Twoje spokojne dziecko. 50 ćwiczeń, które pomogą dzieciom opanować złość

Są takie dni, że tylko spokój nas uratuje... Swojego spokoju poszukuję już ponad 30 lat i wciąż bywa nam nie pod drodze. A dzieci będące na początku swojej życiowej drogi, nie tylko łatwiej ulegają emocjom, ale i też trudniej jest im je okiełznać. Gniew i złość są emocjami, których nie lubimy. Wpadają nagle, robią rozróbę i pozostawiają po sobie równie mało przyjemne: wstyd, niepokój, smutek...

"Twoje spokojne dziecko" Sananthy Snowden to świetny zeszyt ćwiczeń opatrzony czytelnymi, zrozumiałymi wyprowadzeniami, które pozwalają spojrzeć na złość i gniew nieco z boku, ujarzmić go, rozpoznać i nauczyć sobie z nim radzić.

Książka podzielona jest na 3 części odpowiadające na pytania: Dlaczego czuję złość? Co się dzieje, gdy się złoszczę? Co mam zrobić ze swoją złością? W każdej z tych części wydzielono kolejne obszary, nad którymi dziecko samodzielnie lub z bliskimi może pracować nad swoją złością.

Dodatkowo znajdziemy w niej list do dorosłych i list do dzieci, które są wprowadzeniem w temat. Zadania w dużej mierze ukierunkowane są na przyjrzenie się sobie, swoim reakcjom i ich konsekwencjom. Skierowane raczej do dzieci potrafiących pisać, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać je wspólnie po prostu rozmawiając.

Myślę, że to naprawdę wartościowa pozycja, która może stać się solidnym wsparciem w pracy nad dziecięcą złością. A i dorośli mogą z jej mądrości czerpać garściami, dla siebie i dla swoich dzieci.

Dziecięca złość to chyba jeden z trudniejszych i bardziej frapujących rodziców tematów. Często nie wiadomo, jak zachować się podczas takiego wybuchu. Zazwyczaj opiekun – z różnych powodów – chce szybko go ukrócić. Jest trochę jak strażak, który gasi pożar. Szuka odpowiedniej gaśnicy, która stłumi emocje. I chyba tę złość można w pewnym sensie porównać do ognia, bo jest to reakcja fizjologiczna, która pomaga nam przetrwać, ale gdy wymknie się spod kontroli może mieć destrukcyjne skutki. Dlatego, tak jak pamiętamy o odpowiednim zabezpieczeniu ogniska, tak samo możemy nauczyć się panować nad złością. W publikacji „Moje spokojne dziecko” Samantha Snowden proponuje szereg ćwiczeń, dzięki którym łatwiej tego dokonamy.

Oczami wyobraźni widzę tłum rodziców rzucających się na tą książkę, więc zacznę o zasadniczej kwestii: „Dla kogo?”, a wyjaśnienie: „Dlaczego” pozwoli mi zaprezentować tę publikację szerzej. Najefektywniej sprawdzi się dla dzieci w wieku szkolnym – ja celowałabym tak w około 9 lat – niemniej z moją pięcioletnią córką też udało mi się całkiem fajnie popracować z tą książką, jednak tu opiekun musi się „nagimnastykować”, żeby ćwiczenia uatrakcyjnić. W czym rzecz? Zadania proponowane przez Samanthę Snowden polegają, w głównej mierze, na zastanowieniu się, na spojrzeniu z dystansem na sytuacje, kiedy się złościmy. Ma to pomóc nazwać emocje, nauczyć się obserwować reakcje ciała, znaleźć punkty zapalne oraz nauczyć się radzić sobie z nimi. Autorka zadaje szereg pytań, czy też zachęca nas do dialogu z własną złością, dzięki czemu możemy ją poznać, a nawet zakumplować się z nią.

Zapisywanie odpowiedzi i przemyśleń dziecka nie było dla mnie problemem. Fakt, że wnioski przedszkolaka będą dużo prostsze niż ucznia, jednak moja córka podeszła do zadania chętnie. Aczkolwiek to jest taki typ, który bardzo lubi rozmawiać o emocjach (chociaż ona generalnie dużo gada). Trochę trudniejsze do przedstawienie okazały się wstawki teoretyczne. Generalnie zostały świetnie napisane. Samantha Snowden zwraca się bezpośrednio do dziecka. Używa niezbyt skomplikowanego języka, a fachowe terminy bardzo jasno tłumaczy. Myślę, że 8, 9, 10 latek nie będzie miał problemu ze zrozumieniem treści. Trudno mi powiedzieć, ile wyniosło z tego moje dziecko, bo fragmenty te były dla niego za długie. M. kręciła się, podglądała kolejne strony, pytała się, co trzeba na nich zrobić itp. Co mi przychodzi do głowy, opiekun może spróbować jakoś streścić to dziecku, które nie ma cierpliwości słuchać, albo przemycić pewne treści w czasie robienia zadań. Ja będę próbować, bo widzę w publikacji „Twoje spokojne dziecko” duży potencjał.

Nie lubimy złości, do tego stopnie, że często jest nazywana „złą emocją”. Ale emocji nie można „szufladkować”. One są, a natura po coś nas nimi obdarzyła. Dlatego zamiast walczyć, albo tłumić złość, warto ją poznać i nauczyć się z nią obchodzić. Samantha Snowden chce tego nauczyć już najmłodszych.

Każdy człowiek odczuwa różne emocje. Dziecko jednak nie potrafi ich często zrozumieć, a tym bardziej sobie z nimi poprawnie radzić. Jednocześnie tak jak każdy z nas pragnie czuć emocjonalne bezpieczeństwo. Niestety braki w powyższych sferach sprawiają, iż dzieci mają dużą skłonność do wybuchania złością, nad którą jest bardzo ciężko zapanować. W związku z tym, autorka książki postanowiła pomóc rodzicom i ich dzieciom nauczyć się panować nad złością. Zebrała więc w książce Twoje spokojne dziecko 50 ćwiczeń, które mają szansę pomóc dziecku w rozwijaniu umiejętności potrzebnych do rozpoznawania własnych uczuć i zarządzania nimi. Czy dziecko dzięki zadaniom będzie miało okazję rozwiązać zagadkę złości?
Książka jest bardzo przystępnie opracowana, z łatwością z niej skorzystacie! Ćwiczenia są ciekawe, niezbyt skomplikowane, a za to bardzo pomoce we wspólnym zrozumieniu tego co czujemy i jak sobie z tym wszystkim poprawnie poradzić. Z książki dowiedzieliśmy się jakie są fizyczne objawy złości, co tak naprawdę odczuwa się w gniewie, skąd ona się bierze. Dodatkowo mamy szansę popracować nad umiejętnością prawidłowego mówienia o swoich potrzebach i uczuciach tak, aby inni mogli nas zrozumieć. Te 50 ćwiczeń poleca się na wole chwile z dzieckiem…

Jakiś czas temu do naszej biblioteczki dołączyła książka z pozoru dedykowana dla dzieci, aczkolwiek okazała się również bardzo wartościowa dla rodzica. Z recenzją się nie spieszyliśmy ponieważ postanowiłam przynajmniej większość książki przepracować z Amelką. Jesteście ciekawi co myślimy o książce? Zapraszam na dalszą część recenzji.

"Twoje spokojne dziecko" to książka dedykowana dla dzieci które już potrafią pisać aczkolwiek przy pomocy rodziców nawet mniejsze dzieci mogą z niej skorzystać. Zadania, które są w środku do wykonania mają na celu uzewnętrznienie emocji gromadzących się w dziecku. Przelanie uczuć na papier, przemyślenie ich pozwala na zastanowienie się, co można zrobić by było lepiej. Dzięki tej książce również rodzic może dużo skorzystać.
Prawdę mówiąc ta pozycja może być również dedykowana dla dorosłych. Nie jeden psycholog zaleca spisywanie tego jak się czujemy w danej sytuacji prawda? Tu mamy możliwość się uzewnętrznić.
Uważam, że ta książka jest bardzo pomocna i polecam ją dla dzieci i dorosłych. Przed nami jeszcze kilka zadań, musimy tylko znaleźć czas w ciszy, bez zewnętrznych bodźców które mogą odwracać uwagę Amelki od książki.

