Wyścig z czasem

Ewelina Tondys Ewelina Tondys
07.10.2016
Okładka książki Biały trop Emelie Schepp Logo Patronat

Mroźnej nocy na dworzec w szwedzkiej miejscowości Norrköping dociera pociąg z młodą martwą kobietą. Okoliczności śmierci nastolatki nie są jasne. Od początku wiadomo jednak, że można wykluczyć samobójstwo. Nie ulega także wątpliwości, że ofiara nie podróżowała sama. Towarzyszyła jej przyjaciółka, która zniknęła bez śladu krótko po zaalarmowaniu o sprawie konduktora. Kim były dziewczyny? Dlaczego jedna z nich musiała umrzeć oraz co stało się z jej towarzyszką? Czego się obawiała i dlaczego uciekła? Z tymi pytaniami po raz kolejny przychodzi się zmierzyć wybitnie inteligentnej prokurator Janie Barzelius. Sprawa, do której prawniczka podchodzi – jak zawsze – z chłodnym umysłem, nienaganną rzetelnością i wysokimi kompetencjami okazuje się szybko kwestią osobistą. Traumatyczna przeszłość dobrze zapowiadającej się prokurator ponownie daje o sobie znać. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Barzelius musi poznać prawdę, zanim dotrze do niej policja. Na szali leżą bowiem skomplikowane i niechlubne tajemnice z przeszłości pani prokurator.

„Biały trop” to drugi tom bestsellerowej serii przetłumaczonej dotychczas na 29 języków. Autorka, szwedzka pisarka i dziennikarka, debiutowała powieścią „Naznaczeni na zawsze”, która szybko okazała się międzynarodową sensacją. Kontynuacja debiutanckiej powieści skonstruowana jest w taki sposób, że choć znajomość pierwszego tomu pozostaje wskazana, to absolutnie nie jest ona konieczna w odbiorze lektury.

Powieść jest wielowątkowa i wieloaspektowa, od początku ma się do czynienia z mnogością bohaterów, których losy poszatkowane zostały w krótkie partie i podrozdziały. Ten zabieg kompozycyjny okazał się w przypadku Emelie Schepp strzałem w dziesiątkę. Powieść ma dobrą wewnętrzną dynamikę, stanowi zamkniętą w sobie całość, choć wyraźnie otwartą na kontynuację. Wydaje się, że trzecia część jest już przesądzona. Wiele pytań zostało pozostawionych w dalszym ciągu bez odpowiedzi. Owszem, autorka odsłoniła znacznie więcej z życia swojej enigmatycznej głównej bohaterki aniżeli w pierwszym tomie. Nie zmienia to jednak faktu, że Jana Barzelius i jej przeszłość w dalszym ciągu pozostają dla czytelnika tajemnicą.

„Biały trop” wciąga od pierwszych stron. Książka ma w sobie potencjał, by poruszać i zapadać w pamięć. To bardzo dobra propozycja dla miłośników szwedzkich kryminałów oraz wszelkiej maści thrillerów z dobrze dawkowanym napięciem oraz trafnym komentarzem do współczesnej rzeczywistości. Emelie Schepp z powodzeniem stworzyła mroczną, wciągającą i niebanalną serię, która idealnie nadaje się na scenariusz filmowy. Wydaje się zresztą, że jest on już wyłącznie kwestią czasu.

Ewelina Tondys