rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

Takiej historii jeszcze nie poznałam. Wzrusza, śmieszy, ale budzi też refleksje i może wycisnąć łzy. Zaczyna się niewinnie, ale potem rozwija się i pokazuje świat wzajemnych powiązań, trudnych relacji i poszukiwania szczęścia i miłości. Cóż jest bowiem ważniejszego niż miłość? Ale to nie jest banalny romans. Porusza rzeczy ważne i najważniejsze. Pokazuje, że mimo bagażu, ran, które dźwigamy można znaleźć te najważniejszą osobę w życiu. Trzeba się jednak na to uczucie otworzyć, bez grania i udawania. A w trakcie parada soczystych i barwnych postaci z charakterem.
Książka świetnie napisana, żywa, błyskotliwa, dowcipna. Bardzo oryginalny pomysł narracji, która prowadzi czytelnika z różnych perspektyw do skupienia bohaterów w centrum akcji. Koncepcja idealna do filmu. Mimo, że książka gruba nie można się od niej oderwać i trzeba zarwać noc, żeby skończyć. Zdecydowanie polecam!

Takiej historii jeszcze nie poznałam. Wzrusza, śmieszy, ale budzi też refleksje i może wycisnąć łzy. Zaczyna się niewinnie, ale potem rozwija się i pokazuje świat wzajemnych powiązań, trudnych relacji i poszukiwania szczęścia i miłości. Cóż jest bowiem ważniejszego niż miłość? Ale to nie jest banalny romans. Porusza rzeczy ważne i najważniejsze. Pokazuje, że mimo bagażu,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

