Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach: , ,

Książka Anny Lange opowiada historię 3 magów mieszkających w Londynie pod koniec XIX wieku. Nietuzinkowego arystokraty z wrogo nastawioną rodziną, młodego nadinspektora świeżo utworzonej jednostki wydziału detektywistycznego oraz jego młodszej siostry rozdartej między dwiema drogami: zamążpójściem a pielęgniarstwem, niestety kurs magii nie do końca spełnia jej oczekiwania, a kandydatów na męża nie tak łatwo spotkać. Clovis LaFay z entuzjazmem pomaga rodzeństwu. Rozpoczyna współpracę z Podwydziałem Spraw Magicznych Londyńskiej Policji Metropolitalnej jako egzorcysta pod zwierzchnictwem Johna Dobsona – przyjaciela ze szkoły. Nowa jednostka ma się zajmować magicznymi zagrożeniami takimi jak: ataki ghuli, kinematyczne kradzieże, a nawet opętania. Ponadto Clovis pomaga w nauce Alicji Dobson, która walczy by tak jak mężczyźni móc uczyć się prawdziwej magii, choć arystokrata może okazać się pomocny również w drugiej kwestii.
Autorce udało się wspaniale odzwierciedlić atmosferę epoki wiktoriańskiej połączonej z wszechobecną magią. W jej świecie ludzie mogą posiadać określony potencjał magiczny, a wraz z nim specjalizację. Każda z nich: nekromancja, kinemancja, magia poszukiwanie, piromancja, magia kreacyjna, iluzje i zauroczenia pozwala stworzyć obraz złożonej dziedziny, bardzo istotnej w opisywanych realiach. Opowiedzenie historii z różnych punktów widzenia pozwala naprawdę wejść do świata wykreowanego przez autorkę. Liczne opisy nie nudzą, za to odkrywają przed czytelnikiem kolejne warstwy czarującej atmosfery. Czytając ma się wrażenia, że wszystkie magiczne aspekty są jak najbardziej naturalne. Retrospekcje zawarte w każdym rozdziale opisujące głównie lata szkolne Clovisa i Johna pomagają łatwiej zrozumieć motywy i decyzje bohaterów, którzy dzięki temu nabierają głębi oraz zdarzenia, które inaczej nie miałyby do końca sensu. Dodatkowym plusem jest to jak autorka powoli z każdym rozdziałem rozwija wprowadzone wcześniej postacie, początkowo znudzony życiem arystokrata okazuje się człowiekiem z klasą. Przekonujący i płynny sposób narracji sprzyja pobudzaniu wyobraźni oraz nasyceniu apetytu literackiego książkoholika.
Znajdziemy tu dreszczyk emocji, romans, rodzinne kryzysy, a także moralne problemy, tak więc mimo przewodzącego motywu fantasy czytając „Magiczne Akta Scotland Yardu” z całą pewnością można utożsamić się z postaciami. Dziecko dorastające w patologicznej rodzinie, kobieta walcząca o swoje miejsce wśród mężczyzn, czy mężczyzna starający się udowodnić, że zasłużył na swoją pozycję.
Sięgnęłam po tę pozycję głównie ze względu na czas i miejsce akcji, ponieważ XIX-wieczna Anglia to moja ulubiona część historii. Na początku nawet nie zorientowałam się, że jest to książka polskiej autorki. I choć normalnie unikam twórczości naszych pisarzy, w tym wypadku zostałam mile zaskoczona. Książka jest świetnym połączeniem fantastyki, kryminału i komedii. Nie jest w klimacie którego się spodziewałam ( bardziej mrocznym i tajemniczym), ale nadrabia błyskotliwością i humorem.
Łatwo można stwierdzić, że jest to bardzo dopracowany debiut literacki. Według mnie jest to książka, której brakowało na liście powieści polskich autorów. Z przyjemnością poleciłabym ją wszystkim interesującym się którymkolwiek ze wspomnianych gatunków.

Książka Anny Lange opowiada historię 3 magów mieszkających w Londynie pod koniec XIX wieku. Nietuzinkowego arystokraty z wrogo nastawioną rodziną, młodego nadinspektora świeżo utworzonej jednostki wydziału detektywistycznego oraz jego młodszej siostry rozdartej między dwiema drogami: zamążpójściem a pielęgniarstwem, niestety kurs magii nie do końca spełnia jej oczekiwania,...

więcej Pokaż mimo to