Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce!

- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Tytuł oryginału:
- How To Invent Everything: A Survival Guide For The Stranded Time Traveler
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2020-01-16
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-01-16
- Liczba stron:
- 520
- Czas czytania
- 8 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381691789
- Tłumacz:
- Jarosław Skowroński
- Tagi:
- nauka inżynieria sztuka cywilizacja
Najzabawniejszy poradnik dla zagubionych podróżników!
Jak można zmieścić całą wiedzę ludzkości w jednej książce? Z pozoru wydaje się to niemożliwe, jednak wszystko stanie się jasne, jeśli dodamy, że tą książką jest poradnik dla podróżujących w czasie, którzy bezpowrotnie utknęli w odległej przeszłości. Skoro nie można wrócić do teraźniejszości, trzeba samemu wynaleźć wszystko, czego nam potrzeba!
Książka zawiera wiedzę o nauce, inżynierii, sztuce, wszystkie fakty i liczby, które pozwalają człowiekowi bez żadnego wcześniejszego przygotowania zbudować od podstaw całą cywilizację. Stworzenie cywilizacji zajęło ludzkości mnóstwo czasu, jednak z tym poradnikiem, można to zrobić naprawdę szybko. Nie trzeba przez setki tysięcy lat tkwić w ciemnościach, by stworzyć język, zacząć hodować kozy, ani cierpliwie czekać, aż rozwój techniki pozwoli na wytwarzanie układów scalonych do komputera. Można wynaleźć to wszystko w jeden wieczór. A przy okazji doskonale się bawić!
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Oficjalne recenzje
Jak zbudować cywilizację – przewodnik dla podróżników w czasie
Podróżnikowi w czasie, który utknął w odległej przeszłości, pozostaje tylko jedno: wynaleźć wszystko na nowo i stworzyć własną cywilizację. A jako że tak się szczęśliwie składa, że ma przy sobie książkę Ryana Northa, może ją stworzyć szybciej i lepiej, w dodatku przypisując sobie wszystkie zasługi. Okazuje się, że wiele przełomowych wynalazków mogło powstać wiele wieków wcześniej, gdyby tylko ktoś zadał sobie trud, aby je odkryć.
„Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce!” jest prawdziwym kompendium wiedzy, przekazanej w przystępny, humorystyczny sposób. Pod otoczką scenariusza rodem z science fiction Ryan North przekazuje nam mnóstwo informacji z dziedziny rolnictwa, biologii, chemii, fizyki, inżynierii, a nawet filozofii, muzyki i malarstwa. Uczy, jak zrobić węgiel drzewny i jak „wynaleźć” destylację, jak samodzielnie zrobić drożdże, usprawnić rolnictwo i hodowlę zwierząt, wynaleźć rower i instrumenty muzyczne. Prezentuje działanie pieca z wypalonej gliny, koła wodnego, wiatraków, silników parowych i generatorów – a wszystko to w sposób nieporównywalnie ciekawszy niż w jakimkolwiek podręczniku. Pełno tu niespodziewanych ciekawostek: do czego mogą się przydać liczby urojone? Dlaczego rośliny pod pewnymi względami są groźniejsze niż zwierzęta? I oczywiście: co było pierwsze, jajko czy kura? Dzięki tej książce zwracamy uwagę na to, jak wiele osiągnęła ludzkość i jak dużo czasu zajęło dojście do odkryć, które dziś uważamy za oczywiste – chociaż tak naprawdę nie mamy pojęcia, jak działają sprzęty, którymi jesteśmy otoczeni na co dzień.
W „Jak wynaleźć wszystko” zwraca uwagę również strona graficzna: twarda okładka, dobrej jakości papier, liczne schematy, diagramy, ilustracje, a nawet nuty. Poza wartością merytoryczną najmocniejszą stroną książki jest zdecydowanie humor i jej lekki ton. Zabawny jest sam pomysł nieudanej podróży w czasie, ale też język (w tym często ironiczne przypisy) oraz zestawienia obok siebie idei, które wydają się znajdować na zupełnie innym poziomie: systemy upraw i hodowli zwierząt, koła zamachowe, a potem nagle… mydło i guzik! I to ze schematami! Z drugiej strony apendyksy, przypisy, indeksy i obszerna bibliografia wskazują, że mimo lekkiej formy nadal mamy do czynienia z pozycją naukową. Tym sposobem autorowi udało się dowieść, że nauka wcale nie musi być nudna.
