Wolność, po co nam wolność?

KenGoKang KenGoKang
14.09.2023
Okładka książki Prawda półostateczna Philip K. Dick Logo Patronat

Jaki tytuł przychodzi wam, drodzy czytelnicy, na myśl, kiedy słyszycie nazwisko Philipa K. Dicka? „Blade Runner”? „Człowiek z Wysokiego Zamku”? „Ubik”? Może niektóre z opowiadań? Z pewnością nie ma wśród tych najpopularniejszych pozycji „Prawdy półostatecznej”, wydanej niedawno przez Rebis w serii „Dzieła wybrane Philipa K. Dicka”. Mnie ów tytuł nie był wcześniej znany, tym większe i bardziej pozytywne czekało mnie zaskoczenie.

Trudno o lepszą scenerię dla postapokaliptycznej powieści niż podziemne, przeludnione miasta, w których tłoczą się uciekający przed wojną lub zarazą ludzie. Miejsce, które pozwala nieszczęśnikom uchronić się przed śmiercią, staje się równocześnie ich więzieniem. W „Prawdzie półostatecznej” Dick stworzył świat po wojnie nuklearnej, gdzie ocalałe społeczeństwo tłoczy się w ukrytych głęboko mrówkowcach. Ich codzienność to wyrabianie narzuconych przez górę norm, spory o korzystanie z wspólnej łazienki oraz wysłuchiwanie inspirujących przemówień Talbota Yancy’ego, motywującego nieszczęśników do dalszej pracy ku chwale ojczyzny.

Bohaterem podziemia jest prezydent jednego z mrówkowców, Nicholas St. James. Kiedy jego mechanik zaczyna ciężko chorować i do przeżycia potrzebuje sztucznego organu do przeszczepu, grupa pracowników skutecznie, uciekając się do niewybrednej perswazji, przekonuje szefa, aby wyszedł na powierzchnię. Czy uda mu się przetrwać na napromieniowanej, zniszczonej Ziemi? A może odkryje on, że nie każda prawda, w którą wierzą masy, jest prawdą ostateczną?

Opowieść Dicka o postnuklearnym świecie pozostaje przede wszystkim uniwersalną opowieścią o mechanizmach władzy. Niczym u Orwella fikcyjna wojna pomiędzy ZachDemem i DemoLudem służy jedynie lepszemu ujarzmieniu nieświadomego społeczeństwa. Masy żyją w biedzie, a bogaci stają się jeszcze bogatsi. Po cóż więc kończyć tę sielską idyllę, przerywać łańcuch kłamstw, spowijający zarówno bogatych, jak i biednych?

Nie przypuszczałam, że „Prawda półostateczna” równie mocno mnie poruszy. Każda z postaci okazuje się przekonująca i pełnowymiarowa. Historia mknie wartkim nurtem (oczywiście jak na standardy Philipa K. Dicka), wciągając czytelnika aż do samego końca. Końca wyjątkowo przemyślanego i spójnego z całością.

Lubię fikcję, która oscylując w rejonach fantastycznonaukowych, zmusza jednocześnie do refleksji nad naszą szarą, zwykłą rzeczywistością. Nie wdając się w dyskusje na temat szaleństwa i geniuszu Philipa Dicka, nieustannie twierdzę, że jego proza umożliwia zajrzenie pod podszewkę zjawisk rządzących naszym światem.

„Prawdę półostateczną” mogę miłośnikom pisarza z czystym sumieniem polecić.

Ewa Szymczak