Pamiętamy o ogrodach?

Róża_Bzowa Róża_Bzowa
17.11.2016

Ogród… Jakie skojarzenia uruchamia to słowo w Twojej głowie, Czytelniku mały i duży? Co widzisz, czujesz lub słyszysz, gdy czytasz ten krótki wyraz z jakiejś książce? Choć nazwa ogród wskazuje tylko, że jest to miejsce ogrodzone (z łac. gardinus czyli wygrodzony powstały określenie angielskie – garden, niemieckie Garten itd.), większości z nas przychodzi na myśl teren z roślinami – trawą, kwiatami, drzewami oraz warzywami. A może pomyślałeś/aś raczej o ogrodzie krajobrazowym, ogródku jordanowskim, ogrodzie skalnym, zoologicznym, ogródku meteorologicznym (lub innym badawczym) lub czymś jeszcze innym? Bez względu jednak na to, jaki obraz pojawił się przed Twymi oczami, prawdopodobnie przywołał emocje o pozytywnym znaku i miłe wspomnienia. Przeważnie bowiem ogród kojarzy nam się z dzieciństwem, ciekawą wycieczką, relaksem, czasem wolnym i wakacjami, a może nawet z rajem.

Z przyjemnością zatem przeczytamy „O.G.R.Ó.D.”, najnowszą książkę z serii S.E.R.I.A. Wydawnictwa Dwie Siostry. Po tomach o sztuce, domach, dizajnie i modzie w tym woluminie odkryjemy fascynujący świat przedziwnych ogrodów rozsianych po całym świecie. Dowiemy się, że te piękne i zaskakujące miejsca tworzą architekci krajobrazu, ogrodnicy, architekci, artyści albo miłośnicy roślin, poznamy ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, ogród mobilny w Holandii, ogród kamienny w Kyoto, ogród fontann w Tivoli czy ogród trujący w Alnwick oraz wiele innych. Przeczytamy o ogrodach na ziemi, pod wodą i w powietrzu, wielobarwnych i monochromatycznych, pełnych roślin lub zupełnie ich pozbawionych, o miejscach ciekawych, zaskakujących i zupełnie nieprawdopodobnych. A wszystko to znajdziemy w jednym tomie – doskonale opisane i świetnie zilustrowane.

Ogród często stanowi nieodłączną część naszego życia. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu, jako budynku oczywiście, to najczęściej mamy przy nim ogród. Niektórzy ludzie, żyjący w mieszkaniach w bloku, kamienicach czy domach wielorodzinnych, także cieszą się przywilejem użytkowania ogrodów: miejskich, botanicznych, zoologicznych czy krajobrazowych. Dzięki ogrodom, nawet mieszkając w mieście, doświadczamy mnóstwa dobrodziejstw: mamy kontakt z przyrodą, dźwięki z nią związane koją nasze nerwy, zieleń roślin korzystnie wpływa na nasz wzrok a nasz umysł odrywa się od myśli związanych z pracą, domem, rodziną i innymi obowiązkami dryfując sobie w niespiesznym tu i teraz. Warto zatem sięgnąć po recenzowaną tu książkę i oddać się lekturze – samej/samemu lub z dzieckiem – i zainspirować się do stworzenia własnego ogrodu, nawet na bardzo ograniczonej powierzchni mieszkalnej (tak, tak! w domu!) oraz do turystyki ogrodowej po wspaniałych dziełach architektów krajobrazu w Polsce, Europie i na świecie. Nie bez powodu bowiem rajski Eden był ogrodem. Jeśli chcemy zbliżyć się do życia w raju - pamiętajmy o ogrodach!

Jowita Marzec