"Twoje spokojne dziecko" to książka...

Emocje to trudny temat. Każdy je odczuwa - dorośli i dzieci. Cieszymy się, boimy, smucimy, a czasami złościmy. Bywa, że my nie radzimy sobie ze złością, chcemy krzyczeć, a czasem coś zniszczyć. A co dopiero Maluchy! Pomocna jest książka Samanthy Snowden, która zawiera 50 prostych ćwiczeń. Dzięki nim dziecko nauczy się rozpoznawać złość, nazywać co czuje, co wprawia je w taki nastrój. Ćwiczenia uczą odpowiedniego oddychania, słuchania, nazywania, reagowania na emocje. Dzięki temu złość nie jest obezwładniająca. Serdecznie polecamy z córką, praktykujemy je obie 🙂

Książka o złości skierowana do dzieci. Twoje spokojne dziecko, to zestaw 50 ćwiczeń, które nauczą dziecko radzić sobie z odczuwaniem tej niezbyt przyjemnej emocji. Podzielona na trzy części, z których każda zajmuje się innym aspektem złości: jej odczuwaniem przez dziecko w środku, czynnikami zewnętrznymi oraz nauką radzenia sobie z tą emocją. Kreatywne, niebanalne ćwiczenia, jak np. nazywanie złości, nadawanie jej postaci czy koloru. Pomocne narzędzie dla rodziców i dzieci.

Emocje towarzyszą nam każdego dnia. Jedne są przyjemne, inne trudne. Wszystkie musimy akceptować, ale najpierw trzeba nauczyć się je rozpoznawać i nazywać. Już we wczesnym dzieciństwie ma miejsce nauka emocji. Nie jest to jednak prosta sztuka, zwłaszcza jeśli chodzi o emocję, jaką jest złość. Dziecko, które się złości bywa nie do opanowania. Jest to problematyczne dla otoczenia, dla rodziców, a przede wszystkim dla niego samego.
Tutaj z pomocą przychodzi podręcznik "Twoje spokojne dziecko. 50 ćwiczeń, które pomogą dzieciom opanować złość". Jest to zbiór niezbędnych informacji na temat złości wraz z zadaniami.
Co to jest złość? Skąd się bierze? Kiedy się pojawia? Co daje złość? Jak sobie z nią radzić? Jak jej zapobiegać? Na te i wiele innych pytań dotyczących złości odpowiedź znajdziemy w podręczniku. Książka przeznaczona jest dla dzieci, więc język jest prosty, w niezwykle przystępny sposób wytłumaczone są nawet trudne kwestie.
Oprócz bazowej wiedzy do każdego zagadnienia autorka przygotowała zestaw ćwiczeń, które jeszcze lepiej pomogą dziecku przyswoić informacje i zrozumieć jego indywidualny problem złości. Strony z ćwiczeniami mają wyznaczone miejsca do zapisywania odpowiedzi. Podręcznik zaopatrzony jest w kolorowe ilustracje, co niewątpliwie zachęca dziecko do korzystania z niego.
"Twoje spokojne dziecko" to również świetny poradnik dla rodziców. Dzieci biorą przykład i uczą się od dorosłych, dlatego ci w pierwszej kolejności powinni wiedzieć o złości jak najwięcej. To w dorosłych dzieci szukają oparcia, kiedy nie potrafią sobie z czymś poradzić. Rodzic powinien więc mieć przygotowane choćby teoretyczne rozwiązania, jak jego pociecha może radzić sobie ze złością.

