Freud i Curie w opałach

Majka Majka
29.12.2011
Okładka książki Instynkt śmierci Jed Rubenfeld

16 września 1920 roku w południe na Wall Street eksploduje bomba. Weteran wojenny, lekarz Stratham Younger i jego przyjaciel, kapitan James Littlemore cudem unikają śmierci. Gdy zszokowani atakiem próbują wyjaśnić jego przyczyny, znika nagle towarzyszka Youngera, Colette Rousseau, francuska specjalistka w dziedzinie radiochemii, podopieczna samej Marii Curie. Okazuje się, że została porwana. Czy atak terrorystyczny jest w jakikolwiek sposób powiązany z tajemnicą dziewczyny i jej brata?

Po odnalezieniu Colette Younger i Littlemore stają przed trudnym wyzwaniem. Pierwszy usilnie próbuje rozwikłać zagadkę tkwiącą w przeszłości rodzeństwa Rousseau, jednocześnie walcząc o uczucia pozornie niechętnej mu dziewczyny, drugi prowadzi śledztwo w sprawie eksplozji. Jest ono utrudniane przez niektórych pracowników rządowych, starających się, by pewne fakty nigdy nie wyszły na jaw. Littlemore musi zmagać się z wyraźną niechęcią środowiska. Younger tymczasem szuka pomocy u dawnego mentora, doktora Freuda. Chce dowiedzieć się, czy brat Colette, Luc, który od wielu lat nie wydał z siebie żadnego dźwięku i komunikuje się z otoczeniem za pomocą zapisków na kartkach jest ofiarą nerwicy frontowej. Freud podsuwa pewne rozwiązania, prowadzą one jednak do następnych zagadek.

„Instynkt śmierci” realizuje zasadę Hitchcocka: zaczyna się mocnym akcentem później jedynie przyspieszając tempo. Autor wprowadza czytelnika w sam środek akcji, nie udzielając mu żadnych wyjaśnień i nie podając żadnych informacji dotyczących bohaterów – podaje je stopniowo w dalszych rozdziałach. Dopiero w części retrospektywnej przedstawia historię znajomości Colette i Youngera, wcześniej każąc czytelnikowi opierać się jedynie na domysłach wysnutych na podstawie dialogów.

Te ostatnie cechuje charakterystyczna dla Rubenfelda oszczędność stylu. Lakoniczne frazy wydają się miejscami urwane, akcja ma zdecydowaną przewagę nad opisami – pojawia się ich zresztą w całej powieści niewiele. Szczególnie rozbudowane partie dialogowe należą jedynie do Freuda, być może dlatego, że autor opierał je w dużej mierze na jego autentycznych wypowiedziach. „Instynkt śmierci” nie jest pierwszą powieścią pisarza, w której jednym z bohaterów jest słynny twórca psychoanalizy: jest on jedną z głównych postaci w „The Interpretation Of Murder” wydanym w Polsce jako „Sekret Freuda” właśnie.

Rubenfeld wykorzystuje wypowiedzi Freuda do stworzenia rozbudowanego wątku psychologicznego, który rozwija równolegle z wątkiem dotyczącym ataku terrorystycznego. Teoria instynktu śmierci, autodestrukcji umożliwia odmienną interpretację wydarzeń przedstawionych w powieści. Na to wszystko pisarz nakłada również wątek dotyczący dopiero odkrytego promieniotwórczego działania radu, obiektu badań Colette. W krótkiej scenie pojawia się w „Instynkcie…” Maria Curie – jako samotna, schorowana kobieta, walcząca z problemami finansowymi, uniemożliwiającymi jej dalsze badania nad radem.

Wszystkie te wątki splatają się w zaskakującym finale. Starannie dopracowane tło historyczne i spora wierność faktom – autor w posłowiu szczegółowo objaśnia, które elementy utworu są fikcją literacką – czynią z „Instynktu śmierci” interesującą pozycję dla wszystkich miłośników thrillerów psychologicznych.

Maria Guzelak-Robaszkiewicz