rozwiń zwiń
Corgan

Profil użytkownika: Corgan

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 5 lata temu
79
Przeczytanych
książek
103
Książek
w biblioteczce
1
Opinii
4
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie

Okładka książki Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji Ed Catmull, Amy Wallace
Ocena 7,8
Kreatywność S.... Ed Catmull, Amy Wal...

Na półkach:

Jako osoba chcąca wzbudzić w sobie dawne pokłady kreatywności z czasów dziecięcych oraz dawny fan filmów studia Pixar pomyślałem, że przeczytanie książki Eda Catmulla będzie ku temu dobrą sposobnością. Pomimo, że pozycja jest kierowana głównie do osób zajmujących stanowiska kierownicze, a ja się do takich nie zaliczam, miałem nadzieję, że znajdę w niej coś dla siebie inspirującego. Mogę powiedzieć, że nie zawiodłem się i przekonałem się, że dzieło Catmulla ma wymiar dość uniwersalny i nie można go zaszufladkować tylko do kategorii „zarządzanie”.

Książka podzielona jest na IV części, która każda ma inny charakter. W pierwszej z nich autor opowiada swoją historię – o tym, jak jego dziecięce marzenia o zostaniu rysownikiem i jego fascynacja twórzczością Walta Disney’a wywarły wpływ na jego karierę naukową oraz późniejszą pracę. Tę część książki uważam za szczególnie ciekawą, gdyż wraz z kształtowaniem się Eda, możemy obserwować rozwój techniki w zakresie grafiki komputerowej oraz jaki miała ona wpływ na jego karierę. Ponadto, autor ujawnia w niej kilka ciekawostek z kulisów studiów, z którymi współpracował (Lucafilm, Disney).

W części drugiej Pixar jest już dość rozbudowaną organizacją, która odniosła już pierwsze sukcesy (udana premiera Toy Story). Część ta nie ma już takiego charakteru biograficznego, a autor w niej skupia się na własnych przemyśleniach dotyczących problematyki prowadzenia firmy. Opisywane są wyzwania, z którymi zarząd studia oraz pracownicy musieli się zmierzyć, aby zachować wysoką jakość oraz ciągłą świeżość. Catmull w ciekawy sposób opisywał jakie trudności napotykał Pixar podczas produkcji poszczególnych filmów oraz jakie one miały wpływ na kształt studia oraz przyszłe produkcje.

Kolejna część ma również charakter dydaktyczny, z tą różnicą, że jest bardziej skupiona na indywidualiźmie pracowników. Poruszane są w niej zagadnienia, które mają korzystnie wpływać na kreatywność i ogólną jakość pracy jednostek w firmie. Oczywiście wszystko to jest poparte przykładami wziętymi z życia studia.

Ostatnia, czwarta część, opisuje okoliczności połączenia świetnie funkcjonującego Pixara z podupadłym już nieco Disne’yem. Przedstawiany jest w niej proces „przeszczepiania” modelu tej pierwszej firmy na drugą. Wynika z tego wiele intrygujących, a czasem nawet zabawnych sytuacji. O tym, czy proces ten zakończył się pomyślnie, mogą świadczyć produkcje takie jak „Zaplątani” czy „Kraina Lodu”.

Całość czyta się dość dobrze, szczególnie fragmenty opisujące różne, niecodzienne zdarzenia w studiu. Ed często też przytacza refleksyjne anegdoty z życia prywatnego. Jego przemyślenia dość często przybierają „coachingowi" charakter – może to odstraszać niektóre osoby (sam podchodzę z dystansem do tego tematu), jednak jego wszystkie porady są poparte licznymi dowodami i jak bardzo nie wydawałyby się nam one abstrakcyjne, to należy w nich doszukiwać się sensu. Mimo tego uważam, że niektóre rozważania autora są nieco przydługie i przy ich czytaniu się trochę nudziłem oczekując tylko kiedy powróci na „ziemię” i przytoczy kolejną historię z Pixara.

Głównym celem Catmulla było przekazanie wiedzy, w jaki sposób należy zarządzać firmą, aby nie krępować kreatywności pracowników i jak dbać o ich ciągły rozwój, a także ich dobre nastroje. Jednakże należy zaznaczyć, że model Pixara nie jest idealny i autor wielokrotnie zaznacza, że stale musi stawiać czoła nowym wyzwaniom i adaptować się do przyszłości.
Co istotne, model Pixara najlepiej sprawdza się jako wzorzec u firm z branży kreatywnej – myślę, że znalazłby świetne zastosowanie np. w studiach produkujących gry komputerowe, ale menedżerowie z innych sektorów także znaleźliby coś inspirującego dla swoich organizacji.

Jak wynika z powyższego opisu, książka może być kierowana do różnych osób – przede wszystkim do kierowników zarówno wyższego, jak i niższego stopnia. Oprócz tego pozycję mogę polecić fanom kinematografii, zwłaszcza animowanej, osobom zainteresowanych grafiką komputerową czy takim jak ja – tym, którzy poszukują kreatywności w sobie.

Jako osoba chcąca wzbudzić w sobie dawne pokłady kreatywności z czasów dziecięcych oraz dawny fan filmów studia Pixar pomyślałem, że przeczytanie książki Eda Catmulla będzie ku temu dobrą sposobnością. Pomimo, że pozycja jest kierowana głównie do osób zajmujących stanowiska kierownicze, a ja się do takich nie zaliczam, miałem nadzieję, że znajdę w niej coś dla siebie...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Corgan

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [1]

Andrzej Daniluk
Ocena książek:
5,0 / 10
14 książek
0 cykli
Pisze książki z:
1 fan
Jacek Dukaj Perfekcyjna niedoskonałość Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
79
książek
Średnio w roku
przeczytane
4
książki
Opinie były
pomocne
4
razy
W sumie
wystawione
79
ocen ze średnią 7,7

Spędzone
na czytaniu
566
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
4
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]