Dywizjon 307

Anakolut Anakolut
02.01.2015
Okładka książki Turkusowe szale Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz jako powieściopisarz zadebiutował na początku 2013 roku, choć większe grono czytelników poznało go dopiero po premierze drugiej powieści „Parabellum - Prędkość ucieczki”, niewiele ponad rok temu. Do dziś zdążył już wydać pięć powieści, w tym trzy, których akcja dzieje się podczas drugiej wojny światowej. Tym razem skupimy się na ostatniej z wspomnianej trójki, zatytułowanej „Turkusowe szale”.

„Turkusowe szale” diametralnie różnią się od cyklu „Parabellum”, którym do tej pory Mróz zjednywał sobie fanów. Akcja powieści osadzona została na Wyspach Brytyjskich w początkowych latach wojny, a jej bohaterami są piloci trzysta siódmego dywizjonu Królewskich Sił Powietrznych, zwanego Lwowskimi Puchaczami. Autor nie przedstawia nam jednak losów prawdziwych pilotów, lecz własne wyobrażenia o nich, zainspirowane wiedzą źródłową - poznajemy więc losy m.in. pilota Feliksa Esskera i strzelca-nawigatora Leona Merowskiego, którzy nigdy nie służyli w RAF-ie, jednak w pełni oddają charaktery pilotów dywizjonu 307.

Tempo powieści jest mocno zróżnicowane, są tu fragmenty typowo nastawione na akcję, jak szaleńcze manewry w powietrzu, są i wolniejsze, wypełnione przemyśleniami, lekkim humorem i patriotycznym zapałem fragmenty, kiedy dywizjon w nieskończoność niemal czeka na możliwość sprawdzenia się w prawdziwej akcji. I jest też rozwijający się przez całą powieść wątek szpiegowski - interesujący i trudny do rozgryzienia zbyt wcześnie.

Bohaterowie „Turkusowych szali” reprezentują całą gamę różnych charakterów i nie sposób im odmówić oryginalności. Każdy - w szczególności Essker i Merowski - bez trudu zyskują sympatię czytelnika, choć żaden z nich nie jest idealny, każdy ma swoje wady, które niejednokrotnie dają o sobie znać. Także postaci drugoplanowe zasługują na uznanie - jest ich niemało, a mimo to każdy z występujących w książce Lwowskich Puchaczy (i nie tylko!) ma w sobie coś indywidualnego, czym może zainteresować czytelnika. Widać, że autorowi łatwo przychodzi kreowanie wiarygodnych bohaterów i nawet pomimo ich liczby nie czuć tu uciążliwej wtórności.

Wydania „Turkusowych szali” podjęło się wydawnictwo Bellona i z zadania wywiązało się znakomicie. Książkę opatrzono malowniczą okładką, a w kwestii korekty i redakcji nie specjalnie jest do czego się przyczepić. Szkoda tylko, że nie pomyślano nad umieszczeniem w książce mapy Wysp Brytyjskich z oznaczeniem lotnisk, na których stacjonował Dywizjon 307 - biorąc pod uwagę fakt, że Lwowskie Puchacze co chwila przenoszono na inne lotnisko, mapka uatrakcyjniłaby trochę lekturę i pomogła odnaleźć się w treści książki. Poza tym nie mam żadnych zastrzeżeń.

Historia Lwowskich Puchaczy to kolejna świetna powieść w dorobku Remigiusza Mroza, któremu wielu wróży już długą i bardzo owocną karierę pisarską. Trudno się z tym nie zgodzić - tyle udanych tytułów w tak krótkim czasie mówi samo za siebie. Sam także się pod tym podpisuję i z przyjemnością polecam lekturę „Turkusowych szali”.

Paweł Kukliński