Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce!

Okładka książki Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce!
Ryan North Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
How To Invent Everything: A Survival Guide For The Stranded Time Traveler
Prószyński i S-ka
2020-01-16
2020-01-16
Jarosław Skowroński
nauka inżynieria sztuka cywilizacja

Okładka książki The Unbeatable Squirrel Girl Vol 11: Call Your Squirrelfriend Derek Charm, Naomi Franquiz, Erica Henderson, Ryan North, Rico Renzi
Ocena 10,0
The Unbeatable... Derek Charm, Naomi ...
Okładka książki The Unbeatable Squirrel Girl Vol. 10: Life Is Too Short, Squirrel Derek Charm, Naomi Franquiz, Erica Henderson, Ryan North, Rico Renzi
Ocena 9,0
The Unbeatable... Derek Charm, Naomi ...
Okładka książki Niezwyciężona Squirrel Girl: Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? Erica Henderson, Ryan North, Joe Quinones, Chip Zdarsky
Ocena 5,6
Niezwyciężona ... Erica Henderson, Ry...

Oficjalne recenzje i

Jak zbudować cywilizację – przewodnik dla podróżników w czasie

841 1 261

Ogromną zaletą tej książki jest różnorodność. Przeczytawszy ją, zwiększysz swoją wiedzę z kilku dziedzin i będziesz lepiej rozumieć jak działają lub działały wynalazki. Znajdziesz tutaj podstawy fizyki, chemii, informatyki, botaniki, antropologii… Zakres jest naprawdę spory. Wszystko to jest pisane jak poradnik – zamiast więc opisu pieca garncarskiego mamy niemal instrukcję, jak krok po kroku taką budowlę wykonać. Autor często również tłumaczy zagadnienia od teoretycznych podstaw, np. w przypadku radia – mowa o falach elektromagnetycznych. Szkoda tylko, że nie sposób tego wszystkiego zapamiętać.

Informacje zebrane w książce, choć bardzo konkretne i doskonale tłumaczone, podane są w sposób lekki i nierzadko posługujący się humorem. Formą wydawnictwa jest właśnie wspomniany poradnik – poradnik dla zagubionych w czasie przygotowany przez producenta wehikułu i mający na celu pomoc potrzebującemu w zbudowaniu nowej cywilizacji, skoro nie może wrócić do swojej. Nie znam innego tytułu popularnonaukowego, który byłby tak blisko praktyki, doskonale również radząc sobie z teorią.

Wysoka ocena przez to, że niesamowicie wciąga. Ogrom (!!!) wiedzy i to użytkowej. Zdecydowanie książka, którą warto byłoby wziąć, gdybyśmy mieli się cofnąć do starożytności i wyjaśnić komuś nasze technologie.
Sam do niej wracam, bo niemożliwym jest wszystko spamiętać.
Kontent:
- język mówiony, pisany, liczby
- metoda naukowa
- przejście z łowiectwa na rolnictwo
- rośliny, uprawy, jak wkroczyła kawa, ziemniaki, kiedy zaczęliśmy jeść jabłka, a grejpfrut nie jest naturalny, powstanie awokado.
- wykorzystywanie poszczególnych rodzajów drzew
- zwierzęta i ich użytkowość
- historia odżywiania, tworzenie alkoholi
- metale, guziki, skóry, odzież, kołowrotek, bawełna
- światło, ogień,
- komputery, rower, kartografia itd

Na prezent zdecydowanie, ale przed podarowaniem warto sięgnąć tego świata również samemu.

Sam do niej wracam, bo niemożliwym jest wszystko spamiętać.
Kontent:
- język mówiony, pisany, liczby
- metoda naukowa
- przejście z łowiectwa na rolnictwo
- rośliny,...

Idealna na prezent dla młodszego czytelnika, ale i ten starszy przeżyje mnóstwo zaskoczeń. Książka pełna ciekawostek, najlepiej ją czytać wybierając co ciekawsze punkty.

Sympatyczne lektura pełna ciekawostek, którą mogą, choć nie muszą się przydać. Miły zasób tematów na pogawędkę lub jako inspiracja do poszerzania wiedzy.

Pełnej wiedzy na dany temat raczej raczej tu nie znajdziemy, ale pozycja będzie niezastąpiona, gdybyś przypadkiem utknął w dalekiej przeszłości. Nigdy nic nie wiadomo.

Szacuje się, że wiedza cywilizacyjna ludzkości podwaja się co 3,5 roku! Wyobraźcie sobie, że Wasze dzieci, które skończą szkołę (powiedzmy) 25 lat po Was, muszą opanować aż siedem razy więcej wiedzy niż Wy.

Oczywiście nie wszystko to, co jest nowe, od razu jest przekazywane nam na lekcjach w szkole. Powiem więcej, obecnie programy nauczania (szczególnie z zakresu przyrody) traktuje się jako archaiczne i nieodpowiadające wymogom współczesnego świata. Nic zatem dziwnego, że chcąc podążać za nowymi odkryciami sięgamy po książki, które chcą nam wszystko pokazać, wyjaśnić i wytłumaczyć. Wydaje się, że tego typu książki są cennym nabytkiem, nie tylko dla nas. Czytając je dzieciom (zgodnie z hasłem: 20 minut dziennie, codziennie), jeśli nie rozszerzymy wiedzy dziecka o świecie, to z pewnością przyczynimy się do rozszerzania jego ciekawości o nim.

Jedną z nich jest książka Ryana Northa, Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości umieszczona w jednej książce. Zawiera ona esencję tego, co najważniejsze. Autor przedstawia skomplikowany świat urządzeń, zjawisk przyrodniczych oraz dokonuje przeglądu ważniejszych ustaleń w świecie fizyki, chemii i wielu innych dziedzinach.

Ponieważ ja sam gromadzę książki popularyzujące naukę, najczęściej wybieram pozycje tych autorów, którzy nie są związani z jedną dziedziną, ale dzięki naturalnemu darowi starają się własnymi słowami opisać to, jak nauka (oni?) widzi świat. Niestety często jest tak, że ekspert danej dziedziny nie jest w stanie przekazać wiedzy, w tak prosty sposób, jak (powiedzmy:) półekspert – osoba, która zgłębiła książki naukowe, słuchała wykładów i własnymi słowami opisała, to jak świat opisują naukowcy. Pamiętajcie, że nie chodzi nam o bełkot naukowy, a także wykresy i tabelki z mnóstwem danych. Albert Einstein powiedział kiedyś – parafrazując – że najlepsze twierdzenia są takie, które są najprostsze.

Książka w zabawny i ciekawy sposób opisuje nam wynalazki i odkrycia ludzkości. Od rolnictwa przez stetoskop aż po komputery.

Najlepsza książka jaką czytałem.
Gdybym był na bezludnej wyspie, lub cofnął się bezpowrotnie w czasie, z tą książką mógłbym sobie baaardzo pomóc w przetrwaniu i rozwoju cywilizacji.
Świetna! Na pewną ją przeczytam raz jeszcze :D

Najlepsza książka jaką czytałem.
Świetna! Na pewną ją przeczytam raz jeszcze :D

Polecam, ciekawa książka.

Polecam, ciekawa książka.

W podstawówce pewnie byłabym tą książką zachwycona...

W podstawówce pewnie byłabym tą książką zachwycona...

Wszystko już wymyślono wcześniej. My tylko odnawiamy wiedzę po wielu latach.

Wszystko już wymyślono wcześniej. My tylko odnawiamy wiedzę po wielu latach.

Dodaj cytat z książki Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce!

Ciekawostki historyczne