rozwiń zwiń

Małżeństwo to nie bajka

Brylant Brylant
19.08.2015
Okładka książki Rozstańmy się na rok Taylor Jenkins Reid

„Rozstańmy się na rok” Taylor Jenkins Reid jak sama nazwa wskazuje podejmuje temat rozstań międzyludzkich. Cała akcja skupia się wokół rozstania i problemów małżeńskich. Rozstania widzianego oczami zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Dwa serca, dwa różne światy, dwie osobowości.

Lauren - nieśmiała, samotna, długonoga brunetka i Ryan - zawsze uśmiechnięty, uroczy, przystojny luzak poznają się któregoś dnia na studenckiej stołówce. Mają po 19 lat i całe życie przed sobą. Od pierwszej chwili ogarnia ich wzajemne oczarowanie. Poznają się i zaczynają spotykać. Każdy dzień to oczekiwanie i radość z kolejnego spotkania. Czują się szczęśliwi i kochani. Młodość i szaleństwo, namiętność i uczucie niemożliwości przeżycia kolejnego dnia bez siebie. Są zakochani i upojeni sobą.

Podczas wędrówki po parku narodowym Yosemite, w czwartą rocznicę poznania Ryan oświadcza się Lauren. Wtedy słowo „mąż”, czy „żona” wydaje im się niesamowite. Biorą ślub i wyruszają w romantyczną podróż poślubną. Mają dom, ukochanego adoptowanego psa, pracę, pieniądze i wszystko co jest potrzebne do szczęścia. W pewnym momencie można powiedzieć, że jest to małżeństwo doskonałe.

Po dziesięciu latach szczęśliwego wspólnego życia nagle wszystko zaczyna się psuć. Mijają się, żyją razem, a osobno. Nie cieszy już ich wzajemna obecność. Wolą spędzać dni osobno. Brakuje pomiędzy nimi bliskości, a ich związek powoli przestaje istnieć. Nie potrafią się już wzajemnie uszczęśliwiać. Najmniejszy problem urasta do rozmiarów katastrofy. Tkwią w samotności, wzajemnych żalach, rutynie i smutku. Kiedyś byli dla siebie idealni, dzisiaj nie mogą na siebie patrzeć.

Pewnego dnia bolesna prawda pęka jak bańka mydlana. To prawdopodobnie koniec ich małżeństwa. Coś, co wydawało się być idealne, nagle przestaje mieć znaczenie. Czy to możliwe, że tak po prostu przestali się kochać? Podejmują trudną decyzję o rozstaniu, rozstaniu na cały długi rok. Rok, który odmieni ich na zawsze.

Temat problemów małżeńskich, tak typowy, a ciągle aktualny. Co zrobić kiedy kobiece czasopisma nie dają odpowiedzi na dręczące nas problemy, a „mąż”, czy „żona” nie cieszy się już na nasz widok? To, co kiedyś było piękne i wyjątkowe, teraz powszednieje i sprawia ból. Ile trzeba mieć w sobie odwagi, żeby się rozstać? Ile trzeba mieć w sobie siły i nadziei, żeby walczyć o coś, co wydaje się już nie istnieć?

Siłą tej książki jest miłość oraz ogromne wsparcie rodziny głównych bohaterów. Ich bezwzględna wiara w to, że pomimo cierpienia, tęsknoty i być może utraty bliskiej osoby oni dadzą sobie radę. Wiara w to, że w pojedynkę również można żyć pełnią życia i czuć się spełnieni. Pomimo braku drugiej osoby można być szczęśliwym, odnaleźć siebie i własne marzenia.

To historia dwojga ludzi, którzy zagubili gdzieś swoje uczucia. Opowieść o czasie próby, który nauczy ich wiele o sobie. To historia o wielkiej sile miłości, która potrafi przezwyciężyć każdą przeszkodę. O tym, że małżeństwo to zobowiązanie. To nie bajka, a czasem ciężka praca dwojga ludzi. Czasami trzeba zawalczyć o związek. Często dzieje się tak, że dopiero w momencie gdy coś tracimy, dostrzegamy jakie było to dla nas cenne i wartościowe.

Magdalena Wentrys