Kobieta Niezależna

Inne
2013-01-01
2013-01-01
business coaching dla kobiet

Jeśli czytasz tę książkę w wieku pięćdziesięciu lat, najprawdopodobniej uznasz, że większość z tych rad już znasz. Natomiast, czytając ją w wieku lat dwudziestu, będziesz zachwycony i postanowisz ją przeczytać jeszcze z 2 razy, żeby zapamiętać cały ten przekaz. Właściwie to powinnam napisać "zachwyconA", bo książka kierowana jest do kobiet. Uważam, że to świetna pozycja i powinniśmy ją oceniać przez pryzmat grupy docelowej.

Zawiera bardzo podstawową wiedzę. Dobra książka do podarowania dziewczynie na 18 urodziny.

Wiele rad z tej książki już znałam wcześniej, kilka rzeczy sobie potwierdziłam, z niektórymi się nie zgadzam. Dowiedziałam się też paru ciekawostek, o których dotąd nie wiedziałam, za co jestem wdzięczna Autorce.

Do mnie zawsze najbardziej przemawiają przykłady anegdotyczne, których w książce znalazła się optymalna liczba. W książce podane zostały nie tylko przykłady kobiet sukcesu, ale i kobiet oszukanych, zdradzonych, niezaradnych.

Oczywiście lubię też poznać sprawdzone tajniki i uczciwe triki do zastosowania w życiu. Bardzo spodobało mi się stwierdzenie, że kobieta w sytuacjach towarzyskich może być zalotna, słodziutka, nawet uległa, czego nigdy nie może robić w sytuacjach zawodowych. Jeżeli w pracy kobiety mają być traktowane na równi z mężczyznami, to muszą zachowywać profesjonalizm. I nie chodzi tu o zachowania typowo męskie. Chodzi o działania wykonywane w taki sposób, żeby nikt nie miał wątpliwości, że ma do czynienia z kobietą kompetentną, która zbudowała swoją pozycję we właściwy sposób.

[SPOILER]
Bardzo użyteczna jest rada dotycząca dokonywania podziału finansów, zwłaszcza w związku. O ile dobrze zrozumiałam, chodzi o wydzielenie kilku rodzajów subkont (np. na rachunki, na rozrywkę, na edukację etc.) w odpowiednich proporcjach, a w sytuacji związku, po zsumowaniu zarobków. Wtedy dochodzi do partnerskiego podziału pieniędzy i żadna ze stron nie powinna czuć się układem pokrzywdzona, nawet gdy ktoś zarabia więcej. W końcu w związkach chodzi też o to, żeby podział był sprawiedliwy i satysfakcjonujący.

Autorka nie pozostawia złudzeń na temat pilnowania własnej niezależności. Podoba mi się, że nie ukazuje tego jako próby przepychania się w relacji. Wręcz przeciwnie, chodzi o to, by kobiety, które często mają wrodzą skłonność do poświęcania się, myślały także o swoich potrzebach. Aby dobierały partnerów po odpowiedniej selekcji. Aby zawsze dbały o swoją atrakcyjność. Bo kobieta mnoży to, co dostaje. W tym wypadku jeżeli będzie szczęśliwa, to prawdopodobnie całe jej otoczenie również będzie szczęśliwe.

Szczególnie smutne były przykłady kobiet porzucanych przez mężczyzn po wielu latach związku. Uważam, że wartościowy mężczyzna nie zostawi swojej żony z powodu zachcianki w postaci innej, chętnej do uwodzenia cudzych mężów pani, zwłaszcza jeżeli mają z żoną dzieci. A jednak, takie sytuacje to codzienność. Sądzę, że współczesny, hedonistyczny świat dołożył do niedojrzałości męskiej swoją cegiełkę. Cóż, gramy takimi kartami, jakie otrzymaliśmy od życia. Jedyne, w jaki sposób kobieta może zabezpieczyć się przed taką sytuacją to:
1. Wybrać wartościowego, pewnego partnera do relacji o podobnym systemie moralnym;
2. Nie zapominać o sobie: fryzjer, kosmetyczka, higiena osobista, ładny ubiór, ładna figura, ciągły samorozwój, dbanie o oszczędności - innej drogi nie widzę.