Przychodzę dzisiaj do Was z recenzją "Twoje spokojne dziecko. 50 ćwiczeń, które pomogą dzieciom opanować złość" wydaną przez @wydawnictwo_sensus

Złość jest naturalną emocją wpisaną w człowieka. Każdy ją czuje, ale nie każdy w tych samych sytuacjach. Złość warto zaakceptować jako część nas. Złość można wyładować, ale nie każdy umie to robić.

Publikacja Samantha'y Snowden to zeszyt ćwiczeń, który może okazać się niezastąpioną pomocą przy pracy z dzieckiem, zarówno jako rodzic jak i nauczyciel świetlicy, pedagog, psycholog.
Ja jako nauczyciel przedmiotowy uczący nieco starsze dzieci szukałem pomocy teoretycznej w panowaniu nad klasą podczas lekcji. Może nie do końca otrzymałem to czego oczekiwałem - ale nie był to czas stracony.

Książka jest kolorowa, ciekawa i angażująca - zawiera różnorodne zadania do rysowania, pisania, kolorowania i zaznaczania, więc zalecana jest dla dzieci, które nauczyły się już czytać i pisać. Ale i wcześniej rodzic może zapoznać się ze "złością". Przybić jej piątkę i przygotować się na czas kiedy jego dziecko będzie potrzebowało tego wsparcia emocjonalnego. Wsparcia, które nie będzie polegało na oblewaniu wodą święconą rozgniewane dzieci, ale pomoże im zrozumieć, zaakceptować i wyładować w zdrowy sposób to co czują.

Ja polecam i na pewno będę do tej książki wracał! Nauczycielom i rodzicom potrzeba więcej tak przystępnych pozycji do pracy ze swoimi pociechami!

Publikacja Samantha'y Snowden...

Publikacja zawiera ćwiczenia, które pomogą dzieciom w radzeniu sobie ze złością. 👍 Młodzi czytelnicy znajdą w niej mnóstwo przydatnych informacji oraz wskazówek, które pozwolą im dokładnie poznać swoją złość, a także inne emocje, nauczą się rozpoznawać, co ich denerwuje w szkole, w domu lub w czasie zabaw z innymi dziećmi. Dzięki tej książce poznają również przydatne pomysły na radzenie sobie ze złością, nauczą się budować słownik uczuć, uważnie słuchać i oddychać, zrozumieją, jak objawia się złość i co jest z nią związane. 👏 Poza tym uświadomią sobie, co czują, gdy się złoszczą, przeczytają, jak powstaje to uczucie, nauczą się mówić o swoich odczuciach i potrzebach oraz odczuwać więcej przyjemnych emocji w życiu. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/04/twoje-spokojne-dziecko-50-cwiczen-ktore.html

"Twoje spokojne dziecko. 50 ćwiczeń, które pomogą dzieciom opanować złość" Samantha'y Snowden, MA i Wydawnictwo Sensus to praktyczna publikacja z propozycjami ćwiczeń w temacie rozpoznawania emocji i doskonalenia panowania nad nimi.

Z pewnością to inspiracja na zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno- społeczne, terapeutyczne, porady i konsultacje z psychologiem czy pedagogiem. Publikacja ta sprawdzi się również rodzicom do pracy z dzieckiem w domu.

Ten zeszyt ćwiczeń przeprowadza dziecko przez pojęcie złości, zaakceptowanie jej, nauczenie rozpoznawania tej emocji u siebie i u innych. Ponadto pokazuje narzędzia do poradzenia sobie z nieprzyjemnym uczuciem. Propozycje ćwiczeń pomagają w autorefelksji nad swoim zachowaniem, reagowaniem w różnych sytuacjach.

W książce znajdują też ćwiczenia związane z komunikowaniem się, empatią, potrzebami.

Generalnie ćwiczenia są ciekawie dobrane, wydanie, też mi się podoba.

• Psychologia
  • Przeczytane w 2023
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Niezapomniana
  • 01. Epub+