Miej mniej

Aaaaa R Aaaaa R
19.04.2013
Okładka książki Sztuka minimalizmu w codziennym życiu Dominique Loreau

Jak żyć, gdy wokół szaleją kryzysy jeden za drugim, media krzyczą o straconym pokoleniu i nikt już chyba nie wierzy w możliwość godnego odpoczynku na emeryturze? Przekonania, którymi dotychczas nas karmiono, padają jedne za drugim. Już wiemy, że nie każdy może mieć mieszkanie, wykształcenie nie gwarantuje dobrej pracy i wcale nie musimy żyć na wyższym ani nawet takim samym poziomie jak nasi rodzice. Świat błyskawicznie się zmienia i tak naprawdę nikt nie wie, jak trwałe będą te zmiany i w jakim kierunku pójdą. Być może będziemy musieli nauczyć się żyć z mniejszą ilością środków i otaczających nas przedmiotów.

Z drugiej strony jednak nie musi to być konsekwencją czarnowidztwa i ubożenia społeczeństwa. Hasło "miej mniej" stało się po prostu modne. Głoszą je ekolodzy, hipsterzy, mieszkańcy wielkich miast, przed którymi świat stoi otworem. Oni jednak wybierają proste życie. Poruszają się po mieście rowerem, hodują pomidory na balkonie i redukują liczbę posiadanych przedmiotów do 100. Takie nastawienie do życia może nam się podobać lub nie. Warto jednak przeczytać "Sztukę minimalizmu", by poznać filozoficzne podstawy i praktyczne aspekty takiego stylu życia.

Autorka książki, Dominique Loreau, z pochodzenia Francuzka, od wielu lat mieszka w Japonii. Z kultury i religii Dalekiego Wschodu czerpie przekonanie o tym, że czysty i jasny umysł oraz duchowa wolność jest czymś najcenniejszym dla człowieka. W osiągnięciu takiego stanu może pomóc zmiana codziennych nawyków i przeprojektowanie swojego otoczenia. Powinniśmy pozbyć się nadmiaru przedmiotów, zbędnych gadżetów, rzeczy starych, uszkodzonych i mało wartościowych, a przede wszystkim tych, które nie są piękne ani funkcjonalne. Autorka radzi, w jaki sposób wykorzenić nawyki nadmiernego kupowania, chomikowania, niechęci do pozbywania się przedmiotów, szukania bezpieczeństwa i potwierdzenia swojej wartości w rzeczach materialnych. Zachęca do minimalizmu, który daje nam wolność, możliwość szybkiego i dowolnego przenoszenia się z miejsca na miejsce, oczyszcza umysł z myślenia o otaczających nas gadżetach oraz sprawia, że używamy tylko rzeczy perfekcyjnych, służących nam jak najlepiej.

W trakcie czytania książki przekonujemy się, że cała ta zabawa nie polega wyłącznie na wyrzuceniu połowy szafy. Minimalizm w kuchni, łazience i garderobie daje nam zdrowie, urodę i prawdziwą elegancję. Porządek w otoczeniu pozwala skupić się na relacjach, pasjach, efektywnej i sprawiającej nam przyjemność pracy, pozbyć się gnuśności i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Każdy, kto podąży za praktycznymi wskazówkami autorki, zada sobie pytania: Kim jestem? Kim chcę być? Co lubię? Co jest dla mnie naprawdę ważne?

Nie zrażajcie się tym, że niektóre z przykładów podawanych przez autorkę wydadzą wam się szokujące. Ja też przecierałam oczy ze zdumienia, że wśród rzeczy według niej niezbędnych w damskiej torebce są papierosy, a nie ma chusteczek higienicznych. Traktuję to jako zaletę tej książki - tego typu dziwne przykłady każą mi zastanowić się, jak wyglądałby mój niezbędnik.

Książka jest pięknie wydana, zdobiona delikatnymi ilustracjami i cytatami ze wschodnich myślicieli, świetnie zredagowana. Inspiruje i wciąga. Polecam ją każdemu, kto naprawdę interesuje się współczesnym światem i ma ochotę na refleksję nad własnym życiem.

Anna Rycaj