Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce!

Okładka książki Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce! Ryan North
Okładka książki Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce!
Ryan North Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
2020-01-16
Jarosław Skowroński
nauka inżynieria sztuka cywilizacja

Okładka książki Danger and Other Unknown Risks Erica Henderson, Ryan North
Danger and Oth... Erica Henderson, Ry...
Okładka książki Secret Invasion (2022) #1 Matteo Lolli, Ryan North
Secret Invasio... Matteo Lolli, Ryan ...

Jak zbudować cywilizację – przewodnik dla podróżników w czasie

Ciekawa struktura wokół idei, że jest to poradnik do podróżnika w czasie, który utknął gdzieś w przeszłości z powodu awarii maszyny czasu i dla swojego dobra musi teraz "wynaleźć wszystko", czyli odbudować nowożytną cywilizację. Nie każdemu może się to spodobać, zwłaszcza w połączeniu z pewnym wysilonym czasem humorem. Kwestia gustu, mi czytało się ok.
Książka omawia bardzo szeroki zakres wiedzy. Począwszy od języka, jednostek miary, liczb poprzez podstawowe urządzenia aż po logikę i komputery. Jest to oczywiście wybór dość subiektywny i arbitralny. Sporo popularnonaukowych ciekawostek, a często najciekawsze były przypisy (ciekawostki w ciekawostkach!).
Siłą rzeczy jest to zatem zbiór dość powierzchownie potraktowanych tematów, ale ostatecznie sporo się dowiadujemy na zasadzie "liznięcia" tematu i tak bym ją potraktował. Czasu spędzonego z tą książką na pewno nie żałuję.

Książka omawia bardzo...

Przeczytaliście kiedyś jakąś instrukcję? Prawdopodobnie chociaż raz w życiu się zdarzyło, czy to żeby złożyć szafę ze znanej sieci sklepów z meblami, czy żeby dowiedzieć się, po co w mikrofalówce dziesięć guzików, skoro używamy tylko dwóch. Jednak szczerze wątpię, że przy takiej lekturze bawiliście się dobrze. Co więc zrobicie, gdy powiem Wam, że mam do zaoferowania instrukcję, przy której będziecie się śmiać, zapomnicie o oddychaniu, a nawet odnajdziecie nowe pasje? Spokojnie, to wszystko bez sprzedawania duszy! Zainteresowani? Zatem zanim ktoś pomyśli, że to niemożliwe niczym zrozumienie funkcjonowania dworca w Poznaniu, przedstawię książkę „Jak wynaleźć wszystko” autorstwa Ryana North'a.

Początkowo jest nam przedstawiony koncept – podróże w czasie. Książka, którą mamy w dłoniach jest dokładnie tym samym, co w dłoniach trzyma podróżnik, który utknął w jakimś miejscu w czasoprzestrzeni. Podręcznik nie pomoże nam niestety wrócić do domu, ale pozwoli stworzyć nowy.

Zależnie od czasu, w którym utknęliśmy, autor przeprowadzi nas przez różne etapy rozwoju cywilizacji, pozwalając zaoszczędzić miliony lat jej ewolucji. Od rozwoju mowy poprzez pismo, rolnictwo i hodowlę, aż po nowoczesne wynalazki. A to wszystko w lekkiej i humorystycznej formie.

Mimo znikomej fabuły (gdyż to nie ona jest tu istotna) nie zabraknie wątków, które w dziwny sposób mącą nam w głowie.

Dla kogo jest „Jak wynaleźć wszystko”? Zdecydowanie dla węższego grona odbiorców, ludzi bardzo ciekawych świata, zastanawiających się jak działają jego poszczególne elementy, jak doszło do takiego rozwoju, ale również – co szczególnie może zainteresować naszą społeczność – dla pisarzy, którzy tworzą swoje światy albo chcą lepiej zrozumieć istniejący. Dla ludzi, którzy pragną zabłysnąć wiedzą w towarzystwie, chociażby i tym jak metodą empiryczną sprawdzić, czy zjedzenie jakiejś rośliny nas nie zabije.

Książkę jednak tak samo, jak rośliny, o których mowa – należy dawkować i podchodzić do niej ostrożnie, bo poza lekkim piórem i fascynującymi informacjami, zawiera również dużo danych zawartych w tabelach, co z kolei może znużyć czytelnika.

Jeśli po moim opisie stwierdzicie, że książka może być strzałem w dziesiątkę, powinniście pędzić, by jak najszybciej ją nabyć. W przeciwnym razie pozycja zapewne będzie dla Was równie ciekawa, co lista wyjątków w słowniku ortograficznym.

~Brynzel

Dramat!
Niby ma być śmiesznie, zabawnie i pouczająco.
"Przeniosłeś się w przeszłość i musisz od zera wybudować cywilizację. Oto jak to zrobić"

I gdyby następował tu jakiś opis koniecznych wynalazków - no dobrze, następuje, ale jakże źle to jest przedstawione.

