Jak internet zawładnął naszym życiem

Wojtek Wojtek
18.11.2019
Okładka książki Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę Michał R. Wiśniewski

„Na początku internet nas połączył. Połączył pokolenia. Przez moment wydawało mi się wręcz, że nastąpi koniec generacji, że pionową strukturę zastąpi pozioma, w której wszyscy będą mogli rozmawiać ze wszystkimi. Tak się nie stało…”.

Stwierdzenie, że internet zmienił nasze życie, wydaje się dziś truizmem. W XXI wieku nie wyobrażamy już sobie bez niego naszego życia. W swoim smartfonie nosimy go ze sobą zawsze i wszędzie. Nieważne, czy w domu, czy w pracy, czy na wakacjach za granicą – zawsze chcemy być online.

Właśnie to zjawisko postanowił opisać Michał R. Wiśniewski w swojej książce pod tytułem „Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę”. Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Czarne. Jej autor jest pisarzem i publicystą. Interesuje się popkulturą japońską i fantastyką. Na swoim koncie
ma już kilka powieści i felietonów.

W swojej najnowszej książce stara się opisać, jak internet zmienił Polskę. Czy jeszcze pamiętamy te czasy, kiedy dostęp do sieci był luksusem – surfowanie było limitowane i bardzo drogie? Nikt nie wyobrażał sobie, że w swoim smartfonie będzie miał (praktycznie nielimitowany) dostęp do internetu.

Publikacja składa się z trzech głównych części, zatytułowanych: „Nowy wspaniały człowiek”, „Prawdziwe życia” i „Wojny kulturowe”. Wiśniewski starał się dać odpowiedź na pytanie: czym jest dusza internetu? Pisze o „piętnastu kilobajtach sławy” i „polandballu w wielkim świecie”.

Zastanawia się, czy prawdziwe życie toczy się jeszcze w rzeczywistości, czy już na Facebooku. Zastanawia się w końcu nad „internetową maszyną nienawiści” oraz kulturą lajka i hejtu.

Jednak szczerze powiedziawszy, po tej książce spodziewałem się czegoś innego. Myślałem, że będzie to klasyczny reportaż o wirtualnym świecie. Tymczasem autor snuje sporo własnych rozważań, odnosi się do wielu procesów zachodzących za granicą, używa specjalistycznych określeń. Jednym słowem, wymaga od czytelnika sporo zaangażowania.

Książkę polecam wszystkim próbującym zrozumieć cyfrową rewolucję, jaka dokonała się na całym świecie – także w Polsce – w XXI wieku.

Wojciech Sobański