Powieść, która jest więcej niż genialna

malineczka74 malineczka74
26.08.2020
Okładka książki Czas białych nocy Maria Paszyńska Logo Patronat

Maria Paszyńska, autorka popularnego cyklu „Owoc granatu”, wydała kolejną książkę. Owa powieść rozpoczyna nową serię „Wiatr od wschodu”. To była ostatnia książka, którą przeczytałam w pierwszym półroczu bieżącego roku, a zarazem najlepsza, jaką miałam okazję w tym czasie poznać. Oczarowała mnie od pierwszej strony i zabrała w podróż w czasie oraz przestrzeni. Nagle przekroczyłam granicę teraźniejszości i przeniosłam się ponad sto lat wcześniej, kiedy to Polski nie było na mapie Europy. Wraz z głównymi bohaterami znalazłam się w zaborze rosyjskim. Poznałam uroczą dziewczynkę, która uwielbiała wymyślać i opowiadać bajki oraz chłopca, który podróżując z ojcem trafił do jej domu. Choć ich losy przecięły się tylko na chwilę, to Anastazja i Kazimierz spotkali się ponownie kilka lat później, w przepięknym mieście, choć w niespokojnych czasach.

W Rosji i Petersburgu mocno wrzało, ale pożar objął także dwa serca. Choć ani piękna Ukrainka, ani ciekawy świata Polak nie myśleli poważnie o życiu, stabilizacji czy ożenku i założeniu rodziny, strzała Amora ugodziła ich młode serca. Nie stało się to jednak w spokojnych czasach, a w okresie, gdy nad Europą i krajem carów zgromadziły się gęste, burzowe chmury gwarantujące kataklizm. Dwoje młodych ludzi połączyło uczucie, a dzieliło bardzo wiele. Czy mimo różnic i przeciwieństw losu udało im się zakosztować słodyczy miłości? Czy w niespokojnym świecie można cieszyć się osobistym szczęściem? Wraz z autorką gorąco zapraszam Was do lektury powieści, o której powiedzieć doskonała to zdecydowanie za mało...

Maria Paszyńska po raz kolejny powiązała ściśle losy swoich bohaterów z wydarzeniami historycznymi. Opowieść o miłości osadziła w czasach burzliwych, w których przyszło ludziom żyć w Europie na początku dwudziestego stulecia. Jako pierwszoplanowe postaci kolejnego cyklu wybrała dwoje młodych ludzi różnych narodowości – Polaka i Ukrainkę, którym przyszło żyć na rosyjskiej ziemi. Oboje na obczyźnie czuli się nieco zagubieni, samotni i zdezorientowani. Ich sprawy prywatne zostały naznaczone przez historię wyjątkowo mocno i boleśnie. Zabrano im beztroskę i spokój, by w zamian dać im możliwość błyskawicznego dojrzewania i solidną lekcję życia.

„Czas białych nocy” to z pewnością niesamowita historia o miłości, ale też o nienawiści, która niczym fala tsunami niszczy i burzy spokój duszy. Czyta się ją z prawdziwą przyjemnością, a lektura dostarcza wyjątkowych emocji. Od pierwszych stron urzeka niezwykły klimat. Klimat czasów, w których rozgrywa się akcja, ale i klimat miejsca, w którym bohaterowie odkrywają smak miłości. Jest on niemal identyczny jak w cyklu „Jeździec Miedziany” Pauliny Simons. Jeśli spodobała Wam się historia Tatjany i Aleksandra to Wasze serca również podbiją dzieje Anastazji i Kazimierza. Można tutaj doszukiwać się pewnych podobieństw, ale moim zdaniem te książki łączy przede wszystkim niesamowity kunszt, precyzja i znakomity warsztat autorek, które je napisały.

Wydarzenia historyczne są mocno i wyraziście wpisane w fabułę. Autorka idealnie i w sposób wyważony wprowadza nas w burzliwy czas I wojny światowej i rewolucji, które wstrząsnęły nie tylko carską Rosją, ale i nieistniejącą przed 1918 rokiem Polską oraz całą Europą.

Główne postaci są same w sobie niezwykle ciekawe. Każda z nich jest wyrazista, każda ma w sobie wiele charakterystycznych cech. Różni je wiele – narodowość, poglądy, pochodzenie i spojrzenie na świat. Łączy magia i moc miłości, która jest w stanie przesłonić, a zarazem pogodzić wszystko.

Ten tytuł to prawdziwa perełka dla tych, którzy doceniają powieści z historią w tle. Autorka „Owocu granatu” udowodniła, że nadal się rozwija, nadal doskonali swój warsztat, świetnie potrafi wpisać wymyślone historie w prawdziwe wydarzenia. Jestem w pełni oczarowana początkiem tej serii i z utęsknieniem czekam na kolejny jej tom. Gorąco go polecam i wierzę, że podzielicie moją opinię.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik