rozwiń zwiń

Mężczyznom zdecydowanie nie

Aaaaa R Aaaaa R
17.08.2012
Okładka książki Wieczór panieński Izabela Pietrzyk

"Wieczór panieński" Izabeli Pietrzyk to dobra powieść. Nie jest to typowa chick lit, czyli historia dziewczyny szukającej księcia z bajki w przerwie pomiędzy zakupami, dietami i drinkami z palemką. Nie jest to również książka poważna, kontrowersyjna, prowokacyjna ani odkrywcza. Jest dokładnie taka, jaka ma być - rozrywkowa.

Komu powinna się spodobać?
• Tym, które mają szalone, wyluzowane, wspierające i akceptujące przyjaciółki. Na pewno rozpoznają je w bohaterkach.
• Tym, które pogubiły i zaprzepaściły takie przyjaźnie niedługo po maturze i od tamtej pory tęsknią za nieopanowanym śmiechem do łez.
• Tym, które takie grupy wzajemnego wsparcia i inspiracji odnalazły w dojrzalszym wieku. Potrafią docenić ich wartość.
• Miłośniczkom książek Joanny Chmielewskiej. Izabela Pietrzyk pisze równie żywym językiem, iskrzącym się od świeżych dowcipów, zabawnych powiedzonek, nacechowanym wielkim dystansem do siebie i świata.
• Czytelniczkom, które nie lubią stereotypów oraz schematycznych i przewidywalnych kolei losu bohaterów. Nie jest to kolejna powieść z cyklu "Jak podstarzała księżniczka znajduje wreszcie swojego księcia". Nie zrażajcie się cytatem na okładce, niedokładnym zresztą i mającym się nijak do treści. To nie jest książka o kobietach, których celem życia jest polowanie na faceta. "Wieczór panieński" jest o wyzwalającej sile kobiecości, dojrzałości i przyjaźni.
• Tym, którym nie zależy na akcji mocno trzymającej w napięciu. Schemat fabularny tej powieści jest dość wątły, chociaż niebanalny. Język i styl za to rekompensują to z nawiązką.
• Tym, którzy mają ochotę pobyć przez 500 stron z ludźmi kreatywnymi, otwartymi i cieszącymi się życiem. Bohaterki wiedzą, że szczęście i dobre samopoczucie nie wynikają z braku problemów. Mają ich całe mnóstwo. Mimo to potrafią przygotować bardzo śmieszne przedstawienie na wieczór panieński koleżanki, umawiać się na szalone wyjazdy i zakochać się grubo po czterdziestce.
• Miłośniczkom dobrych „czytadeł”, lekkich, łatwych i przyjemnych, napisanych z klasą, wdziękiem i polotem, starannie zredagowanych.
• Wszystkim zasmuconym, zmartwionym, zamkniętym w sobie, przytłoczonym codziennością. Na poprawę humoru i na zachętę do odpuszczenia sobie nadmiernej presji.
• Mężczyznom? Nie przesadzajmy - mężczyznom zdecydowanie nie :)
Anna Rycaj