POWIEDZIELI I NAPISALI O KSIĄŻCE:
Prof. Małgorzata Jarmułowicz, Uniwersytet Gdański: - Książka Ewy Cichockiej zdecydowanie wyróżnia się na tle rynku książek podróżniczych, który coraz częściej zalewany jest przez publikacje błahe, powierzchowne, eksponujące autora, a nie temat. W tym przypadku kompetencja, ogromna wiedza i pasja poznawcza autorki połączyły się z wnikliwością, sprawnym piórem oraz wrażliwością zmysłową i emocjonalną kogoś, kto widział, przeżył i opisuje, a przy tym jest od lat wierny jednemu tematowi. Autorka – z wykształcenia polonistka – poznaje i ukazuje wyspę również przez pryzmat podróży słynnych Polaków, którzy już od XVI wieku wizytowali to miejsce i zostawili po tym ślad na papierze. Jej książka staje się symbolicznym punktem zbornym Polaków od wieków zafascynowanych Sycylią. Zawiera także liczne fotografie. Często to uchwycone w kadrze impresje, detale, przyłapane w biegu sytuacje, których wspomnienie autorka ożywia równocześnie w tekście. Wyobraźnia czytelnika poddawana jest więc wielu kuszącym bodźcom – aż chce się kupić bilet, by doświadczyć tych wrażeń samemu!- przekonuje.
Agnieszka Kwiatek, strona Ambasady RP w Rzymie: Książka ta stanowi bardzo specyficzny przewodnik po Sycylii, w którym wyznaczono siedem szlaków opowiadających o Sycylii przez pryzmat jej historii oraz dziedzictwa sztuki i kultury. Są w nim ponadto liczne anegdoty, spostrzeżenia, mity oraz legendy. Elementem, który odróżnia ten przewodnik od innych publikacji jest obecność słynnych Polaków, którzy Sycylię odwiedzili czy też odwiedzali, i która odwdzięczyła im się bogatymi wrażeniami i inspiracją twórczą.(…) Rozmowa z Ewą Cichocką choć na chwilę pozwoliła nam ponownie spojrzeć na Sycylię okiem przybysza i odkrywcy i jednocześnie sięgnąć pamięcią do początków naszej przygody z wyspą – pisze Agnieszka Kwiatek, po spotkaniu z autorką na Sycylii.
Jerzy Stuhr, reżyser, aktor: - Jestem pod wrażeniem książki, a szczególnie jej warstwy erudycyjnej. Bardzo pięknie porządkuje wiedzę na temat fascynacji Sycylią wielkich artystów europejskich.
Iwona Borawska, Radio Gdańsk: - Dziękuję za podróż. Kiedy czytam te eseje i reportaże oraz oglądam przepiękne zdjęcia, czuję się jakbym była na Sycylii po raz pierwszy. Mam w głowie kolorowe obrazy, historyczną plątaninę i przekonanie, że jest to miejsce całkowicie niezwykłe i ważne dla nas jako Polaków – mówi w audycji „Wspólne czytanie z RG”.
Iwona Demska, Radio Plus: - Jest to książka dość niezwykła i nie jest to klasyczny przewodnik. Ta książka jest rodzajem podróży, eseju i refleksji. Zawiera jednak także wiele konkretnych informacji o wyspie. To nie jest książka, którą czyta się na kolanie. Trzeba na niej się skupić i delektować tekstem – mówi autorka audycji „Plus znaczy więcej”.
Renata Frydrych, pisarka, scenarzystka: - „Sycylia. Między niebem a morzem” jest lekturą lekką i pełną humoru. Styl Ewy Cichockiej wytrzymuje najlepsze porównania podróżniczej gawędy. Przejrzysty podział i zakres, obejmujący całą Sycylię, sprawia, że książka może być uzupełnieniem bedekera dla podróżników i amatorów artystyczno-literackich kontekstów – pisze w recenzji.
Dorota Bazylczyk, Magazyn Lente: -¬ Autorka konfrontuje własne wrażenia z obrazami Sycylii, stworzonymi na przestrzeni wieków przez polskich artystów, poetów i muzyków. Dzięki temu, przebywanie na Sycylii pozwala doświadczyć swoistej magii trwania, ale także przybliża niekończący się, fascynujący polsko-sycylijski dialog. Tekst uzupełniony barwnymi fotografiami i ilustracjami skłania do przemyśleń na temat ciągłości tradycji oraz nieprzemijalności sztuki – pisze w rozmowie z autorką.
Sztukater.pl: - Zazdroszczę autorce podróży. Ja chwilowo nie mogę sobie na nie pozwolić, ale dzięki Ewie Karolinie Cichockiej na chwilę przeniosłam się do cieplejszego miejsca. To niesamowita wyprawa w nieznane. O niektórych miejscach w sumie niewiele wiadomo i autorka przybliża je czytelnikowi w ciekawy sposób. Mogłabym słuchać jej godzinami. Nie spotkałam się nigdy wcześniej z tego typu publikacją. Wspomnienia z podróży łączą się z ciekawostkami o kulturze i sztuce. Wątki sycylijskie zostały połączone z polskimi. Czegoś takiego jeszcze nie czytałam, więc jestem oczarowana publikacją. Ewa Karolina Cichocka nadała literaturze podróżniczej nowego wymiaru. Podniosła poprzeczkę i komuś, kto będzie chciał jeszcze opisać Sycylię, będzie ciężko zrobić to w lepszy od niej sposób – zastrzega autorka.
Paweł Zalewski, Głos Katolicki: - Z pewnością nie jest to zwykła książka podróżnicza, opisująca dany zakątek świata. Ewa Cichocka napisała bowiem pracę z duszą. Z jej stron przebija prawdziwa fascynacja Wyspą Słońca. Autorka jest bardzo dokładna w swoich opisach, używa też ciekawych porównań, bardzo barwnego języka. Czuć niesamowity klimat Sycylii, który przez formę zapisu udziela się także czytelnikowi. Świetna książka podróżnicza, refleksyjna, kulturoznawcza – pisze recenzent.
Agnieszka B.Gorzkowska, strona: Polacy we Włoszech: - To obowiązkowa lektura na wakacje dla globetrotterów, zakochanych we Włoszech podróżników i wszystkich, którzy chcieliby odkryć na nowo tę magiczną wyspę. Książka nie jest zwykłym przewodnikiem po Sycylii, to relacja z osobistych wrażeń z podróży po wyspie. Wraz z autorką czytelnik poznaje kolory, zapachy i smaki Sycylii, dotyka gorącego piasku, czuje podmuch morskiego wiatru, a fotograficzne niemal detale opisów doskonale wprowadzają w południowe klimaty wyspy i pobudzają najgłębsze emocje – pisze w recenzji.
Sława Węgrzyn-Szulc, strona: jedziemynasycylie.pl: - To książka niezwykła, zupełnie inna od wszystkich, jakie o Sycylii czytałam. Bardzo osobista a jednocześnie nawiązująca do literackich podróży po Sycylii wielu polskich, i nie tylko, pisarzy i poetów. Mnie urzekło pierwsze spotkanie autorki z Sycylią: dotrzeć tu najpierw statkiem przez Wyspy Eolskie, przepływając nocą obok Stromboli - to jak wskoczyć od razu w sam środek magii... A do tego piękne, również magiczne zdjęcia...- pisze na swojej stronie.

POWIEDZIELI I NAPISALI O KSIĄŻCE:
Prof. Małgorzata Jarmułowicz, Uniwersytet Gdański: - Książka Ewy Cichockiej zdecydowanie wyróżnia się na tle rynku książek podróżniczych, który coraz częściej zalewany jest przez publikacje błahe, powierzchowne, eksponujące autora, a nie temat. W tym przypadku kompetencja, ogromna wiedza i pasja poznawcza autorki połączyły się z...

więcej Pokaż mimo to