rozwiń zwiń

Fatalne ujęcie

swita77 swita77
20.04.2018
Okładka książki Morderstwo w środku zimy Fleur Hitchcock Logo Patronat

Kiedyś telefon komórkowy był luksusem, dziś ma go niemal każdy: dzieci, nastolatki, dorośli. Z jednej strony ułatwia życie, ale z drugiej może być przyczyną niezłych kłopotów. Przekona się o tym Maya, kiedy przypadkiem zrobi na ulicy zdjęcie kłócącej się parze a potem… zostanie wplątana w morderstwo! Mało tego, nastolatka też jest w niebezpieczeństwie, więc jedynym wyjściem wydaje się znalezienie dobrej kryjówki. Jest jedno takie miejsce, gdzie dziewczynka może się ukryć: stary dom jej ciotki gdzieś w zapadłej walijskiej wsi.

Dla Mayi to koniec świata, nie tylko dlatego, że wieś i dom wyglądają, jak przeniesione z zamierzchłej epoki. Jej jedynym towarzyszem na tym pustkowiu będzie kuzyn Ollie, za którym delikatnie mówiąc nie przepada. Z wzajemnością zresztą. A perspektywa spędzenia świąt na zasypanym śniegiem ustroniu też nie brzmi zachęcająco. I można zapomnieć o rozrywkach typu rozmowy przez telefon czy przeglądanie stron w Internecie. Bo pustkowia mają to do siebie, że zazwyczaj nie da się tam złapać zasięgu. Choć w sytuacji Mayi to akurat może być zaletą.

Fabuła wydaje się znajoma i mało zaskakująca. Mamy nastoletnią bohaterkę przypadkowo wplątaną w intrygę, niesprzyjające okoliczności i tajemnicę zwykłej, zdawałoby się, fotografii. Jednak autorka potrafi tak poprowadzić wątki, że w zasadzie do ostatniej strony trzyma czytelnika w napięciu. I nawet specjalnie nie naprowadza na żaden ślad, a krótkie rozdziały zawsze kończą się w taki sposób, że koniecznie trzeba przeczytać następny. I następny…

Maya, główna bohaterka i sprawczyni zamieszania, jest zwyczajną nastolatką. No, może poza jedną cechą, która wyróżnia ją wśród innych (to taka rodzinna przypadłość, tyle mogę zdradzić). I od początku budzi sympatię, bo jest szczera, błyskotliwa i bywa mistrzynią celnych ripost. Posłuchajcie, jak kłóci się z kuzynem, albo komentuje zachowanie ciotki. Gwarantuję, że kiedy nie będziecie bać się razem z nią, z pewnością się uśmiechniecie.

Relacje między Olliem i Mayą są napięte, właściwie nie ma dnia bez konfliktu. Nic dziwnego, przecież oboje mają niezłe charakterki, a Maya jest na dodatek dziewczyną i prowadzi zupełnie inny tryb życia, niż wychowany na wsi Ollie. Nastolatka jest typowym mieszczuchem i trudy życia na wsi czasami ją przerastają. Czy oni się w końcu dogadają? Jakkolwiek się stanie, spotkanie tych dwojga wiele zmieni w ich życiu.

Fleur Hitchcock stworzyła emocjonującą powieść z ciekawymi postaciami, wartką akcją i wciągającą fabułą. Ten kryminał z elementami thrillera zapewnia rozrywkę nie tylko w jesienne i zimowe wieczory. Choć to wtedy właśnie łatwiej wczuć się w klimat powieści. Morderstwo w środku zimy będzie doskonałą książką dla młodszych czytelników, nawet tych dopiero zaczynających przygodę z literaturą kryminalną. I tu ukłon w stronę wydawnictwa za dużą czcionkę, ułatwiającą samodzielne czytanie. Przygoda, tajemnice i niebezpieczeństwa gwarantują wciągającą lekturę, czytaną jednym tchem.

Magdalena Świtała