Warto sięgnąć po „Jak wynaleźć wszystko” choćby tylko po to, żeby docenić, jak niesamowicie długą drogę przebyliśmy jako ludzkość. Książka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy i choć pewnie nie skłoni nas do produkcji węgla drzewnego czy budowania pieców hutniczych, to bez wątpienia udziela wielu cennych i pożytecznych wskazówek, choćby na temat pierwszej pomocy medycznej. Czy produkcji piwa!
Agnieszka Kruk
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości w jednej książce!
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Ogromną zaletą tej książki jest różnorodność. Przeczytawszy ją, zwiększysz swoją wiedzę z kilku dziedzin i będziesz lepiej rozumieć jak działają lub działały wynalazki. Znajdziesz tutaj podstawy fizyki, chemii, informatyki, botaniki, antropologii… Zakres jest naprawdę spory. Wszystko to jest pisane jak poradnik – zamiast więc opisu pieca garncarskiego mamy niemal instrukcję, jak krok po kroku taką budowlę wykonać. Autor często również tłumaczy zagadnienia od teoretycznych podstaw, np. w przypadku radia – mowa o falach elektromagnetycznych. Szkoda tylko, że nie sposób tego wszystkiego zapamiętać.
Informacje zebrane w książce, choć bardzo konkretne i doskonale tłumaczone, podane są w sposób lekki i nierzadko posługujący się humorem. Formą wydawnictwa jest właśnie wspomniany poradnik – poradnik dla zagubionych w czasie przygotowany przez producenta wehikułu i mający na celu pomoc potrzebującemu w zbudowaniu nowej cywilizacji, skoro nie może wrócić do swojej. Nie znam innego tytułu popularnonaukowego, który byłby tak blisko praktyki, doskonale również radząc sobie z teorią.
Ogromną zaletą tej książki jest różnorodność. Przeczytawszy ją, zwiększysz swoją wiedzę z kilku dziedzin i będziesz lepiej rozumieć jak działają lub działały wynalazki. Znajdziesz tutaj podstawy fizyki, chemii, informatyki, botaniki, antropologii… Zakres jest naprawdę spory. Wszystko to jest pisane jak poradnik – zamiast więc opisu pieca garncarskiego mamy niemal...
więcej Pokaż mimo toWysoka ocena przez to, że niesamowicie wciąga. Ogrom (!!!) wiedzy i to użytkowej. Zdecydowanie książka, którą warto byłoby wziąć, gdybyśmy mieli się cofnąć do starożytności i wyjaśnić komuś nasze technologie.
Sam do niej wracam, bo niemożliwym jest wszystko spamiętać.
Kontent:
- język mówiony, pisany, liczby
- metoda naukowa
- przejście z łowiectwa na rolnictwo
- rośliny, uprawy, jak wkroczyła kawa, ziemniaki, kiedy zaczęliśmy jeść jabłka, a grejpfrut nie jest naturalny, powstanie awokado.
- wykorzystywanie poszczególnych rodzajów drzew
- zwierzęta i ich użytkowość
- historia odżywiania, tworzenie alkoholi
- metale, guziki, skóry, odzież, kołowrotek, bawełna
- światło, ogień,
- komputery, rower, kartografia itd
Na prezent zdecydowanie, ale przed podarowaniem warto sięgnąć tego świata również samemu.
Wysoka ocena przez to, że niesamowicie wciąga. Ogrom (!!!) wiedzy i to użytkowej. Zdecydowanie książka, którą warto byłoby wziąć, gdybyśmy mieli się cofnąć do starożytności i wyjaśnić komuś nasze technologie.
więcej Pokaż mimo toSam do niej wracam, bo niemożliwym jest wszystko spamiętać.
Kontent:
- język mówiony, pisany, liczby
- metoda naukowa
- przejście z łowiectwa na rolnictwo
- rośliny,...
Idealna na prezent dla młodszego czytelnika, ale i ten starszy przeżyje mnóstwo zaskoczeń. Książka pełna ciekawostek, najlepiej ją czytać wybierając co ciekawsze punkty.
Idealna na prezent dla młodszego czytelnika, ale i ten starszy przeżyje mnóstwo zaskoczeń. Książka pełna ciekawostek, najlepiej ją czytać wybierając co ciekawsze punkty.
Pokaż mimo toSympatyczne lektura pełna ciekawostek, którą mogą, choć nie muszą się przydać. Miły zasób tematów na pogawędkę lub jako inspiracja do poszerzania wiedzy.
Pełnej wiedzy na dany temat raczej raczej tu nie znajdziemy, ale pozycja będzie niezastąpiona, gdybyś przypadkiem utknął w dalekiej przeszłości. Nigdy nic nie wiadomo.
Sympatyczne lektura pełna ciekawostek, którą mogą, choć nie muszą się przydać. Miły zasób tematów na pogawędkę lub jako inspiracja do poszerzania wiedzy.
