Kot Kmiot

Okładka książki Kot Kmiot Thomas Hjorthaab, Sophie Souid
Okładka książki Kot Kmiot
Thomas HjorthaabSophie Souid Wydawnictwo: Nowa Baśń Cykl: Kot Kmiot (tom 1) komiksy
komiksy
Kot Kmiot (tom 1)
Møgmis: Hævnen er sød – og stinker af fisk!
Nowa Baśń
2024-08-19
2024-08-19
9788382033267
Wojtek Cajgner
kot humor komiks czarny humor grumpy cat zwierzeta młodzież

Okładka książki Grand Blue #19 Kenji Inoue, Kimitake Yoshioka
Grand Blue #19 Kenji Inoue, Kimita...
Okładka książki Świat Akwilonu: Ziemie Ogona: Tom 01: Zul Kassajowie Kyko Duarte, Jean-Luc Istin
Świat Akwilonu... Kyko Duarte, Jean-L...
Okładka książki Zimna glina Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk
Zimna glina Andrzej Łaski, Andr...
Okładka książki Zatracony w innym świecie #3 Hiroshi Noda, Takahiro Wakamatsu
Zatracony w in... Hiroshi Noda, Takah...
Okładka książki Czarownica Zora: Tom 02: Zakazana biblioteka. Ariane Delrieu, Judith Peignen
Czarownica Zor... Ariane Delrieu, Jud...
Okładka książki Sir Edward Grey - Łowca Czarownic. Tom 1 John Arcudi, Tyler Crook, Mike Mignola, Kim Newman, John Severin, Ben Stenbeck, Dave Stewart
Sir Edward Gre... John Arcudi, Tyler ...

Zapewne o kotach większość z nas ma wyobrażenie, że są milutkie i takie idealne do głaskania. Ale gdy mają powód stają się wredne i rządne zemsty. Taki przynajmniej jest Kot Kmiot. Można by powiedzieć, że jest prawdziwym kocim draniem.

Ale z pewnością zaciekawi Was co doprowadziło do takiej jego postawy.

Wszystko zaczęło się od tego, gdy jego właściciel, Sivert, postanowił zwalać na kota wszystkie swoje przewinienia i niedociągnięcia. Takie zachowanie Sivert przejął od swoich rodziców, którzy żyli w myśl zasady: „Dorośli mają dzieci tylko po to, żeby mieć na kogo zwalać winę”. Kot Kmiot w tej sytuacji lekko się zdenerwował i poczuł żądzę zemsty. Skrzykuje swoją paczkę przyjaciół i wspólnie opracowują plan pozbycia się nastolatka.

Ta historia jest zdecydowanie absurdalna i z pewnością część czytelników będzie miała mieszane uczucia. Czarny humor, żarty sytuacyjne i spora dawka ciętych ripost jest tu na porządku dziennym. Stąd też książka będzie odpowiednia dla nieco starszych nastolatków.

Z pewnością jest to historia, która wciąga. A przecież nie każda książka musi kończyć się mądrościami i morałem. Duża dawka śmiechu wpływa pozytywnie na zdrowie, więc ja z niecierpliwością czekam na kolejny tom poczynań Kota Kmiota.

Ale z pewnością zaciekawi Was co doprowadziło do takiej jego postawy.

Wszystko zaczęło się od tego, gdy jego właściciel, Sivert,...

"Kot Kmiot. Zemsta jest słodka i cuchnie rybą" autorstwa Sophie Souid i Ykomasa Hjothaaba to zabawna, pełna sarkazmu i czarnego humoru opowieść, która wciąga już od pierwszych stron.

Historia przedstawia chłopca Siverta, na którego rodzice zrzucają winę za wszystko . Gdy w domu pojawia się nowy mieszkaniec kocur Przymilak Ronaldo, chłopak zyskuje osobę do zrzucania winy. Jednak sprytny kot nie zamierza tego tolerować i w towarzystwie swoich kompanów postanawia pozbyć się swojego pana. Kot Kmiot to zwierzak o wyjątkowym umyśle, który realizuje swoje plany zaczynając od niewinnych psikusów, a kończąc na coraz śmielszych działaniach.

Choć książka pełna jest komicznych sytuacji warto zauważyć, że jej treść może być zbyt mocna dla młodszych dzieci. Uważam, że jest bardziej odpowiednia dla czytelników powyżej 10 roku życia może starszych. Niektóre sceny mogą wywołać niepokój. Moja córka przeglądając książke zauważyła, że kot wygląda groźnie i określiła go jako łobuza.

Ilustracje pełne dynamiki i charakteru doskonale oddają osobowość tego czworonoga.
Dodatkowym atutem książki są barwne rysunki oraz tekst przeplatany elementami komiksu co sprawia, że czytanie staje się jeszcze bardziej atrakcyjne i wciągające.