Ksiądz Pawlukiewicz w swoich kazaniach oraz Pan Pulikowski w trakcie swoich wykładów zawsze dostrzegają i podkreślają siłę kobiecości. Często mówią o tym, że kobieta może być delikatna, ale nie może być naiwna. I to samo stara się przekazać Pani Rowińska, choć sądzę, że ma poglądy lewicujące, zważając na fakt, że do przedmowy książki zaprosiła Panią Spurek (dla mnie osobę, która nie zasłynęła żadnym mądrym działaniem jak dotychczas i nie widzę podstaw, żeby wypowiadała się w imieniu kobiet sukcesu).

Pamiętam, że czytając książkę "Dlaczego mężczyźni kochają zołzy" nie rozumiałam, a wręcz dziwiłam się zawartym w niej niektórym tezom. Ale z biegiem lat zrozumiałam, w czym sęk: kobieta powinna znaleźć w sobie jasność, która będzie współgrać z podejmowanymi przez nią działaniami i będzie wznosić ludzi wokół niej. Większość kobiet z pokolenia mojej mamy uczyło swoje córki, że kobieta zawsze ma pracować, choćby na mikroetat, żeby mieć te symboliczne pieniądze na kosmetyki. Cieszę się, że książka ta potwierdziła to spojrzenie.

Sądzę, że każda dziewczynka, a nawet kobieta powinna obejrzeć animowaną Mulan z 1997 roku - kobiecość to siła, ale nie ta często obecnie pokazywana w filmach, zniekształcona, niezdarnie imitująca męską toksyczność. Chodzi o kobiecość, którą każda kobieta ma w sobie i którą powinna odkryć. A po obejrzeniu Mulan, zalecam przeczytać tę książkę, aby zbudować postawy nie roszczeniowe i nastawione na skuteczność.

Wysłuchałam w formie audiobooku, co uważam było dodatkowym atutem. Bardzo mnie zmotywowała. Po jej wysłuchaniu od razu przejrzałam swoje wydatki i postanowiłam zmniejszyć koszty stałe, które nie mieściły się w sugerowanych 55% zarobków. Zabrałam się za zredukowanie liczby książek zwłaszcza tych, które zalegają na półkach z notką „może kiedyś do nich wrócę”. Chętnie przekazałam je tym, którzy jeszcze ich nie czytali.
Książka napisana przystępnym przystępnym językiem, z wieloma przykładami zaczerpniętymi z życia kobiet sukcesu. Jej największą wartością jest odniesienie do polskich realiów. Pomaga nam odkryć nasze kobiece „Ja”, poznać cele, znaleźć rozwiązania, nauczyć się akceptacji siebie i czerpania przyjemności z życia . O kobietach dla kobiet.

Jak tylko zaczęłam ją czytać ,od pierwszego rozdziału mnie pochłonęła ,dlatego ,ze napisana jest fajnym ,przystępnym językiem ,osadzona w realiach polskich ,nie amerykańskich ,duzo rozdziałów daje do myślenia ,ze naprawdę od przysłowiowego grosza jesteśmy w stanie znaleźć oszczędności we własnym domu ,ale to wymaga czasu i oczywiście dobrej komunikacji w związku. Na pewno niektóre schematy czy metody są jak dla mnie za restrykcyjne, ale dzięki temu poradnikowi ,znalazłam chwile refleksji na przedyskutowanie kluczowych spraw finansów domowych i uporządkowanie ich wg metod ,które się sprawdzają ,to poradnik dla kobiet (niektóre rozdziały także dla facetów czy dla par )które chca usprawnić cashflow w swoim gospodarstwie domowym i mają otwarte umysły :)

