Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było!

Tajemnica Tajemnica
23.01.2013
Okładka książki Wszystkie odcienie czerni Ilona Felicjańska Logo Patronat

Zawrzało w wielkim świecie, gdy Ilona Felicjańska zaczęła mówić o książce. Jak to? Ta Felicjańska? Ta gwiazda, która gaśnie? Pojawiało się masę pytań i jeszcze więcej spekulacji, obrzucania błotem i wyśmiewania. A teraz Drodzy Państwo powinno Wam być wstyd! Tak, tak… zanim czegoś nie spróbujemy, nie powinniśmy mówić jak smakuje.

Jestem pod ogromnym wrażeniem i w sumie mogłabym skwitować tę recenzję jednym zdaniem „Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było”. Czapki z głów i do księgarni. Ta książka to lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy cenią sobie dobre i zapadające w pamięć opowieści.

Anna – główna bohaterka, 35-latka, żona i matka dwójki dzieci. Kariera rozwija się w stopniu dostatecznym. Życie prywatne teoretycznie dość ustabilizowane, ale jednak w praktyce jest nieco inaczej. Kobieta wdaje się w romans z biznesmenem, który od samego początku kusił tajemniczością i smakował owocem zakazanym. Kolejne spotkania rozbudzają Annę sprawiając, że rozkwita kobiecością, pożądaniem i oddaniem swojemu kochankowi. Coraz śmielsze propozycje, coraz odważniejsze pomysły usypiają czujność. Fantazja i ciekawość rozbudzają najbardziej uśpione zmysły. Nieoczekiwanie powraca przeszłość, która wydawała się być zaszufladkowana, zamknięta. Wspomnienia mieszają się z teraźniejszością, dając w rezultacie mieszankę prawdziwie wybuchową.

Gdyby nawet Anna oddała się najbardziej śmiałym fantazjom, nie byłaby w stanie wymyśleć tego, co miało ją niebawem spotkać. Jej mąż – Paweł, Ona sama oraz dwójka niewinnych dzieci stają się uczestnikami perfidnej afery. Za sznurki pociągają osoby wpływowe, pozbawione skrupułów i ludzkich odczuć. Cała rodzina musi uciekać. Dokąd jednak? Komu można zaufać? Czy istnieją jakiekolwiek granice ludzkich zachowań?

To tylko kilka pytań, jakie pojawiają się w głowie przy lekturze „Wszystkich odcieni czerni”. Emocje szaleją niczym huragan. Podniecenie, strach, zażenowanie, ciekawość – mieszają się ze sobą, nie dając chwili wytchnienia. Śmiałe opisy erotyczne rozbudzają wyobraźnię, delikatnie łaskocząc zmysły. Intryga podsyca całość opowieści sprawiając, że czytelnik wpada w pułapkę zastawioną przez autorkę i odlatuje w zupełnie inny świat. Świat zakazany, świat niebezpieczny, świat przepełniony kłamstwem oraz korupcją.

Przestajemy myśleć racjonalnie. Kłamstwo miesza się z prawdą. Zdrada i pożądanie przybierają najbardziej lubieżne formy z możliwych. Ludzkie, normalne uczucia zamieniają się miejscami z fałszem i zakłamaniem. Pieniądze i seks stają się najważniejsze, ale czy oby na pewno? Czy to wszystko zmierza w tym właśnie kierunku?

Nie potrafię ocenić „Wszystkich odcieni czerni” bez emocji, na zimno. Ta książka wywołała we mnie szereg emocji, zarówno tych z gatunku miłych, jak i tych, o których nie powinno się opowiadać nikomu. Jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno dla talentu pisarskiego autorki jak i dla samego pomysłu stworzenia tak ciekawej opowieści. Jeśli tak wygląda debiut Pani Ilony Felicjańskiej będę z niecierpliwością czekała na Jej kolejne powieści i jestem przekonana, że będą smakowały równie wybornie jak ta, którą przed chwileczka zamknęłam.

Pani Ilono pokazała Pani klasę. Kłaniam się nisko i proszę o jeszcze.

Iwona Zaczek