Dzieje najbogatszego kaczora świata

corbeau corbeau
27.02.2018
Okładka książki Życie i czasy Sknerusa McKwacza Don Rosa

Sknerus McKwacz – wujek Kaczora Donalda, właściciel olbrzymiej fortuny, chciwy choleryk. Dziś może pływać w pieniądzach (dosłownie), ale jakie były jego początki? Jaką rolę w zdobywaniu majątku odegrała słynna szczęśliwa dziesięciocentówka? Z czego musiał w życiu zrezygnować, aby osiągnąć swój cel – i czy było warto?

„Życie i czasy Sknerusa McKwacza” to ekskluzywne wydanie serii komiksów Dona Rosy, przygotowane przez wydawnictwo Ehmont z okazji siedemdziesiątej rocznicy powstania postaci bogatego kaczora. Składa się z dwunastu głównych części, opowiadających o najważniejszych wydarzeniach w kolejnych etapach życia Sknerusa oraz z siedmiu historii dodatkowych. Uzupełniają je obszerne wprowadzenia autora, który wyjaśnia, skąd czerpał pomysły, jak gromadził materiał do pracy i na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę podczas lektury. W dodatkach znajdujemy również kalendarium najważniejszych faktów z życia Sknerusa, listę miejsc, w których autor ukrył dedykację DUCK i wspaniałe drzewo genealogiczne McKwaczów.

W disnejowskich filmach i komiksach Sknerus McKwacz jest zwykle postacią drugoplanową, skąpym ekscentrykiem, który ubarwia opowieści o Donaldzie. Tymczasem uważniejsze przyjrzenie się temu bohaterowi pokazuje, że wiódł życie pełne przygód i wiele przeszedł, żeby stać się tym, kim jest dzisiaj. Czytelnik przemierza wraz z nim niemal cały świat, od rodzinnej Szkocji, przez Missisipi, Afrykę, Australię i Grenlandię, aż do Kaczogrodu. Podróże były też dla Sknerusa okazją do poznania wielu ciekawych osób, jak Theodore Roosevelt, car Mikołaj II i takie legendy Dzikiego Zachodu jak Buffalo Bill, bracia Daltonowie czy Geronimo. Uczestniczył również w wielu historycznych wydarzeniach, kluczowych zwłaszcza dla historii Stanów Zjednoczonych. A wszystko to w pogoni za bogactwem.

Co istotne - i co Don Rosa wielokrotnie podkreśla - Sknerus McKwacz nie zdobył swoich pieniędzy dzięki szczęściu ani nieuczciwym interesom, ale dzięki latom ciężkiej pracy. Młody Sknerus zaczynał jako pucybut i całe lata zajęło mu dojście do bogactwa. Mimo licznych przeciwności nigdy się nie poddawał, nie odmawiał też wsparcia rodzinie. „Życie i czasy Sknerusa McKwacza” to komiks, który znakomicie pokazuje rozwój i przemianę bohatera. Ten chciwy skąpiec z pewnością nie jest pozbawiony wad, a jednak trudno go nie lubić. Album Rosy to znakomita okazja poznania najważniejszych wydarzeń jego życia, pierwszych spotkań z przyjaciółmi i wrogami oraz jego jedynej (poza pieniędzmi) miłości.

Don Rosa dogłębnie zbadał okoliczności każdego z opisywanych wydarzeń, a jego dokładność zasługuje na podziw i uznanie – które zresztą zyskał, kiedy przyznano mu prestiżową nagrodę Willa Eisnera. Tak dopracowanych opowieści nie można już traktować tylko jak śmieszne historyjki dla dzieci. I choć lektura albumu zapewnia przede wszystkim doskonałą zabawę, to równocześnie uczy i inspiruje.

Agnieszka Kruk