Oto zwycięzcy tegorocznej Nagrody Pulitzera

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
10.05.2022

Pulitzery 2022 zostały przyznane. Główną nagrodę, za teksty dotyczące zamieszek na Kapitolu, otrzymał dziennik „Washington Post”. Jury wyróżniło też ukraińskich dziennikarzy – za ich „odwagę, wytrwałość i oddanie pracy podczas wojny”. Nagrodzono ponadto siedem dzieł w dziedzinie literatury i muzyki.

Oto zwycięzcy tegorocznej Nagrody Pulitzera The Pulitzer Prize (materiały prasowe)

W kategorii dziennikarstwo w służbie publicznej Kapituła Nagrody Pulitzera przyznała najbardziej prestiżową nagrodę dziennikarską w Stanach Zjednoczonych dziennikowi „The Washington Post” – za „przekonująco opowiedziane i obrazowo przedstawione sprawozdanie z ataku na Waszyngton 6 stycznia 2021 roku”.

Kabul, bombardowania i policyjna przemoc

Dziennik „The New York Times” został wyróżniony w kategorii wiadomości międzynarodowe, za artykuły dotyczące cywilnych ofiar amerykańskich ataków lotniczych przeprowadzonych w Afganistanie, Iraku i Syrii. Redakcję nagrodzono również w kategorii wiadomości krajowe – za ukazanie mechanizmów policyjnych zatrzymań, które skończyły się śmiercią zatrzymywanych. Funkcjonariusze zwykle unikali kary.

Sukces świętowała też redakcja „Timesa” w Los Angeles, której korespondent otrzymał Pulitzera w kategorii najlepsze zdjęcia newsowe, za materiały przedstawiające zajęcie Kabulu przez talibów.

Przyznano ponadto siedem Nagród Pulitzera w dziedzinie literatury i muzyki.

Poznaj laureatów

W kategorii sztuka teatralna Pulitzera otrzymał James Ijames za „Fat Ham”, adaptację „Hamleta” Szekspira, której akcja rozgrywa się na grillu u rodziny Blacków na współczesnym Południu Stanów Zjednoczonych. Wśród finalistów znaleźli się również Sylvia Khoury („Selling Kabul”) i Kristina Wong („Kristina Wong, Sweatshop Overlord”).

W przypadku kategorii historia Kapituła uhonorowała nagrodą Nicole Eustace („Covered with Night”), a także Adę Ferrer („Cuba: An American History”). W finale znalazła się również Kate Masur za „Until Justice Be Done: America’s First Civil Rights Movement, from the Revolution to Reconstruction”.

Zwycięzcą w kategorii biografia wybrano książkę „Chasing Me to My Grave: An Artist’s Memoir of the Jim Crow South” autorstwa Erin I. Kelly i nieżyjącego już artysty Winfreda Remberta, który przeżył próbę linczu na wiejskich terenach Gruzji w 1960 roku i spędził lata w więzieniu. Zmarł w zeszłym roku, w wieku 75 lat. Pozycja wyprzedziła tym samym „Pessoa: A Biography” Richarda Zenitha i „The Doctors Blackwell: How Two Pioneering Sisters Brough Medicine to Women and Women to Medicine” Janice P. Nimury.

Pozycją nagrodzoną w kategorii poezja została „frank: sonnets” Diane Seuss. Utwory składające się na zbiór częściowo czerpią z korzeni autorki w wiejskim stanie Michigan. Zawierają też jej zaciekłą i liryczną refleksję na temat płci i klas społecznych, a także nadużywania substancji odurzających. Wśród finalistów znaleźli się również Mai Der Vang („Yellow Rain”) i Will Alexander („Refractive Africa: Ballet of the Forgotten”).

Raven Chacon został pierwszym rdzennym Amerykaninem, który zdobył Pulitzera w kategorii muzyka. Kompozytora doceniono za „Mszę bez głosu”. Chacon wyprzedził przy tym Andy’ego Akiho z „Seven Pillars” i Anne Leilehua Lanzilotti („with eyes the color of time”).

W kategorii literatura faktu zwyciężyła Andrea Elliott z książką „Invisible Child: Poverty, Survival & Hope in an American City”, zbudowaną wokół serii śledczej jej autorstwa opublikowanej na łamach „New York Timesa”, opowiadającej o bezdomnej czarnoskórej dziewczynie z Brooklynu. Elliott wyprzedziła Carlę Power („Home, Land, Security: Deradicalization and the Journey Back from Extremism”) i Joshuę Pragera („The Family Roe”).

Pulitzer w kategorii beletrystyka przypadł Joshui Cohenowi za „The Netanyahus: An Account of a Minor and Ultimately Even Negligible Episode in the History of a Very Famous Family” – komiczną powieść opartą na prawdziwej historii ojca byłego premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, szukającego pracy w środowisku akademickim. Akcja „Netanjahus” rozgrywa się w latach 1959–60 i skupia się na żydowskim historyku z uniwersytetu, którego poproszono o pomoc w podjęciu decyzji: czy zatrudnić uczonego z Izraela. Książka została doceniona za mieszankę dowcipu i intelektualnej debaty na temat syjonizmu i tożsamości żydowskiej. Szansę na nagrodę mieli również Francisco Goldman („Monkey Boy”) i Gayl Jones („Palmares”).

Ukraińscy dziennikarze docenieni

Kapituła uhonorowała też ukraińskich dziennikarzy, nagradzając ich specjalnym wyróżnieniem, które, jak wyjaśniono, przyznawane jest jedynie w rzadkich przypadkach. W uzasadnieniu decyzji podkreślono ich „odwagę, wytrwałość i zaangażowanie w rzetelne raportowanie podczas bezwzględnej inwazji Władimira Putina na ich kraj i jego wojny propagandowej w Rosji”.

Zwrócono uwagę, że „pomimo bombardowań, uprowadzeń, okupacji, a nawet śmierci w ich szeregach”, ukraińscy dziennikarze „nie ustawali w wysiłkach, by przedstawić dokładny obraz strasznej rzeczywistości”.


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awita  - awatar
awita 11.05.2022 20:18
Czytelniczka

Chętnie przeczytałabym książkę Joshui Cohena o Benjaminie Netanyahu - inteligentny, żydowski humor to jest to, co lubię.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 10.05.2022 15:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post