Nowy świat, stare zasady

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
28.08.2017
Okładka książki Piętno Pielgrzyma. Zbuntowani Janusz Lasgórski

Powieść Janusza Lasgórskiego to świat, w którym nie chciałbym żyć, to miejsce pełne narzuconych praw i zasad. To powieść o wszechobecnej kontroli ludzkości i bardzo wyrazistym podziale na elity, społeczeństwo i tych pozostałych, którzy nie godzą się na zaistniałą sytuację. Koncepcja przerażająca, ale w jaskiniach w głębi puszczy uchował się skrawek dawnych wierzeń i cywilizacji. To tutaj główni bohaterowie Kleo i Maks docierają po długiej wędrówce. Docierają do jaskiń bez kamer, tutaj historia zakręca i idzie inną drogą, jednak nie dane czytelnikowi jest nic więcej, Lasgórski, kiedy tylko wpuści ciekawskiego czytelnika do jaskini, od razu spuszcza na nią zasłonę milczenia przerzucając czytelnika w inną rzeczywistość sięgającą kosmosu.

Łącznie z prologiem historie dziejące się w "Piętnie pielgrzyma" można podzielić na cztery części, trzy z nich starają się ukazać właściwie te samą historię, ale z różnych perspektyw. A ta historia to bunt przeciw zastanej rzeczywistości, bunt przeciw permanentnej inwigilacji.

To powieść sci-fi jednak nie daleko jej od współczesności i rzeczywistości, która ma pełne predyspozycje, aby spełnić fantazje autora. Lasgórski umieścił tysiące satelitów na niebie i dał oczy dronom, aby wszystkim nam żyło się lepiej... a może jednak nie lepiej?

Ciekawym elementem w powieści stają się tajemnicze wampiry, niby stwory, niby ludzie, a może tylko organizacja o ciekawej nawie? Zdaje się, że pisarz ma w zanadrzu jeszcze kilka kart i powoli będzie je serwował w kolejnych częściach. Bo „Zbuntowani" są zaledwie początkiem z bardzo odrealnionym prologiem. Powieś daje wiele pytań i zostawia otwarte drzwi. Jest ciekawa, rozpoczyna wiele wątków.

Nie wiadomo czemu autor pokusił się o podział tekstowy w powieści i rozgranicza wypowiadane słowa bohaterów od ich prywatnych myśli, które w powieści zaznaczone są inną czcionką. Jest to zabieg sztuczny, niepotrzebny i mnie osobiście denerwował, rozpraszał moją uwagę. Wpłynęło to niestety na obniżenie jakości tekstu, który momentami popadał w infantylizm.

Zapraszam do wyobraźni pisarza, który, zdaje się, że skrył w jaskiniach nieco więcej niż stare legendy i wierzenia...bo zasiał tam ciekawość czytelnika, który chce więcej...

Grzegorz Śmiałek