Kto tak naprawdę jest bestią?

Inegrette Inegrette
27.02.2023
Okładka książki Kroniki dziwnych bestii Yan Ge

Nie ukrywam, po książkę sięgnęłam na fali poprzedniego sukcesu „Nikt nie odpisuje”, którą recenzowałam na początku lutego, i za sprawą przepięknej okładki, która – jestem niemalże pewna – będzie niedługo podbijać wszelkie książkowe konta instagramowe. Po prostu ciężko przejść obok niej obojętnie. A dodatkowo jest to też pierwsza książka chińskiej autorki wydana pod znakiem wydawnictwa Tajfuny, więc rzuciłam się na tę historię z nadzieją, że poprzednia przygoda z literaturą azjatycką to dopiero początek zbierania pozycji do topki najlepszych książek tego roku.

W Yong’anie bestie żyją wśród ludzi. Są gatunki, których nie bylibyście w stanie odróżnić od normalnego człowieka. Od razu zauważa to pewna pisarka, która postanawia zacząć pisać opowiadania właśnie o bestiach w roli głównej. I od razu dostrzega, że czasami bestie są zdecydowanie bardziej ludzkie niż żyjący pośród nich ludzie. Z każdym kolejnym woluminem, każdorazowo wzbudzającym ogromną sensację w mieście, znajduje się też coraz bliżej rozwiązania zagadki o własnym pochodzeniu.

Yan Ge miesza gatunki literackie od dobrego urban fantasy po twórcze metafory, które mają udowodnić czytelnikowi, że prawdziwymi bestiami chodzącymi po ziemi mogą być również ludzie, a same stworzone przez nie stwory w pewien sposób odzwierciedlają konkretne cechy ludzkości. Teoretycznie nie ma w tej książce nic, czego dojrzały i oczytany czytelnik by już nie wiedział lub nie przeczytał – a jednak wsiąka się w ten świat niemal całkowicie. Zupełnie jakby autorka sama była mitycznym stworzeniem, którego umiejętnością jest snucie historii i prowadzenie czytelnika na manowce.

Nie będę ukrywać, „Nikt nie odpisuje” podobało mi się zdecydowanie bardziej. Bo choć zdecydowanie trudniej było mi wejść w tę lekturę, to im dalej, tym lepiej się to czytało. Tu miałam zdecydowanie odwrotnie. I nie zrozumcie mnie źle, „Kroniki dziwnych bestii” to świetna książka, momentami wręcz fenomenalna – zwłaszcza jeśli sięgnie po nią miłośnik fantasy – jednak miałam takie momenty, gdy poszczególne woluminy zaczynały mnie z lekka nużyć.

„Kroniki dziwnych bestii” pewnie nie znajdą się w mojej topce, jestem jednak sobie w stanie wyobrazić, że podbiją serca wielu innych czytelników. Może gdybym najpierw przeczytała tę powieść, to ostateczny rozrachunek byłby inny. Jednak mimo tego mogę z czystym sumieniem umieścić powieść Yan Ge w gronie najlepszych powieści azjatyckich, które udało mi się przeczytać w życiu. Jeśli lubicie, gdy autor miesza rzeczywistość z fantazjami, a także różne gatunki literackie, i przy tym nie rzuca prawdą prosto między oczy, a cicho szepcze wam do ucha to, co ukryte między wierszami, to koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę.

Kinga Kolenda