Kamila Rowińska „Kobieta Niezależna” – o kobietach dla kobiet. Autorka skrzętnie rozprawia się z mitami na temat zarabiania i pieniędzy i rozpracowuje stereotypy na temat kobiet. Wskazuje, aby zadbać o siebie niezależnie od sytuacji w jakiej się znajdujemy, a także jak nie dopuścić do tego, że jesteśmy zdane i zależne finansowo od męża, rodziców, obecnej pracy. Nigdy nie jest za późno na zmianę. Zostało przedstawione wiele ćwiczeń, które możemy wykonać na drodze do określenia stanu obecnego i świadomości. Druga część książka jest poświęcona tematowi asertywności, stawianiu granic: w pracy, w rodzinie. To zagadnienie było dla mnie bardzo potrzebne. Jako kobieta zawsze czułam, że muszę coś udowadniać innym, pokazywać, że zasługuję…Wiarygodności dodaje fakt, że autorka Kamila Rowińska jest certyfikowanym trenerem biznesu i coachem (nie, na pewno nie tym coachem, o którym myślimy). Osiągnęła sukces i niezależność finansową. Jest inwestorką nieruchomości. W trosce o kobiety w Polsce, które są zagubione, nie wierzą w swoje możliwości i mają kłopoty finansowe, założyła fundację Kobieta Niezależna. Jeśli kiełkuje się w Was myśl, aby coś zmienić, osiągnąć niezależność (nie tylko finansową),to ta książka daje mega kopa do działania. Bardzo dobra książka, szczerość i odzwierciedlenie na polskie realia, wiele zasad i metod można od razu wcielić w życie, czytane z przyjemnością, inspirująca. Wywiady z kobietami, które odniosły sukces wzbogacają książkę i stanowią wartościowy przerywnik. Mnie najbardziej podobał się wywiad z Edytą Kurek i zdanie: „Marzeniami trzeba sięgać do gwiazd, bo nawet jeżeli trochę się spadnie, to i tak dużo zostaje”. Książka, którą można (trzeba) czytać wielokrotnie. Pozycja obowiązkowa, jak lektura w szkole.

Zapraszam na mój Instagram, gdzie dzielę się swoimi przemyśleniami na temat przeczytanych książek: https://www.instagram.com/lavender.mystery/

Wiedza zawarta w książce nie jest dla mnie nowością, dlatego nie będę oceniać jej pod tym kątem. Uważam jednak, że jest to ważna pozycja dla wszystkich kobiet, które są w związkach lub małżeństwach, aby mogły świadomie spojrzeć na swoją pozycję w związku i za wiele lat nie żałowały, że zostawiły partnerowi dbanie o finanse rodzinne.

Dla mnie to niestety nic odkrywczego. Książka zawiera jednak wiele ciekawych informacji dla osób mających wątpliwości jak poradzić sobie w życiu. Książka skierowana jest do kobiet, ale panowie bez problemu mogą z niej skorzystać. Nie ma tam twierdzenia, (co bardzo cenię) że jedna z płci jest lepsza od drugiej. Obie są tak samo dobre i to tyko od jednostki zależy jak będzie jej życie wyglądało.

Gdybym ta książka istniała 30 lat temu, gdy ja miałam 20 lat, i gdybym ją wówczas przeczytała, pewnie dzisiaj byłabym niezwykle bogatą kobietą.Ta książka, w ogóle Pani Kamila Rowińska, postawiła moje myślenie o finansach i zarządzaniu na właściwej pozycji.
Do tej pory unikałam tych tematów jak "diabeł święconej wody", gdyż nie czułam się dość mocna w kwestii finansów i zarządzania. Książka, "Kobieta niezależna", umocniła mnie w przekonaniu, że konsekwentne podążanie do celu oraz samodyscyplina i mądre zarządzanie sobą umożliwia każdej osobie tak postępującej realizowanie swojego życia według swoich marzeń i wartości.Gorąco polecam!

Kto nie zna Kamili Rowińskiej?

Ja mialam styczność z jej osobą podczas swoich szkoleń w firmie kosmetycznej. To właśnie tam Kamila rozpoczynała swój biznesowy świat.

Książkę planowałam przeczytać juz bardzo dawno. Tym razem udało mi się zdobyć książkę w bibliotece i w końcu przyszedł jej czas.

Mnóstwo inspirujących cytatów, wskazówek i porad na temat codzienności kobiet. Uważam, że warto przeczytać jeśli uważasz, że warto coś zmienić w swoim życiu. Nie tylko na drodze biznesowej, ale I w każdej innej dziedzinie życia.

A Ty jakie książki inspirujących kobiet polecasz?

Kto nie zna Kamili Rowińskiej?

Mnóstwo inspirujących cytatów, wskazówek i porad na temat codzienności...

• Rozwój osobisty