koronczarki. Klątwa rodziny Flores na
9 / 10
i dodała opinię:

Upleciona z nitek kobiecych pragnień o aranżowaniu swojej codzienności z niezależnością. Snuta z wyczuwalnym posmakiem determinacji, zuchwałości i odwagi, które piętnowano w zobrazowanych realiach. Będąca słodko-gorzką refleksją nad tkwiącą w duszy motywacją, by nigdy się nie poddawać.

„K...

Rozwiń Rozwiń
BooksCatTea
2024-05-31 20:38:55
BooksCatTea oceniła książkę Tajni dyrygenci chmur na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-31 20:38:55
BooksCatTea oceniła książkę Tajni dyrygenci chmur na
8 / 10
i dodała opinię:

Niespiesznie przenikająca skomplikowane meandry dorastania w przytłaczającej rzeczywistości. Z czułością traktująca o codzienności niebanalnej nastolatki o bujnej wyobraźni. Wzbudzająca w sercu swoistą nostalgię za powidokiem młodzieńczych lat.

„Tajni dyrygenci chmur” to powieść nakreślon...

Rozwiń Rozwiń
BooksCatTea
2024-05-31 20:37:47
BooksCatTea oceniła książkę Róże i fiołki na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-31 20:37:47
BooksCatTea oceniła książkę Róże i fiołki na
8 / 10
i dodała opinię:

Osnuta nieprzeniknioną magią, której źródło tkwi w bogactwie natury i osobliwych wierzeniach nordyckich. Kompilująca w swojej fabularnej odsłonie charakterność kolców róży i mrok śmierci w barwie fiołków. Z czułością obrazująca barwny portret przyjaźni, która zacieśnia się w murach szkolne...

Rozwiń Rozwiń
Róże i fiołki Gry Kappel Jensen
Cykl: Trylogia Rosenholm (tom 1)
Średnia ocena:
7.6 / 10
17 ocen
BooksCatTea
2024-05-31 20:37:05
BooksCatTea oceniła książkę Wyspy ogniste na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-31 20:37:05
BooksCatTea oceniła książkę Wyspy ogniste na
8 / 10
i dodała opinię:

Ponownie porywająca w wir niebezpiecznych starć z potężnym wrogiem. Rozgrzewająca emocje kanonadą ekspresyjnych walk i intrygujących misji. Kontynuująca fascynującą podróż do zamierzonego celu – do rozległego Askiru.

„Wyspy ogniste” to już piąta odsłona znakomitej serii high fantasy, któr...

Rozwiń Rozwiń
Wyspy ogniste Richard Schwartz
Cykl: Tajemnica Askiru (tom 5)
Średnia ocena:
7.8 / 10
223 ocen
BooksCatTea
2024-05-31 20:35:45
BooksCatTea oceniła książkę Niepokorni na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-05-31 20:35:45
BooksCatTea oceniła książkę Niepokorni na
9 / 10
i dodała opinię:

Wybrzmiewająca melodią marzeń, pragnień i nieskrępowanej afirmacji życia, które rezonują na dnie nieposkromionych dusz. Wdzięcznie portretująca trwałe więzy przypadkowo utkanych przyjaźni. Z fascynującym realizmem odmalowująca scenerie odbudowywanych w powojennej rzeczywistości szczeciński...

Rozwiń Rozwiń
Niepokorni Agnieszka Gładzik
Średnia ocena:
9.3 / 10
4 ocen
BooksCatTea
2024-05-31 20:34:55
BooksCatTea oceniła książkę Morderstwo o poranku na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-31 20:34:55
BooksCatTea oceniła książkę Morderstwo o poranku na
7 / 10
i dodała opinię:

Obrazująca kryminalne oblicze południowej Anglii z fascynujących, choć wciąż spowitych konwenansami lat 50. Swoim klasycznym ujęciem wikłająca w sieć enigmatycznych zdarzeń ze zbrodnią w tle. Będąca doskonałą alternatywą literackiej adrenaliny, która pozwala na odetchnięcie od mocniejszej ...

Rozwiń Rozwiń
Morderstwo o poranku Merryn Allingham
Cykl: Flora Steele (tom 3)
Średnia ocena:
6.7 / 10
150 ocen
BooksCatTea
2024-05-31 20:34:19
BooksCatTea oceniła książkę Skradzione dni na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-05-31 20:34:19
BooksCatTea oceniła książkę Skradzione dni na
9 / 10
i dodała opinię:

Otulona kojącym, wyciszającym i zanurzonym w melancholii klimacie wsi. Z ujmującym realizmem i wiarygodnością odkrywająca tkwiące na dnie duszy jej mieszkańców pragnienia. Fascynująca kompilacją rzeczywistości i wyczuwalnej aury obecności, którą nie sposób dostrzec wzrokiem.

„Skradzione d...

Rozwiń Rozwiń
Skradzione dni Grażyna Jeromin-Gałuszka
Średnia ocena:
8.2 / 10
34 ocen
BooksCatTea
2024-05-31 20:26:03
BooksCatTea oceniła książkę Funny Story na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-31 20:26:03
BooksCatTea oceniła książkę Funny Story na
8 / 10
i dodała opinię:

Spleciona zawiłymi nićmi uczuć, które wdzięcznie tkają historię o solidnej przyjaźni. Rozpisana w humorystycznym tonie, ale przenikająca istotne poszukiwanie swojego miejsca na świecie. Z wrażliwością akcentująca, że człowiek to kompletna całość, a nie połówka poszukująca swojej drugiej cz...

Rozwiń Rozwiń
Funny Story Emily Henry
Średnia ocena:
7.4 / 10
238 ocen
BooksCatTea
2024-05-31 20:24:51
BooksCatTea oceniła książkę Lato o smaku miłości na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-31 20:24:51
BooksCatTea oceniła książkę Lato o smaku miłości na
7 / 10
i dodała opinię:

Wybrzmiewająca rozkoszną melodią utrwalonej w pamięci młodzieńczej miłości. Osnuta wśród kojących scenerii wakacyjnej idylli, która wdzięcznie otula upragnionym spokojem. Przenikająca niepokorną naturę uczuć, które niekiedy prowadzą do zguby.

„Lato o smaku miłości” to powieść obyczajowa z...

Rozwiń Rozwiń
Lato o smaku miłości Edyta Świętek
Średnia ocena:
6.6 / 10
57 ocen

statystyki

W sumie
przeczytano
1 379
książek
Średnio w roku
przeczytane
125
książek
Opinie były
pomocne
11 086
razy
W sumie
wystawione
1 074
oceny ze średnią 7,9

Spędzone
na czytaniu
8 555
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
2
godziny
22
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]