Bardzo lubię przewrotne, nieuładzone opowieści dla dzieci i młodzieży, toteż nie mogłam się oprzeć Kotowi Kmiotowi. Jak tylko zobaczyłam okładkę książki Sophie Souid i Thomas Hjorthaaba Kot Kmiot. Zemsta jest słodka i pachnie rybą!, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Tym bardziej że to żadne opasłe tomisko, a raczej zeszyt o komiksowej objętości. I ubawiłam się w czasie lektury, choć pewnie część rodziców uzna, że to nieco kontrowersyjna rozrywka.

Książka jest laureatem Orli 2023, duńskiej nagrody literackiej przyznawanej przez nastoletnich czytelników. I to w wiele mówiącej kategorii "Zabawne! Książka, która sprawi, że posikasz się ze śmiechu". Opowiada o przedziwnej relacji, która łączy nastoletniego Siverta i jego nieszablonowego kocura.

Od pierwszych stron widać, że autorzy ostro jadą po bandzie. Najpierw rzucają się w oczy ilustracje, łączące w sobie to, co urocze, z tym, co obrzydliwe lub ciut makabryczne. Zasiadający do lektury muszą od razu mocno poluzować gumkę w majtkach i nie spinać się za bardzo, bo humor nie jest może wysublimowany, ale w sam raz do wspólnego rechotania.

Jest w tej książce sporo nieszablonowych bohaterów, którzy wywołują uśmiech na twarzy, a do tego mnóstwo absurdalnie podkręconych sytuacji. Trudno się rozpisywać bardziej o tej książce, i nie zdradzać tajników jej slapstickowego czasem komizmu. To relaksująca dzięki humorowi lektura, która właśnie z absurdalnych sytuacji czyni największy atut, a z planu uśmiercenia "właściciela" przez pupila oś fabularną. Rodzice, nie bójcie się podsuwać dzieciakom takich historii, bo one potrzebują każdej okazji do śmiechu. A już zwłaszcza jeśli lubią historie nieco w klimacie Koszmarnego Karolka czy Dziennika cwaniaczka. A to naprawdę fajne połączenie opowiadania z elementami komiksu, pełne kolorowych, nieszablonowych ilustracji.

Ubawiłam się niemal do łez:)
Urocza znajomość kota z nastolatkiem.
Nie wiem tylko dla kogo. Dla dziecka nie, nastolatka może, dla dorosłego jak najbardziej w ramach krótkiej rozrywki;)

Ubawiłam się niemal do łez:)
Urocza znajomość kota z nastolatkiem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rodzice Siverta zrzucają na niego winę za wszystkie swoje gafy. Jedynak obrywa za wszelakie przewinienia do czasu, gdy w domu pojawią się słodki kotek. Teraz Sivert robi z kota nowego kozła ofiarnego... Ale nie spodziewa się, że futrzak planuje zemstę!

Myślę, że każdy koci wielbiciel zna moment, kiedy z ukochanego mruczka może spontanicznie wyjść uzbrojony w pazurki demon 😅 Wyobraźcie sobie, że ten tryb Kot Kmiot ma na co dzień!

Ten stosunkowo krótki objętościowo komiks zawiera w sobie cały zakręcony kalejdoskop ironicznego humoru, mrocznych kocich knowań i przezabawnych sytuacji. Przerysowana rzeczywistość w krzywym zwierciadle, w której znajdują się ludzcy i zwierzęcy bohaterowie, kojarzy mi się z kreskówkami znanymi mojemu pokoleniu z Cartoon Network. Tu nie jest cukierkowo i miło, wprost przeciwnie - na pierwszym planie dominują antybohaterowie, a wszelkie złe cechy są podkreślane i wykorzystywane jako element komiczny - i to sprawdza się świetnie!

Kmiot to grumpy cat podkręcony do maksimum. Ma świetne riposty i niebanalne pomysły, w które wciąga swoją nietuzinkową ekipę pomagierów. Ale żeby nie było tylko mrocznie - i on ma swoje momenty, gdzie potrafi stać się lepszy (nawet jeśli tylko na chwilę!) Jego kolejne perypetie bawią do łez, a morał przemycony jest nienachalnie pod silną warstwą rozrywkową.

Komiks ma świetnie dopasowaną kreskę, podobnie zakręconą i szaloną, jak główny bohater. Treść i grafika dobrze ze sobą współpracują, oddziałując na wyobraźnię i zapadając w pamięci swą oryginalnością!

Bawiłam się przednio i myślę, że każdy fan kociego, czarnego humoru będzie zachwycony - czy to młodzież, czy dorośli. Z pewnością sięgnę po kolejny tom, już jestem bardzo ciekawa następnych niecnych planów Kmiota. Serdecznie polecam 😁

• Świat Książki
  • - XXX - NOWOŚCI