Równanie z wieloma niewiadomymi

Sasha Sasha
27.06.2023
Okładka książki Pomsta Maciej Kaźmierczak

Lektura tej książki mocno mnie zmęczyła. Nie dlatego, że jest to literatura wątpliwej jakości (nie jest), raczej przez to, że powieść można określić jako brutalną i wulgarną. I nie chodzi mi wyłącznie o język. Faktycznie, słów niezbyt eleganckich jest tutaj bardzo wiele. Czy są one uzasadnione? Chyba wielu z was przytaknie – zapewne zarówno przestępcy, jak i policjanci nie pracują intensywnie nad poszerzaniem swego wokabularza czy dbaniem o piękno mowy. Pojęcie wulgarności można jednak bez wątpienia rozszerzyć na wydarzenia przedstawione w utworze. Czy to się może podobać? Nie wątpię, że wielu miłośników kryminałów będzie się zachwycać.

Główny wątek jest ciekawy: dziewczyny z bogatych domów mordowane w brutalny sposób. Przy każdej z nich morderca zostawia pewną wiadomość, a policja głowi się, co w ten sposób chciał przekazać. Wygląda na to, że przestępca „bawi się w kogoś, kto piętnuje złe postępowanie (…)”, oczywiście złe „wyłącznie dla niego” [s. 77], a pozbawienie kogoś życia ma w tych przypadkach, jak się zdaje, wymiar egzekucji. Śledztwo prowadzą komisarze Robert Foks i Paweł Radecki. Nie jest ono łatwe, a jak mówi ten pierwszy policjant (i główny bohater powieści): „Im trudniejsza sprawa, tym większe szanse jej spartolenia, a co za tym idzie, ukaranie winnego” [s. 37] (co już się temu oficerowi zdarzyło w przeszłości). Mamy tutaj plątaninę podejrzanych lokali, handlarzy narkotyków, prostytucji, rozwiązłych nastolatek i różnych tajemniczych osób. W dodatku Robert dowiaduje się, że zaginęła córka jego dawnego przyjaciela i byłego współpracownika, a wkrótce na miejscu kolejnej zbrodni znalezione zostają… ślady Foksa, co skutkuje odsunięciem go od oficjalnego śledztwa. Policjant jednak nie ma zamiaru przyglądać się bezczynnie, jak ktoś próbuje wrobić go w morderstwo, i nadal pracuje nad sprawą.

A co możemy powiedzieć o nim samym? Funkcjonariusz policji z problemami małżeńskimi i alkoholowymi. Brzmi znajomo, prawda? No cóż, nie jest to zbyt oryginalny motyw. Do tego jeszcze rzeczony policjant jest wrabiany w przestępstwo. Oj, też już wiele razy czytaliśmy o tym i oglądaliśmy to na ekranie. Mimo wszystko taki zabieg fabularny spełnił w powieści swoje zadanie: przymykamy oko na różne wyskoki Foksa (jako że komisarz działa nieoficjalnie, nie przywiązuje wagi do trzymania się regulaminu) i życzymy mu, aby wszystko się wyjaśniło.

Jest także w powieści dość zagadkowa postać – Nadia, młodziutka Ukrainka rosyjskiego pochodzenia, córka właściciela hotelu Trygław, w którym zatrzymał się Foks. Dziewczyna ma trudności w zasymilowaniu się z Polakami, ale nie przeszkodziło jej to w zdobyciu wiedzy bardzo przydatnej śledczemu. Czy można jej jednak zaufać?

Mimo pewnych schematów, o których wspomniałam, fabuła „Pomsty” wcale nie jest taka banalna. Tutaj nie ma prostej drogi na skróty – przeciwnie, kolejne wydarzenia to wijąca się serpentyna, która nierzadko może zaskoczyć, bo nie możemy być pewni, co ujrzymy za kolejnym zakrętem. Czy warto się wybrać w tę podróż? Na pewno trzeba dokładnie przyglądać się wszystkim znakom, bo łatwo się pogubić. A to, co z początku wydaje się wyświechtanym szablonem, może się okazać tylko pretekstem do utkania bardzo zgrabnej intrygi. Jeśli książka przypadnie wam do gustu, to mam dobrą wiadomość. Komisarz Foks powróci w kolejnym tomie!