rozwiń zwiń

Znamy laureatów prestiżowych Women’s Prize for Fiction i Dalkey Literary Awards

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
21.06.2022

Minione dni przyniosły rozstrzygnięcie Women’s Prize for Fiction. Jurorzy nagrodzili czwartą powieść Ruth Ozeki. W ubiegły weekend nagrodę w ramach największego festiwalu książkowego w Irlandii odebrała też Sally Rooney.

Znamy laureatów prestiżowych Women’s Prize for Fiction i Dalkey Literary Awards Materiały prasowe

Czwarta powieść Ruth Ozeki, jak dotąd niewydana w polsce „The Book of Form and Emptiness”, zdobyła Women’s Prize for Fiction – jedną z najbardziej prestiżowych brytyjskich nagród literackich, przyznawaną corocznie za powieść anglojęzyczną opublikowaną przez kobietę, bez względu na jej obywatelstwo.

Urodzona i wychowana w New Haven w stanie Connecticut powieściopisarka o amerykańsko-japońskich korzeniach otrzymała nagrodę w wysokości 30 tysięcy funtów. Przewodnicząca jury Mary Ann Sieghart podkreśliła, że „The Book of Form and Emptiness” „wyróżniało się błyskotliwością stylu, ciepłem, inteligencją, humorem i ciętym językiem”.

Ruth Ozeki podziękowała kobietom

Powieść Ruth Ozeki opowiada historię 14-letniego Benny’ego, który po śmierci ojca zaczyna słyszeć głosy należące do przedmiotów znajdujących się w jego domu. Gdy u jego matki pojawia się problem z gromadzeniem, czyli tzw. zbieractwo, głosy stają się coraz głośniejsze. Chłopiec szuka więc schronienia w ciszy i spokoju dużej biblioteki publicznej. Tam spotyka szereg ekscentrycznych postaci, które uczą go słuchać rzeczy naprawdę ważnych.

Odbierając nagrodę, Ozeki podziękowała kobietom i instytucjom kobiecym, na które mogła liczyć przez całą karierę. „Chciałabym wymienić kobiety, które mnie wspierały, ponieważ teraz, bardziej niż kiedykolwiek, musimy mówić otwarcie i napisać na nowo dominujące narracje, które wpędziły nas w poważne tarapaty”.

Ujmując rzecz możliwie najprościej, „The Book of Form and Emptiness” to książka o słuchaniu. Ozeki zaznaczyła, że literatura jest wyjątkowa dzięki osobliwej relacji czytelnika i twórcy. „Musisz umieścić się w książce”, powiedziała. „To prawdziwy dialog między czytelnikiem a pisarzem. Bez prawdziwego zaangażowania czytelnika książka upada”.

Przewodnicząca jury dodała, że powieść pisarki to „celebracja mocy książek i czytania”, która porusza „wielkie problemy życia i śmierci”. Opowieść snutą przez Ozeki uznała za oryginalną i mistrzowską.

Sally Rooney z Dalkey Literary Awards

W miniony weekend odbył się również finał Dalkey Literary Awards, największego festiwalu książkowego w Irlandii, do którego nominowanych wybierają znani krytycy, pisarze i pisarki oraz osoby publiczne związane z irlandzką sceną literacką.

Nagrodę dla najlepszej książki roku otrzymała Sally Rooney, wyróżniona za swą najnowszą powieść „Gdzie jesteś, piękny świecie”. Uzasadniając swój wybór, kapituła nagrody nazwała ją „najambitniejszą z dotychczasowych książek Rooney”. Dodano, że „doświadczenie jej rozwoju w tej zdecydowanie współczesnej irlandzkiej powieści jest ekscytujące”.

 

I dalej:

Niezwykłe operowanie nastrojem i językiem oraz obfitość pomysłów są gwarantowane, gdy Sally tka historię miłości, seksu i przyjaźni poprzez antropocen okrutnych ideologii, zawodnych systemów i nieudanej komunikacji.


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
marysmith1 22.06.2022 06:51
Czytelnik

Zatrudnij profesjonalnego hakera!
Moje doświadczenie to programowanie, uruchamianie exploitów, konfigurowanie ataków DDOS i lubię wyzwania związane z robieniem rzeczy, z których większość innych się poddaje.

Przykłady:
Ataki spear phishingowe, aby zdobyć konta od wybranych celów.
Mogę łatwo odzyskać hasła do kont większości sieci społecznościowych, zdalnie sterować...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
jacqueline 22.06.2022 01:00
Bibliotekarka

to jest doprawdy żenujące jak na polskim rynku ignorowana jest Ruth Ozeki. od lat noszę się z zamiarem przeczytania jej książek , nie mam problemu z czytaniem po angielsku ale byłoby jednak miło przeczytać je w ojczystym polskim i nie bulić forsy na drogie anglojęzyczne książki. mam nadzieję, że jakimś cudem  The Book of Form and Emptiness

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 The Book of Form and Emptiness  W poszukiwaniu istoty czasu
problemat 21.06.2022 14:34
Czytelnik

O naprawdę prestiżowych nagrodach nie trzeba wciąż przypominać, że są prestiżowe xd

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
WiktorWektor 21.06.2022 21:32
Czytelnik

Niby nie, ale tych jest kilka, które kojarzy przeciętny człowiek. Nobel, Nike, może Pulitzer poniekąd. A samych nagród jest masa, choć ich rangę znają głównie wtajemniczeni. Nagroda Zajdla niewiele powie osobie niemającej związku z fantastyką, Nagroda Prometeusza będzie pustką dla prawie każdego poza wąskim gronem miłośników politycznego sci-fi i tak dalej. Podejrzewam, że...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Klaudiinae 21.06.2022 12:05
Czytelniczka

Szczerze mówiąc nie rozumem fenomenu Sally Rooney. Według mnie język i styl którym  pisze jest bardzo trudny i wręcz nieczytelny w poznawaniu fabuły. Natomiast mówiąc już o fabule, uważam, że S. Rooney nie wprowadza nic sensownego. Czytanie jej powieści kojarzy mi się z masłem maślanym, w kółko to samo, ten sam  schemat. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński 21.06.2022 10:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post