Uciec tam, gdzie nas nie znajdą

Izabela  Straszewska Izabela Straszewska
03.11.2020
Okładka książki Tola na biwaku Anna Włodarkiewicz

Kiedy obserwuje się współczesną młodzież, trudno nie dostrzec niepokojącej tendencji do zatracania się w cyfrowych nowinkach. Żyją właściwie w świecie wygenerowanym przez gry komputerowe, a to, co robią w świecie rzeczywistym, postrzegają jako mało wartościowe, chyba że uda się to sfilmować i wrzucić do sieci. Najgorsze jest jednak to, że nawet kontakty z rówieśnikami lepiej im smakują, kiedy odbywają się poprzez różnorakie komunikatory. Ta przemożna chęć ucieczki ze świata realnego w wirtualny widoczna jest niestety już u bardzo małych dzieci, właściwie od razu, kiedy tylko dostaną prawo korzystania z wszystkich dobrodziejstw cywilizacji. A gdyby tak rzucić to wszystko i uciec, tam, gdzie nikt nas nie znajdzie, gdzie nie ma zasięgu żadna sieć i gdzie rozmawiać można tylko oko w oko?

Anna Włodarkiewicz w całej serii książek o Toli przemyca takie wartości jak rodzina, wspólny czas i bliskość. Nie inaczej jest też w „Toli na biwaku”, z tą różnicą, że tutaj dodatkowo ukazuje się nam kojący wpływ przebywania na łonie natury, gdzieś daleko za miastem. Wyprawa taka wydawałoby się może nudna i tendencyjna, dla współczesnego, tak mocno skomputeryzowanego dziecka, staje się wyprawą niemal egzotyczną. To nam, ludziom z innej ery, z czasów, kiedy nie było telefonów komórkowych, a po szkole ganiało się na dwór, może się zdawać, że w biwaku nie ma niczego szczególnie atrakcyjnego. Ale kiedy czytamy tę książkę, zaczynamy tęsknić za tym, co było i czego chyba nigdy już nie będzie. Pragniemy powrotu do natury.

Tola wyjeżdża z miasta, rozbija z rodziną namiot, śpi w nim nocą na karimacie, za dnia spływa kajakiem po rzece, wędruje po dzikiej plaży, obserwuje wesołe rybki w jeziorze, gotuje brązową zupę z błota, tańczy beztrosko w deszczu i nawet przez chwilę się nie nudzi, choć nigdzie nie musi się spieszyć i w ogóle właściwie nic nie musi. Robi jednak tak naprawdę niemało. Czyta się o tym z niezwykłą przyjemnością. Czytałam na głos moim córkom i wysłuchały w niecodziennej ciszy. Zostały tą historią zaczarowane, o nic nie musiały pytać, wszystko bowiem było tu proste i zrozumiałe, niczego nie musiały mieć wyjaśnionego, a przy tym wcale nie czuły się znudzone.

Żałuję, że musiałam trafić na „Tolę na biwaku”, teraz kiedy za oknem jesień strąca ostatnie liście, a z szafy wyjmuje się już zimowe kurtki i czapki, bo gdyby to był maj, już planowałabym, jak zabrać moją rodzinę na taki biwak. A jeśli to nie jest wystarczający argument za to dodam, że i moja najstarsza córka, która na co dzień okropnie boi się pająków, pszczół i wszelkich innych robaczków, chyba jedynie z wyjątkiem motyli i biedronek, zapytała, czy i my, tak jak Tola, byśmy w przyszłym roku nie mogli wyskoczyć na kilka dni pod namiot. Czy to nie jest piękna rekomendacja dla „Toli na biwaku”?

„– Mam najlepszy na świecie pomysł. A może zostaniemy tu na zawsze? – mówi Tola.
– A co z naszą pracą i twoim przedszkolem? – pyta tata.
Tola wzrusza ramionami.
– Jakoś by sobie bez nas poradzili – stwierdza”.

Niech te słowa staną się naszym mottem, bo przecież naprawdę świat się nie zawali, jeśli nas nie będzie w pracy, przedszkolu, szkole albo choćby online. Dajmy sobie prawo zatrzymać się i pozwólmy, by reszta pędziła dalej bez nas. Choć przez chwilę.

Izabela Straszewska