Po pierwsze konwencja "Twórz cywilizację od zera" się nie sprawdza, gdy się to pisze serio (na przykład Autor daje nam schemat, pozwalający sprawdzić, do jakiej epoki geologicznej cofnęliśmy się naszym wehikułem czasu, który się nam zepsuł. Głupie.)
Po drugie opisy tych wynalazków są - no nie wiem jak to napisać - mierne? "Musisz wynaleźć język, bo on jest ważny. I liczby. Oto jakie liczby musisz wynaleźć - naturalne, całkowite, wymierne, niewymierne, urojone i zespolone. Acha i zero" .
Kolejna kucha to jest przeskakiwanie od opisu oczywistych wynalazków typu radło (tu oczywiście jak je "wynaleźć") do bramek logicznych w komputerach i opisu całek. Więc w ogóle nie wiadomo do kogo to jest kierowane.

Mnie ta książka po prostu wkurzyła. Swoją głupotą.
Nie daję jedynki ze względu na jakiś tam pomysł i generalnie sensowny opis kilku wynalazków.

Ale zdecydowanie odradzam.
Książki w stylu "największe wynalazki ludzkości" są lepsze (np "100 wynalazków, które zmieniły świat").

Dramat!
Niby ma być śmiesznie, zabawnie i pouczająco.

Jeśli ktoś pisze, że dowiedział się z tej książki rzeczy z podstawówki, to chyba chodził do szkoły im. Beara Gryllsa, skoro już w podstawówce wiedział takiej rzeczy jak np. jak zbudowany jest piec hutniczy, jak obniżyć ilość węgla w stali, w jaki sposób uzyskać czysty wodór, czy jak zbudowana jest bramka NAND i na tej podstawie zbudować wodny komputer.
Szczególnie podobają mi się wstawki typu "tak wygląda układ okresowy pierwiastków, przynajmniej do 2042 roku, w którym został zmieniony". Być może faktycznie autor otrzymał tę książkę z przyszłości :)

Szczególnie podobają...

Bardzo dużo ciekawostek, wiedza w pigulce

Bardzo dużo ciekawostek, wiedza w pigulce

Ogromną zaletą tej książki jest różnorodność. Przeczytawszy ją, zwiększysz swoją wiedzę z kilku dziedzin i będziesz lepiej rozumieć jak działają lub działały wynalazki. Znajdziesz tutaj podstawy fizyki, chemii, informatyki, botaniki, antropologii… Zakres jest naprawdę spory. Wszystko to jest pisane jak poradnik – zamiast więc opisu pieca garncarskiego mamy niemal instrukcję, jak krok po kroku taką budowlę wykonać. Autor często również tłumaczy zagadnienia od teoretycznych podstaw, np. w przypadku radia – mowa o falach elektromagnetycznych. Szkoda tylko, że nie sposób tego wszystkiego zapamiętać.

Informacje zebrane w książce, choć bardzo konkretne i doskonale tłumaczone, podane są w sposób lekki i nierzadko posługujący się humorem. Formą wydawnictwa jest właśnie wspomniany poradnik – poradnik dla zagubionych w czasie przygotowany przez producenta wehikułu i mający na celu pomoc potrzebującemu w zbudowaniu nowej cywilizacji, skoro nie może wrócić do swojej. Nie znam innego tytułu popularnonaukowego, który byłby tak blisko praktyki, doskonale również radząc sobie z teorią.

Wysoka ocena przez to, że niesamowicie wciąga. Ogrom (!!!) wiedzy i to użytkowej. Zdecydowanie książka, którą warto byłoby wziąć, gdybyśmy mieli się cofnąć do starożytności i wyjaśnić komuś nasze technologie.
Sam do niej wracam, bo niemożliwym jest wszystko spamiętać.
Kontent:
- język mówiony, pisany, liczby
- metoda naukowa
- przejście z łowiectwa na rolnictwo
- rośliny, uprawy, jak wkroczyła kawa, ziemniaki, kiedy zaczęliśmy jeść jabłka, a grejpfrut nie jest naturalny, powstanie awokado.
- wykorzystywanie poszczególnych rodzajów drzew
- zwierzęta i ich użytkowość
- historia odżywiania, tworzenie alkoholi
- metale, guziki, skóry, odzież, kołowrotek, bawełna
- światło, ogień,
- komputery, rower, kartografia itd

Na prezent zdecydowanie, ale przed podarowaniem warto sięgnąć tego świata również samemu.

Sam do niej wracam, bo niemożliwym jest wszystko spamiętać.
Kontent:
- język mówiony, pisany, liczby
- metoda naukowa
- przejście z łowiectwa na rolnictwo
- rośliny,...

Sympatyczne lektura pełna ciekawostek, którą mogą, choć nie muszą się przydać. Miły zasób tematów na pogawędkę lub jako inspiracja do poszerzania wiedzy.

Pełnej wiedzy na dany temat raczej raczej tu nie znajdziemy, ale pozycja będzie niezastąpiona, gdybyś przypadkiem utknął w dalekiej przeszłości. Nigdy nic nie wiadomo.

Idealna na prezent dla młodszego czytelnika, ale i ten starszy przeżyje mnóstwo zaskoczeń. Książka pełna ciekawostek, najlepiej ją czytać wybierając co ciekawsze punkty.

Informacje zawarte w książce, ciekawe, może trochę rzeczy potraktowano po macoszemu, ale gdyby było bardziej szczegółowo, to rozrosłaby się niebotycznie.

Sam styl pisania, taki sobie, silący się na dowcip.

Sam styl pisania, taki sobie, silący się na dowcip.

• Popularnonaukowe
  • Nauka
  • Inne

Dodaj cytat z książki Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce!