Atlas naturalnych kamieni szlachetnych

Okładka książki Atlas naturalnych kamieni szlachetnych Irena V. Żaba, Jerzy Żaba
Okładka książki Atlas naturalnych kamieni szlachetnych
Irena V. ŻabaJerzy Żaba Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM poradniki
poradniki
Wydawnictwo SBM
2021-12-22
2021-12-22
kamienie atlas minerały

Okładka książki Naturalne kamienie szlachetne i ozdobne Irena V. Żaba, Jerzy Żaba
Naturalne kami... Irena V. Żaba, Jerz...
Okładka książki Atlas naturalnych kamieni szlachetnych i ozdobnych Irena Żaba, Jerzy Żaba
Atlas naturaln... Irena Żaba, Jerzy Ż...
Okładka książki Zbieramy minerały i skały. Przewodnik po Dolnym Śląsku Janusz Janeczek, Kazimierz Kozłowski, Jerzy Żaba
Zbieramy miner... Janusz Janeczek, Ka...

Natura dostarcza nam nieskończenie wiele pięknych skarbów w różnych kształtach i kolorach. Minerały doceniane były już w starożytnych kulturach. Przypisywano im niesamowite właściwości, przez co wykorzystywano w rytuałach, wyrabiano z nich biżuterię, dekoracje a nawet kosmetyki.

Jeżeli chcielibyście dokształcić się w bardziej fizycznych właściwościach, oraz poznać mnogość barw pięknych minerałów, to będzie książka dla Was.

We wstępie przeczytamy o ogólnym spojrzeniu na minerały, które rozbudowało się na przestrzeni wieków. Znajdziemy odpowiedzi na nurtujące pytania związane z właściwościami czy identyfikacją!
Czym są kamienie szlachetnie i półszlachetne. Określanie stopnia twardości, przejrzystości, barwy. Jak powstają minerały i jak je klasyfikować. A nawet słowniczek z pojęciami np. aby dowiedzieć się czym jest brylancja, asteryzm czy dichroizm.

Z tak posegregowaną najważniejszą wiedzą, śmiało można stawiać swoje pierwsze kroki w mineralogii, geologii czy amatorskim zbieraniu kamieni.

Atlas ten jest zbiorem 120 najczęściej spotykanych kamieni szlachetnych i ozdobnych. Nie uwzględniono w nim syntetyków, czyli sztucznie wytwarzanych w warunkach laboratoryjnych imitacji. Każdy minerał posiada bogate, kolorowe i przejrzyste zdjęcia pomagające w identyfikacji. A jako ciekawostkę dodano wykonywaną z okazów biżuterię, posążki i inne niesamowitości. Ale nie samymi ilustracjami czytelnik żyje. W opisach nie zabrakło ważnych z geologicznego punktu widzenia informacji pomagających w systematyce. Gdzie występują z uwzględnieniem Polski, jakie mają cechy charakterystyczne, znaczenie i zastosowanie. Minerały uporządkowano według klasyfikacji chemiczno- strukturalnej.

Wszystko jest przejrzyste, przystępnie i pięknie wykonane. Twarda okładka skrywa wnętrze z naprawdę dobrej jakości papieru.
Dla rządnych przygód polecam zajrzeć w bibliografię. Uwzględniono tam naprawdę fajne książki warte przeczytania i obejrzenia, by dobrze podszlifować nie tylko minerały ale i wiedzę.
Jest to naprawdę fajny kawałek książki dla początkujących lub osób lubiących zbierać literaturę geologiczną.

Na półkach: , , , , , ,

Wygrzebana przez chłopaków na bibliotecznej półce. Pan M. ma teraz fazę "oglądacza", pan K., chcąc nie chcąc, fazę "czytacza podpisów pod zdjęciami". A zdjęcia są tak bajeczne, że wiele przykominkowych wieczorów spędziliśmy przy tej książce, projektując biżuterię dla całej rodziny i decydując, jakie cuda do naszej skromnej kolekcji kamieni niebawem dołączą. Na top-liście na dziś rodochrozyt, malachit i azuryt. A przy okazji dowiedzieliśmy się, że labradoryzacja niekoniecznie ma coś wspólnego z naszymi psimi przyjaciółmi.
Polecam, zwłaszcza posiadaczom oka wrażliwego na piękno :).

Jakie cuda potrafi stworzyć natura, jakie kolory i formy. Ułamek tego piękna możemy zobaczyć w oczku pierścionka, ale dopiero duży kamień lub kawałek skały, potrafi olśnić swoją urodą.

• Atlasy
  • Nauka
  • .2018
  • Zdrowie

Dodaj cytat z książki Atlas naturalnych kamieni szlachetnych