rozwiń zwiń

Jak zbudować cywilizację – przewodnik dla podróżników w czasie

corbeau corbeau
26.02.2020
Okładka książki Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce! Ryan North

Podróżnikowi w czasie, który utknął w odległej przeszłości, pozostaje tylko jedno: wynaleźć wszystko na nowo i stworzyć własną cywilizację. A jako że tak się szczęśliwie składa, że ma przy sobie książkę Ryana Northa, może ją stworzyć szybciej i lepiej, w dodatku przypisując sobie wszystkie zasługi. Okazuje się, że wiele przełomowych wynalazków mogło powstać wiele wieków wcześniej, gdyby tylko ktoś zadał sobie trud, aby je odkryć.

„Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce!” jest prawdziwym kompendium wiedzy, przekazanej w przystępny, humorystyczny sposób. Pod otoczką scenariusza rodem z science fiction Ryan North przekazuje nam mnóstwo informacji z dziedziny rolnictwa, biologii, chemii, fizyki, inżynierii, a nawet filozofii, muzyki i malarstwa. Uczy, jak zrobić węgiel drzewny i jak „wynaleźć” destylację, jak samodzielnie zrobić drożdże, usprawnić rolnictwo i hodowlę zwierząt, wynaleźć rower i instrumenty muzyczne. Prezentuje działanie pieca z wypalonej gliny, koła wodnego, wiatraków, silników parowych i generatorów – a wszystko to w sposób nieporównywalnie ciekawszy niż w jakimkolwiek podręczniku. Pełno tu niespodziewanych ciekawostek: do czego mogą się przydać liczby urojone? Dlaczego rośliny pod pewnymi względami są groźniejsze niż zwierzęta? I oczywiście: co było pierwsze, jajko czy kura? Dzięki tej książce zwracamy uwagę na to, jak wiele osiągnęła ludzkość i jak dużo czasu zajęło dojście do odkryć, które dziś uważamy za oczywiste – chociaż tak naprawdę nie mamy pojęcia, jak działają sprzęty, którymi jesteśmy otoczeni na co dzień.

W „Jak wynaleźć wszystko” zwraca uwagę również strona graficzna: twarda okładka, dobrej jakości papier, liczne schematy, diagramy, ilustracje, a nawet nuty. Poza wartością merytoryczną najmocniejszą stroną książki jest zdecydowanie humor i jej lekki ton. Zabawny jest sam pomysł nieudanej podróży w czasie, ale też język (w tym często ironiczne przypisy) oraz zestawienia obok siebie idei, które wydają się znajdować na zupełnie innym poziomie: systemy upraw i hodowli zwierząt, koła zamachowe, a potem nagle… mydło i guzik! I to ze schematami! Z drugiej strony apendyksy, przypisy, indeksy i obszerna bibliografia wskazują, że mimo lekkiej formy nadal mamy do czynienia z pozycją naukową. Tym sposobem autorowi udało się dowieść, że nauka wcale nie musi być nudna.

Warto sięgnąć po „Jak wynaleźć wszystko” choćby tylko po to, żeby docenić, jak niesamowicie długą drogę przebyliśmy jako ludzkość. Książka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy i choć pewnie nie skłoni nas do produkcji węgla drzewnego czy budowania pieców hutniczych, to bez wątpienia udziela wielu cennych i pożytecznych wskazówek, choćby na temat pierwszej pomocy medycznej. Czy produkcji piwa!

Agnieszka Kruk