Pokaż mimo toPełnej wiedzy na dany temat raczej raczej tu nie znajdziemy, ale pozycja będzie niezastąpiona, gdybyś przypadkiem utknął w dalekiej przeszłości. Nigdy nic nie wiadomo.
Szacuje się, że wiedza cywilizacyjna ludzkości podwaja się co 3,5 roku! Wyobraźcie sobie, że Wasze dzieci, które skończą szkołę (powiedzmy) 25 lat po Was, muszą opanować aż siedem razy więcej wiedzy niż Wy.
Oczywiście nie wszystko to, co jest nowe, od razu jest przekazywane nam na lekcjach w szkole. Powiem więcej, obecnie programy nauczania (szczególnie z zakresu przyrody) traktuje się jako archaiczne i nieodpowiadające wymogom współczesnego świata. Nic zatem dziwnego, że chcąc podążać za nowymi odkryciami sięgamy po książki, które chcą nam wszystko pokazać, wyjaśnić i wytłumaczyć. Wydaje się, że tego typu książki są cennym nabytkiem, nie tylko dla nas. Czytając je dzieciom (zgodnie z hasłem: 20 minut dziennie, codziennie), jeśli nie rozszerzymy wiedzy dziecka o świecie, to z pewnością przyczynimy się do rozszerzania jego ciekawości o nim.
Jedną z nich jest książka Ryana Northa, Jak wynaleźć wszystko. Cała wiedza ludzkości umieszczona w jednej książce. Zawiera ona esencję tego, co najważniejsze. Autor przedstawia skomplikowany świat urządzeń, zjawisk przyrodniczych oraz dokonuje przeglądu ważniejszych ustaleń w świecie fizyki, chemii i wielu innych dziedzinach.
Ponieważ ja sam gromadzę książki popularyzujące naukę, najczęściej wybieram pozycje tych autorów, którzy nie są związani z jedną dziedziną, ale dzięki naturalnemu darowi starają się własnymi słowami opisać to, jak nauka (oni?) widzi świat. Niestety często jest tak, że ekspert danej dziedziny nie jest w stanie przekazać wiedzy, w tak prosty sposób, jak (powiedzmy:) półekspert – osoba, która zgłębiła książki naukowe, słuchała wykładów i własnymi słowami opisała, to jak świat opisują naukowcy. Pamiętajcie, że nie chodzi nam o bełkot naukowy, a także wykresy i tabelki z mnóstwem danych. Albert Einstein powiedział kiedyś – parafrazując – że najlepsze twierdzenia są takie, które są najprostsze.
https://wrolimamy.pl/recenzja/jak-wynalezc-wszystko/
Szacuje się, że wiedza cywilizacyjna ludzkości podwaja się co 3,5 roku! Wyobraźcie sobie, że Wasze dzieci, które skończą szkołę (powiedzmy) 25 lat po Was, muszą opanować aż siedem razy więcej wiedzy niż Wy.
więcej Pokaż mimo toOczywiście nie wszystko to, co jest nowe, od razu jest przekazywane nam na lekcjach w szkole. Powiem więcej, obecnie programy nauczania (szczególnie z zakresu...
Książka w zabawny i ciekawy sposób opisuje nam wynalazki i odkrycia ludzkości. Od rolnictwa przez stetoskop aż po komputery.
Książka w zabawny i ciekawy sposób opisuje nam wynalazki i odkrycia ludzkości. Od rolnictwa przez stetoskop aż po komputery.
Pokaż mimo toNajlepsza książka jaką czytałem.
Gdybym był na bezludnej wyspie, lub cofnął się bezpowrotnie w czasie, z tą książką mógłbym sobie baaardzo pomóc w przetrwaniu i rozwoju cywilizacji.
Świetna! Na pewną ją przeczytam raz jeszcze :D
Najlepsza książka jaką czytałem.
Pokaż mimo toGdybym był na bezludnej wyspie, lub cofnął się bezpowrotnie w czasie, z tą książką mógłbym sobie baaardzo pomóc w przetrwaniu i rozwoju cywilizacji.
Świetna! Na pewną ją przeczytam raz jeszcze :D
Polecam, ciekawa książka.
Polecam, ciekawa książka.
Pokaż mimo toW podstawówce pewnie byłabym tą książką zachwycona...
W podstawówce pewnie byłabym tą książką zachwycona...
Pokaż mimo toWszystko już wymyślono wcześniej. My tylko odnawiamy wiedzę po wielu latach.
Wszystko już wymyślono wcześniej. My tylko odnawiamy wiedzę po wielu latach.
Pokaż mimo to